Jump to content



Αλλαξα τους σκληρους..Νεα εγκατασταση OS... Ποσα partition?


winters

Recommended Posts

Αλλαξα τους σκληρους μου, εδωσα κατι ide και sata που ειχα και πηρα εναν raptor 74αρη και εναν sata2 250αρη...

Στον 250αρη data και η virtual memory (αν βαλω virtual memory) και στον raptor windows_xp_pro_sp2, προγραμματα και παιχνιδια...

Τον raptor πως να τον σεταρω?

1 partition win (3-5gb), 1 για προγραμματα(4-7gb) και 1 για παιχνιδια

1 win+προγραμματα(8-14gb) και 1 παιχνιδια

1 win (3-5gb) και 1 παιχνιδια+προγραμματα

ή ολα σε ενα????

Link to comment
Share on other sites

Ολα σε ένα man, 74 είναι λίγα , τα μινι partitions δεν ειναι και τόσο πρακτικά, οι αναγκες σου στο μέλλον μπορει να αλλάξουν.

Αυτο που κάνει ο YDinopoulos είναι πολυ πρακτικό, το κάνω και εγώ και γλιτώνω χρόνο και "βαλε - βγαζε" cd.

Supersonic.....Supersonic.....Supersonic....Supersonic

:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Εγω παντα φτιαχνω ενα 5αρι gb με drivers και καποια προγραμματα βασικα που χρειαζομαι σε καθε καινουργιο install.

Δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει με αυτο που ρωτησα αλλα δεν πειραζει...

Αρχική απάντηση από Dem

Ολα σε ένα man, 74 είναι λίγα , τα μινι partitions δεν ειναι και τόσο πρακτικά, οι αναγκες σου στο μέλλον μπορει να αλλάξουν.

Αυτο που κάνει ο YDinopoulos είναι πολυ πρακτικό, το κάνω και εγώ και γλιτώνω χρόνο και "βαλε - βγαζε" cd.

Supersonic.....Supersonic.....Supersonic....Supersonic

:D

Δεν προκειται να αλλαξουν γρηγορα οι αναγκες μου και αν αλλαξουν κανω ενα formataki τσακ μπαμ...

I'm Synkronized....:upside:

Link to comment
Share on other sites

Ρωτας πως να σεταρεις τον raptor.

Εγω εχω εναν 40αρι κ τον εχω κοψει στα 2. Ενα partition με ολα τα win/προγραμματα/παιχνιδια και ενα δευτερο μικρο (3-4 GB με drivers και αλλα προγραμματα που standard ξαναβω σε περιπτωση format).

Ουσιαστικα σου λεω να κανεις την επιλογη που λες "ή ολα σε ενα"...

Link to comment
Share on other sites

1η λύση, εύκολη και αποτελεσματική. Ένα partition στον raptor και εγκατάσταση Windows, με τον 250άρη σβηστό.

2η λύση. 2 primary partitions στον raptor, από τα οποία το 2ο θα έχει χώρο τριπλάσιο της RAM, συν 300ΜΒ. Εγκατάσταση των Windows στο 1ο και τοποθέτηση της εικονικής μνήμης στο 2ο.

Link to comment
Share on other sites

OK το πιασα.... ενα partition ο raptor windows,programs+games...

Αρχική απάντηση από Oric2 primary partitions στον raptor, από τα οποία το 2ο θα έχει χώρο τριπλάσιο της RAM, συν 300ΜΒ. Εγκατάσταση των Windows στο 1ο και τοποθέτηση της εικονικής μνήμης στο 2ο.

6.3gb για virtual memory????? εγω σκεφτομαι μηπως και την απενεργοποιησω... 2giga ram για τα παιχνιδια δεν φτανει???... (Δεν κανω τιποτα πιο βαρυ)

Αλλα και παλi εστω οτι το κανω ετσι οπως λες τοτε η μνημη θα ειναι στο εσωτερικο μερος του σκληρου... εκει ο raptor εχει transfer 50mb/s ενω αν το κανω στην εξωτερικη πλευρα του 250αρη εχω 60mb/s... και στο access time δεν θα εχω μεγαλη διαφορα αφου ο 250αρης θα απασχολειται μονο με την memory και αφου αυτη ειναι σε ενα μικρο partition εξω εξω το access time θα ειναι μικρο

Αν γινει στον raptor τοτε ο raptor θα διαβαζει και για το παιχνιδι και για την memory και η memory θα ειναι μεσα μεσα ενω το παιχνιδι καπου στη μεση αρα το access time δεν θα ειναι τοσο καλο...

