Jump to content



Βοήθεια με 8800GTX


wacko_gr

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Fasoulinos [Σήμερα, στις 10:32]

όταν μηλας για thermaltake να ξεχωρίζεις τι, πως και ποια μοντελα γιατι αλλη εταιρεια φτιάχνει τα tr2, άλλη τα pure ktl. Δεν μπορείς να τα βάζεις όλα σε ενα σακί πατατες....ένα search στο google κανε και θα δεις αν ειναι ή όχι καλα τα toughpower. Μην δημιουργούμε ασχημες εντυπώσεις όταν δεν ξέρουμε ένα θέμα. ;)

ασχημες εντυπωσεις δεν δημιουργω............την δικη μου ασχημη εντυπωση λεω που μου εχει δημιουργησει η TT στα τροφοδοτικα της........μπορει να μην σκανε σα πατατες αλλα απο σταθεροτητα στις γραμμες τους ειναι απο τα χειροτερα.

επισης να σου αντιστρεψω την ερωτηση....απο τη στιγμη που φαινεται να γνωριζεις παραπανω πραγματα δεν δινεις κανενα λινκ για το ποια ΤΤ κατασκευαζονται που και ποσο ποιοτικη ειναι καθε σειρα?

:wassat:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

@Fasoulinos

Όταν σου λέει ο φίλος ότι του κάνει BSOD σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ παιχνιδι μετά απο format και καθαρή εγκατάσταση drivers (οποιοδήποτε drivers) δεν είναι λογικό να σκεφτείς ότι μπορει να μην δινει το απιτουμενο ρευμα το PSU? Όχι οποιοδήποτε toughpower , το συγκεκριμένο θα μπορούσε να είναι ελλατωματικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 01:36]

Ωραία καλά θυμόμουν για το oblivion αλλα μας μπερδεψες λιγο μετα γιατι ειπες οτι το κάνει σε όλα τα παιχνιδια.

Αφού το έκανε στο oblivion μετά δεν μπορούσε κανένα άλλο παιχνίδι να παίξει χωρίς ο οδηγός nv4_disp να κάνει bsod.

Αυτο με το HDR+AA δεν ειναι τριχες, δεν φταιει η 8800 για αυτό, πρεπει και το software να το υποστηριζει. ;)

Λογικό αυτό που λες αλλά οι ati το παίζουν μια χαρά το oblivion με HDR+AA και το κύριο παιχνίδι για το οποίο η nvidia διαφήμιζε ότι και η δική της κάρτα πλέον μπορεί να παίξει HDR+AA ήταν το oblivion.

Όσο για τα τροφοδοτικά, το μελέτησα πολύ το πράγμα πριν πάρω το toughpower. Enermax δε θα'παιρνα γιατί δεν έχω δει ούτε ένα μέχρι σήμερα που να αντέχει πάνω από 1 χρόνο απροβλημάτιστα. Μπορεί να είναι τυχαίο αλλά....!Όσο για Tagan πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα τροφοδοτικά απλά είναι λίγο ακριβούτσικα. Το ίδιο και τα OCZ που είναι Tagan(OCZ=Tagan)!! Πάντως τα τροφοδοτικά έχουν βελτιωθεί πολύ σε ποιότητα αλλά και σε ποσότητα. Υπάρχουν πλέον πάρα πολλά καλά τροφοδοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wacko_gr2004 [Σήμερα, στις 16:58]

Αφού το έκανε στο oblivion μετά δεν μπορούσε κανένα άλλο παιχνίδι να παίξει χωρίς ο οδηγός nv4_disp να κάνει bsod.

Λογικό αυτό που λες αλλά οι ati το παίζουν μια χαρά το oblivion με HDR+AA και το κύριο παιχνίδι για το οποίο η nvidia διαφήμιζε ότι και η δική της κάρτα πλέον μπορεί να παίξει HDR+AA ήταν το oblivion.

Όσο για τα τροφοδοτικά, το μελέτησα πολύ το πράγμα πριν πάρω το toughpower. Enermax δε θα'παιρνα γιατί δεν έχω δει ούτε ένα μέχρι σήμερα που να αντέχει πάνω από 1 χρόνο απροβλημάτιστα. Μπορεί να είναι τυχαίο αλλά....!Όσο για Tagan πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα τροφοδοτικά απλά είναι λίγο ακριβούτσικα. Το ίδιο και τα OCZ που είναι Tagan(OCZ=Tagan)!! Πάντως τα τροφοδοτικά έχουν βελτιωθεί πολύ σε ποιότητα αλλά και σε ποσότητα. Υπάρχουν πλέον πάρα πολλά καλά τροφοδοτικά.

E ναι, αν κάνεις force απο το panel της nvidia το ΑΑ θα στο κανει συνέχεια σε όποιο παιχνιδι έχει και HDR αν το ενεργοποιησεις, ειτε έχεις το ΑΑ ingame ειτε όχι. και δεν μπορει νατα παιξει μαζί η 8800 ή το παιχνιδι. Eγώ νόμιζα ότι σου έκανε BSOD ακόμα και με Aplication controled το ΑΑ...

Για το Oblivion είχει βγάλει patch η ΑΤΙ για HDR+AA και μετά μάλλον θα το βάλανε στους επομένους drivers ε? Δεν το ήξερα αυτό.

ΗDR+AA θέμα υπάρχει και στο Rainbow Six Vegas που υποστηρίζουν ότι λυθηκε με τους τελεταιους drivers στο nv forum.

Eπίσης το double Agent δεν παίζει με τίποτα με HDR+AA. Η Ati τα παέι καλυτερα σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την ιστορία, για να μην μείνει η εντύπωση ότι δεν κάνει HDR+AA η 8800 με 158.19

Win XP.

