Jump to content



Αγορά router...


geogeoland

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από overvolt [Σήμερα, στις 15:11]

φίλε geogeoland

Πάτα και κανένα από τα λινκ που σου έδωσα, δεν τα έβαλα για ντεκόρ στο φόρουμ !!

Βρέ, το ξέρω οτι δεν τα έβαλες για ντεκόρ! Τα πάτησα κιόλας! Το πρόβλημα είναι οτι δεν καταλαβαίνω τί σημαίνουν αυτά τα νούμερα! :p Οπότε μήπως θα μπορούσες να μου πεις συγκριτικά με κατι άλλο? (πχ με ενα κινητό τηλέφωνο)? Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt [Σήμερα, στις 03:34]

Για μισό λεπτό , δηλαδή βαράμε παλαμάκια για ενα ADSL ρούτερ που είναι πανω από έναν χρόνο στην αγορά ?

Αυτό λέγετε αρχαιοκαπηλία :upside: στο χωρο της τεχνολογίας .

Αντε παλικάρι μου ρίξε καμια ματιά για κανέναν 3Com , μοντελάκι χριστουγεννά του 2006 αρχές του 2007 .

Με πραγματική υποστήριξη σε 22Mbit γραμμές .

Με επεξεργαστή Risc και Linux .

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15039

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=89338

http://www.e-acorn.com/view_product.php?productid=5677&idcat=19&idsubcat=207&idsubsubcat=-1

Γιατι να μην βαραμε αν καταφερνει και ειναι ακομα μια απο τις καλυτερες επιλογες ειδικα αφου εχει περασει ενας χρονος και εχει δοκιμαστει απο χιλιαδες χρηστες και εχουν εξαλειφθει τα κλασικα προβληματα με τα πρωτα firmware (btw στο 3com υπαρχουν αρκετα απο μια γρηγορη ματια στο adslgr) ?

Στον κοσμο της τεχνολογιας αν κατι δουλευει οπως θελουμε δεν το ζαλιζουμε.

Με το "πραγματικη υποστηριξη" τι εννοεις? Υπαρχει δηλαδη και ψευτικη υποστηριξη?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχεις δει ποτε οποιαδηποτε πραγματικη ταχυτητα να ταυτιζεται με την θεωρητικη στα πισια?

Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα δεν νομιζω πως θα δεις ποτε 2,75 MB/s απο το 3com ή οποιοδηποτε αλλο ρουτερ αν καποτε προκοψουμε και φτασουμε τα 22 Mbit.

Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσει κάποιο παλικάρι (η και παλικάρισα ίσως :hehe:) στην ερώτηση μου με την ακτινοβολία! :) Σε σχέση με ενα κινητο (πχ το κ750 που έχω κι όλας) τί ακτινοβολία έχουν αυτά τα 2 royter? Το USR και το 3com...

Ή τουλάχιστο ας μου πει πως μπορώ να την απαντήσω μόνος μου! :D:p:D

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα ειναι πολυ μικροτερη η ακτινοβολια που εκπεμπεται απο ενα ρουτερ σε σχεση με ενα κινητο και ειναι ακομα μεγαλυτερη η διαφορα οσον αφορα επιπτωσεις λογω της διαφορας στην συχνοτητα εκπομπης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos [Χθες, στις 22:02]

Δηλαδη εχεις δει ποτε οποιαδηποτε πραγματικη ταχυτητα να ταυτιζεται με την θεωρητικη στα πισια?

Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα δεν νομιζω πως θα δεις ποτε 2,75 MB/s απο το 3com ή οποιοδηποτε αλλο ρουτερ αν καποτε προκοψουμε και φτασουμε τα 22 Mbit.

έβαλα λινκς , τα οποία έχουν θέματα που βρίσκονται , στο πιο διάσημο ελληνικό ADSL φόρουμ.

Η αξιοπιστία των γραπτών, είναι εξακριβωμένη , και οι πρώτοι , που έχουν λόγο είναι για τυχών ασάφειες είναι οι διαχειριστές του φόρουμ.

Συμπέρασμα , εγώ δεν νομίζω ποτέ !! απλά περιγράφω ή αναμεταδίδω .

geogeoland

Η ευρωπαϊκή ένωση , εκτως των άλλων απασχολείτε και με τα θέματα ασφαλείας συσκευών WiFi , και δίνει εγκρίσεις , εάν είναι να πεθάνουμε , θα πεθάνουμε όλοι μαζί, ’γγλοι Γάλλοι Γερμανοί και Έλληνες .

Επιπλέον οδηγίες τοποθέτησης αναφέρουν, απόσταση 40 εκατοστά απο το ανθρώπινο σώμα ή 2 μέτρα ύψος απο το έδαφος .

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση και εγώ.

Δηλδή εγώ που έχω ασύρματο δίκτυο και το router είναι στο μικρό μου δωμάτιο, το οποίο αερίζω πολύ λίγο.Τι γίνετε????Θα τον χτυπήσουμε τον καρκίνο???Να ανισηχώ???

Link to comment
Share on other sites

@ geogeoland + michailovits

Όσον αφορά το θέμα της ακτινοβολίας των wireless ρουτερ επειδή έτυχε να με απασχολεί και εμένα το θέμα αυτό έχω να μεταφέρω μόνο την απάντηση σε σχετική μου ερώτηση ενός καθηγητή σε θέματα Επικίνδυνων Υλικών-Dangerous Goods....

Eίναι αμελητεά η ποσότητα της ακτινοβολίας αυτών των συσκευών σε σχέση με ένα κινητό τηλέφωνο τηρώντας βέβαια: σωστό αερισμό δωματίου και αποστάσεις ασφαλείας... οχι άμεση επαφή...

Δεν έχω κάποιο λινκ περί αυτού καθώς την απάντηση την πήρα προφορικά και στα πλαίσια μαθήματος περί ακτινοβολίας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.