Jump to content



restarts με χρονόμετρο


anubis

Recommended Posts

σε ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ χρόνο μετά την είσοδο στα Win, το σύστημα ενός φίλου κάνει reboot. Μετρήσαμε με χρονόμετρο και ΠΑΝΤΑ κάνει τον ίδιο χρόνο. Καθαρίσαμε ιούς και worms, αλλά συνεχίζει και το κάνει. Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

το έχω δοκιμάσει ΚΑΙ σε safe mode και κάνει το ίδιο. Η προστασία που έχω είναι AVG, Ad-Aware, Spybot, Spyware Blaster και Spyware Guard. Απενεργοποίησα την αυτόματη επανεκκίνηση και μου πέταξε μια BSOD στα μούτρα με κωδικό 0x000000be. Το googl-αρα και λέει ότι κάτι πήγε να κάνει write σε κάτι read-only!!! Μακάρι να μου πέταγε μήνυμα ότι κάποιο service θα κλείσει σε ορισμένο χρόνο, αλλά πού τέτοια τύχη;

edit: Αν το αφήσω στην οθόνη υποδοχής με τους χρήστες, δεν κλείνει ΠΟΤΕ. Μόνο όταν κάνω login κάποιον χρήστη. Και με όλους τους χρήστες κάνει πάλι το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που στο κάνει μόνο σε χρήστες είναι user activated.

Ρίξε μιά ματιά στη regisrty (πως θα μου πεις τώρα...) στο HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run να δεις τι τρέχει και σβήνε ένα ένα...

Link to comment
Share on other sites

άκυρο για το safe mode. Με είχε πληροφορήσει λάθος. ΔΕΝ κάνει restart μετά από 2-3 λεπτά από την είσοδο στα Windows. Έκανα και flash στο BIOS (άσχετο, αλλά δεν έβλαψε κανέναν) και βλέπουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπαίνεις σε Safe Mode, άνοιξε Start, Run γράψε Msconfig και βγάζε ότι είναι περιττό. ’σχετο, αλλά δεν πιστεύω να έχει 2 monitor προγράμματα ίδιου τύπου ε; Αν ναι, άφησε μόνο το antivirus και ένα antispyware.

Link to comment
Share on other sites

βρε SP2 έχει, αλλά δε βγάζει κανένα μήνυμα ότι θα κλείσει. Όταν φτάσει η ώρα του (το έχω χρονομετρήσει), ακριβώς 2,5 λεπτά μετά το φόρτωμα όλων των προγραμμάτων της taskbar κάνει restart

edit: του παίρνω ghost τώρα για να είμαι ήσυχος και θα κάνω ένα repair στα XP. Αναμένετε εξελίξεις και νέα μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anubis

@ Wizard : πήγα στο Registry αλλά στο Run δεν είχε τίποτα στη λίστα

Πολύ χλωμό να μην έχει τίποτα στη registry. Πήγες και στα δύο σημεία? Αν στο κάνει με όλους τους χρήστες, πιό πιθανό να το βρει στη 2η θέση που σου έδωσα. Αν δεν είχε τίποτα εκεί δε θα φόρτωνε κανένα εικονάκι στι task bar. Δε φορτώνει τίποτα?

Επίσης κάνε αυτό που σου είπε και ο jpavly γιατί υπάρχουν μερικά που δε φαίνονται στη registry

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε το hijackthis και πόσταρε μας εδώ το log που θα δημιουργήσει με τις εφαρμογές που τρέχουν. Έτσι θα βρούμε πιο πρόγραμμα κάνει τη ζημιά. Επίσης να φροντίσεις να είναι ενημερωμένο το λειτουργικό με όλα τα updates

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.