(Μπορει και παλι να ειναι καλυτερο απο του 250αρη αλλα δεν θα ειναι μεγαλη η διαφορα)

Link to comment
Share on other sites

win,progs και games ολα σε ενα partition στον raptor. Δεν εχει λογικη αυτο που λες... Αν θελήσεις να κανεις format στο partiotion των windows και φορμαρεις μονο αυτο η πλειοψηφια των προγραμματων και των παιχνιδιων θα θελει επανεγκατασταση!!! Δεν κερδιζεισ κατι.. Εκτος και δεν κανεις clear instalaltion, αλλα bootαρεις απο ενα image του σκληρου σου (βλεπε ghost,acronis) αλλα και παλι μλκια..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters

6.3gb για virtual memory????? εγω σκεφτομαι μηπως και την απενεργοποιησω... 2giga ram για τα παιχνιδια δεν φτανει???... (Δεν κανω τιποτα πιο βαρυ)

Αλλα και παλi εστω οτι το κανω ετσι οπως λες τοτε η μνημη θα ειναι στο εσωτερικο μερος του σκληρου... εκει ο raptor εχει transfer 50mb/s ενω αν το κανω στην εξωτερικη πλευρα του 250αρη εχω 60mb/s... και στο access time δεν θα εχω μεγαλη διαφορα αφου ο 250αρης θα απασχολειται μονο με την memory και αφου αυτη ειναι σε ενα μικρο partition εξω εξω το access time θα ειναι μικρο

Δεν έχεις και άδικο. Απλά, το χωριστό partition είναι τέχνασμα, ώστε το αρχείο της εικονικής μνήμης να μην είναι πολυκερματισμένο. Πάντως, με γρήγορο δίσκο για σύστημα και εφαρμογές και έναν πιο αργό, και σε διαφορετικό κανάλι, για δεδομένα, είσαι άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι πράματα, συγνώμη αν βγαίνω off topic!!!

1.Ισχύει ο κανόνας ότι η εικονική μνήμη πρέπει να είναι η διπλάσια της Ram;; Αν ναι γιατί αυτό, πειράζει να είναι παραπάνω;;

2.Κατά την εγκατάσταση των windows πως επιλέγεις σε ποιό partition θα εγκατασταθεί η virtual memory και πόσο μεγάλη θα είναι;; Τόσες φορές έκανα format σε καμιά δεν είδα επιλογή για αυτό το πράμα! Αντιθέτως στα linux που είχα βάλει είχε ρύθμιση κατα την εγκατάσταση για την virtual memory!!

3.Και κάτι πληροφοριακό, σε τι file system είναι η εικονική μνήμη των windows;;

Ευχαριστώ!:) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Saber_Rider [Χθες, στις 16:52]

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι πράματα, συγνώμη αν βγαίνω off topic!!!

1.Ισχύει ο κανόνας ότι η εικονική μνήμη πρέπει να είναι η διπλάσια της Ram;; Αν ναι γιατί αυτό, πειράζει να είναι παραπάνω;;

2.Κατά την εγκατάσταση των windows πως επιλέγεις σε ποιό partition θα εγκατασταθεί η virtual memory και πόσο μεγάλη θα είναι;; Τόσες φορές έκανα format σε καμιά δεν είδα επιλογή για αυτό το πράμα! Αντιθέτως στα linux που είχα βάλει είχε ρύθμιση κατα την εγκατάσταση για την virtual memory!!

3.Και κάτι πληροφοριακό, σε τι file system είναι η εικονική μνήμη των windows;;

Ευχαριστώ!:) :)

1. Δεν πρέπει, αλλά το σύστημα υποστηρίζει έως τριπλάσια.

2. Δεν μπορείς να το επιλέξεις. Κατά την εγκατάσταση, η εικονική μνήμη δημιουργείται στην κατάτμηση συστήματος και το μέγεθός της εξαρτάται από το μέγεθος της φυσικής μνήμης, σε συνάρτηση με το διαθέσιμο χώρο της κατάτμησης. Συνήθως είναι μιάμιση φορά η φυσική μνήμη.

