Jump to content



Πρόβλημα με UPS : "USB Device Not Recognized"


felix

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα άλλαξα σε ένα σύστημα το motherboard. Τα υπόλοιπα τμήματα προέρχονται από το προηγούμενο στήσιμό του. Συγεκριμένα :

AMD Sempron 3000+ (Socket AM2, 1.6Ghz)

2x1 GB Supertalent 667Mhz

ASRock AliveNF6G-DVI

Seagate 120GB ATA (7200.9)

Nec ND-3520A DVD-RW

Thermaltake TR2-470 PSU

Η προηγούμενη μητρική του συστήματος είναι η ASUS M2NPV-VM.

Στο σύστημα περάστηκαν WinXP Pro SP2 και σχολαστικά όλα τα προγράμματα που υπήρχαν και πριν καθώς και οι τελευταίοι drivers από το site της ASRock.

Το UPS που χρησιμοποιείται στο σύστημα και λειτουργεί από το 2005 τέλεια είναι το Back-UPS RS 500 (ΒR500i) και συνεργαζόταν άριστα με το APC Powerchute Personal v2.0 μέχρι την αλλαγή της μητρικής.

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε από τη στιγμή που θέλησα να εγκαταστήσω - μετά την αλλαγή της μητρικής και το καινούριο setup - το Powerchute. Κατά την εγκατάσταση μου ζητήθηκε να συνδέσω το UPS στο PC.

Όταν αυτο έγινε, η εγκατάσταση του προγράμματος μου έβγαλε μήνυμα error ότι δέν βρέθηκε συσκευή UPS και ότι η εγκατάσταση τερματίζεται.

Όντως στο Device Manager δεν υπήρχε το UPS.

Κατόπιν βρέθηκα στο site της APC και έψαξα στο Troubleshooting.Έκανα ότι υπήρχε εκεί ώς λύση αλλά δυστυχώς δεν έγινε τίποτε.

Επικοινώνησα και με το Support της ASrock και μου απάντησε τα εξής:

"1. Connect your UPS to rear USB port and test different USB ports.

If your UPS has external power plug, please connect it properly.

2. Set PS2_USB_PWR1 jumper to 1-2 (+5V mode)

Please refer user manual p.10 No.1 and p.21.

http://www.asrock.com/manual/ALiveNF6G-DVI.pdf

3. Disable “USB2.0 support”

BIOS > Advanced > USB Configuration > USB 2.0 support > Disable.

If possible, please kindly change another large Watt power supply for try"

Όλες οι παραπάνω ενέργειες έχουν γίνει, κι όμως το UPS βγαίνει ακόμη ώς Unknown Device και κάθε φορά που επανασυνδέω βγαίνει σε baloon κάτω δεξιά στο desktop το "USB Device Not Recognized" και το μήνυμα της εικόνας παρακάτω.

Να προσθέσω πως κανονικά το UPS πρέπει να εμφανίζεται ώς συσκευή " Human Interface Device" σε ξεχωριστή κατηγορία στο Device Manager.

Κάθε βοήθεια και πρόταση ευπρόσδεκτη.

post-5217-1416073079,2207_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αναγνώριση του UPS απο τα Windows, είναι μια υπόθεση αποκλειστικά του λειτουργικού .

Το PowerChute δεν παίζει κανένα ρολο στην αναγνώριση του UPS.

Θα σε συμβούλευα να κλίσεις την υπηρεσία UPS απο την κονσόλα Services των Windows.(Disable)

έπειτα , κανε απλα την σύνδεση USB , και δώσε λιγο χρόνο στο μηχάνημα, ώστε να αναγνωριστεί η συσκευή.

Και στο τέλος βάλε το προγραμα εφόσον το εχουν δει το UPS τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Η αναγνώριση του UPS είναι υπόθεση και λειτουργικού και hardware. Δεν ανέφερα το Powerchute ως απαραίτητο για την αναγνώριση του UPS. Απλά ανέφερα το μήνυμα κατά την εγκατάστασή του προγράμματος που μου έδειξε ότι υπάρχει πρόβλημα.

Έκλεισα την υπηρεσία UPS όπως είπες. Έκανα uninstall το Unknown Device και κατόπιν ανιχνέυτηκε πάλι.Έδωσα λίγο χρόνο αλλά με το τέλος της ανιχνευσης η συσκευή πάλι καταχωρήθηκε ώς Unknokn Device στο USB Root Hub.

Αναρωτιέμαι άν έχει να κάνει με drivers...είτε της μητρικής είτε τους HID Drivers πυ φορτώνονται μαζί με τα Windows και είναι υπέυθυνοι για την αναγνώριση τέτοιων συσκευών (από ότι διάβασα)...

Οπότε τζιφος η υπόθεση...είδομεν....

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταίους έχω βάλει...Γενικότερα, είναι Updated μέχρι αηδίας....ΒΙΟS, Drivers...

Εκτός κι αν έχει γίνει κάτι κατά την πρώτη εγκατάστασή τους και δεν εγκαταστάθηκαν σωστά...ή αν έχουν κάποιο bug...

Θα ξαναεπικοινωνήσω με την ASRock για να τους αναφέρω πως οι λύσεις τους δεν δούλεψαν...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επανερχομαι, μετα απο καιρο....Το προβλημα παραμενει...Η συσκευή εμφανίζεται ως Unknown Device στο Device Manager , χωρίς κίτρινο θαυμαστικό...

Έχω περάσει τελευταίους drivers της NVidia και οι HID drivers υπάρχουν στο σύστημά μου και είναι οι πιό πρόσφατοι...Να τονίσω πως άλλο UPS που συνδέω αναγνωρίζεται κανονικά...

Έχω δοκιμάσει τα πάντα από το BIOS : USB Legacy Enabled/Disabled, USB 2.0 Support Enabled/Disabled, ACPI HPET Enabled/Disabled, σύμφωνα πάντα με την ASRock που έδωσε αυτές τις κατευθύνσεις....

Έχει κανείς καμιά ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επαναφέρω για να πώ πως τελικά βρέθηκε η λύση...

Το APC απεβίωσε!!! Σε επικοινωνία με το service της APC βγήκε το συμπέρασμα πως είναι σοβαρή βλάβη και δεν έχει σχέση με μπαταρία...οπότε προφανώς αυτό έφταιγε στο προβλημα αναγνώρισης...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ΩΧΧ. κι εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα με APC αλλά δημιουργήθηκε μετά από αναβάθμηση BIOS σε GIGABYTE μητρική. (9ΚΝΧΡ rev 2). Κατέληξα οτι φταίει η μητρική (παρουσιάζει πολλές αστάθειες). Μπορεί να φταίει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.