3. Το file system είναι ανεξάρτητο της εικονικής μνήμης. Πρακτικά, μπορείς να τοποθετήσεις εικονική μνήμη σε NTFS ή FAT32.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric [Σήμερα, στις 10:37]

1. Δεν πρέπει, αλλά το σύστημα υποστηρίζει έως τριπλάσια.

2. Δεν μπορείς να το επιλέξεις. Κατά την εγκατάσταση, η εικονική μνήμη δημιουργείται στην κατάτμηση συστήματος και το μέγεθός της εξαρτάται από το μέγεθος της φυσικής μνήμης, σε συνάρτηση με το διαθέσιμο χώρο της κατάτμησης. Συνήθως είναι μιάμιση φορά η φυσική μνήμη.

3. Το file system είναι ανεξάρτητο της εικονικής μνήμης. Πρακτικά, μπορείς να τοποθετήσεις εικονική μνήμη σε NTFS ή FAT32.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Όμως ο Winters στο πρώτο post λέει πως θα ήθελε να βάλει τα windows στον ραπτορά του και την virtual memory στον 250GB! Πως γίνεται να το κάνει αυτό αφού όπως λες δεν υπάρχει αντίστοιχη επιλογή κατά την εγκατάσταση των windows!

;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric [Σήμερα, στις 10:37]

1. Δεν πρέπει, αλλά το σύστημα υποστηρίζει έως τριπλάσια.

2. Δεν μπορείς να το επιλέξεις. Κατά την εγκατάσταση, η εικονική μνήμη δημιουργείται στην κατάτμηση συστήματος και το μέγεθός της εξαρτάται από το μέγεθος της φυσικής μνήμης, σε συνάρτηση με το διαθέσιμο χώρο της κατάτμησης. Συνήθως είναι μιάμιση φορά η φυσική μνήμη.

3. Το file system είναι ανεξάρτητο της εικονικής μνήμης. Πρακτικά, μπορείς να τοποθετήσεις εικονική μνήμη σε NTFS ή FAT32.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Όμως ο Winters στο πρώτο post λέει πως θα ήθελε να βάλει τα windows στον ραπτορά του και την virtual memory στον 250GB! Πως γίνεται να το κάνει αυτό αφού όπως λες δεν υπάρχει αντίστοιχη επιλογή κατά την εγκατάσταση των windows!

;;;

Επιπλέον και κάτι άλλο, πότε χρησιμοποιήται η virtual memory;;; Μόνο όταν εξαντληθεί η φυσική;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Saber_Rider [Σήμερα, στις 14:11]

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Όμως ο Winters στο πρώτο post λέει πως θα ήθελε να βάλει τα windows στον ραπτορά του και την virtual memory στον 250GB! Πως γίνεται να το κάνει αυτό αφού όπως λες δεν υπάρχει αντίστοιχη επιλογή κατά την εγκατάσταση των windows!

;;;

Επιπλέον και κάτι άλλο, πότε χρησιμοποιήται η virtual memory;;; Μόνο όταν εξαντληθεί η φυσική;;

Έλα βρε, αυτό γίνεται μετά. Μπορείς να πας την εικονική μνήμη σε όποια κατάτμηση θέλεις, και να της δώσεις όποιο μέγεθος θέλεις. Επίσης, μπορείς να δημιουργήσεις πολλαπλή εικονική μνήμη, δημιουργώντας τα ανάλογα αρχεία σε πολλές κατατμήσεις, ένα σε κάθε μια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric [Σήμερα, στις 14:19]

Έλα βρε, αυτό γίνεται μετά. Μπορείς να πας την εικονική μνήμη σε όποια κατάτμηση θέλεις, και να της δώσεις όποιο μέγεθος θέλεις. Επίσης, μπορείς να δημιουργήσεις πολλαπλή εικονική μνήμη, δημιουργώντας τα ανάλογα αρχεία σε πολλές κατατμήσεις, ένα σε κάθε μια.

Όπου κατάτμηση=partition;;;;

Γιατί με τα pc έχουμε ξεχάσει και τα ελληνικά μας !!!:confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.