σε αναλυση 1024χ768 για να φαίνεται περισσοτερο η επιρροη του ΑΑ.

ούτε bsod ουτε restarts . 1ο HDR+0AA - 2o HDR + 16AA και διαφορές φαίνονται περισσότερο στη κίνηση μέσα στο παιχνιδι.

οι τελευταιοι drivers φαίνεται να κάνουν δουλεια, και σε αυτό το θέμα.

post-4508-1416073080,0435_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

ασχημες εντυπωσεις δεν δημιουργω............την δικη μου ασχημη εντυπωση λεω που μου εχει δημιουργησει η TT στα τροφοδοτικα της........μπορει να μην σκανε σα πατατες αλλα απο σταθεροτητα στις γραμμες τους ειναι απο τα χειροτερα.

Όχι τα Toughpower Φράγμα. Τα χειρότερα ripples που είχα δει τα έχουν τα FSP και τα OCZ Gamerxstream από τα "καλά" τροφοδοτικά. Τα Toughpower έχουν βγει καλύτερα από αυτά και προς Θεού, τα προτείνουν οι καλύτεροι. Κι εγώ δε θα παιρνα ποτέ ΤΤ αλλά όταν στο προτείνουν άτομα που ξέρουν τι λένε...;)

Seasonic μπορεί να μην είναι αλλά δεν είναι και άθλια (τα Toughpower ξαναλέω - και ειδικά το 750).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 13:08]

ασχημες εντυπωσεις δεν δημιουργω............την δικη μου ασχημη εντυπωση λεω που μου εχει δημιουργησει η TT στα τροφοδοτικα της........μπορει να μην σκανε σα πατατες αλλα απο σταθεροτητα στις γραμμες τους ειναι απο τα χειροτερα.

επισης να σου αντιστρεψω την ερωτηση....απο τη στιγμη που φαινεται να γνωριζεις παραπανω πραγματα δεν δινεις κανενα λινκ για το ποια ΤΤ κατασκευαζονται που και ποσο ποιοτικη ειναι καθε σειρα?

:wassat:

κι' όμως φίλε απο σταθερότητα τα tough είναι απο τα καλύτερα,και επειδή πας να ξεγλυστρίσεις μην μου αντιστρεφεις την ερώτηση κάνε το πιο απλο που σου είπα....ενα search θα σου ανοίξει τα ματια, γιατί θα σου την αντριστρεψω και γω να μου δώσεις Link που δίνουνε στοιχεια οτι τα tough δεν εχουνε καλες τάσεις και είναι μούφα τροφοδοτηκα και πάει λεγοντας το θέμα.

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 14:28]

@Fasoulinos

Όταν σου λέει ο φίλος ότι του κάνει BSOD σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ παιχνιδι μετά απο format και καθαρή εγκατάσταση drivers (οποιοδήποτε drivers) δεν είναι λογικό να σκεφτείς ότι μπορει να μην δινει το απιτουμενο ρευμα το PSU? Όχι οποιοδήποτε toughpower , το συγκεκριμένο θα μπορούσε να είναι ελλατωματικό.

ναι θα του έλεγα να το κοιτάξει σίγουρα αλλα δεν θα καθόμουνα να του λέω οτι όλη η σειρα tought δεν είναι και τόσο tough και τέτοιες αιδίες όταν σε όλα τα reviews στο νετ τα βγάζουνε άριστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 19:25]

κι άλλη μια. Κάνε driver cleaner pro και ξαναβάλε τους drivers.

Δυστυχώς αυτό έκανα κάθε φορά, απλά με το απλό driver cleaner όχι professional. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Είδα τις φωτογραφίες σου και τώρα σε ζηλεύω επίσημα!!Λες να φταίει το shivering isles?? Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή. Thanks Dem!!

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη ερώτηση!!Μήπως ξέρει κανείς γιατί ενώ κατέβασα τους αγγλικούς drivers και όχι international μου εμφανίζονται όλα στα ελληνικά? Το λέω γιατί τώρα είδα τη φωτογραφία του dem και είναι στα αγγλικά!!????? ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wacko_gr2004 [Σήμερα, στις 20:11]

Μια άλλη ερώτηση!!Μήπως ξέρει κανείς γιατί ενώ κατέβασα τους αγγλικούς drivers και όχι international μου εμφανίζονται όλα στα ελληνικά? Το λέω γιατί τώρα είδα τη φωτογραφία του dem και είναι στα αγγλικά!!????? ?????

Control panel - > Regional and Language options. Tα Regional options και Advanced βάλτα eglish.

Δοκίμασε και το driver clraner pro, βάλε και ΑΑ μεσω Riva όπως σου είπε και o Gomar.

Tρέξε και ένα 3dMark να δεις περιπου που είσαι. Με τα φιλτρα ενεργοποιημένα χρειάζεται περισσότρο ισχύ η καρτα έτσι δεν είναι?

Ριξε μια ματια ξανα στο manual της μητρικής, έλεγξε τις τροφοδοσίες.

Όταν βάζεις ΑΑ στην χειρότερη μα μην στα βάζει ή αντε να σε πετάει έξω, τα BSOD και τα restarts περιεργα μου φαινονται. (Κατι μου λέει ότι δεν τροφοδοτειται σωστα η καρτα)

Αρχική απάντηση από wacko_gr2004 [Σήμερα, στις 01:14]

Το πρόβλημα μάλλον λύθηκε!!Προκαλείται από το oblivion και τα φίλτρα μέσα από το panel της nvidia. Όταν ενεργοποιώ τα φίλτρα μέσω του rivatuner και δεν τρέξω καθόλου το oblivion παίζουν όλα μια χαρά. Υποτίθεται ότι με την 8800 υποστηρίζεται πλέον στο oblivion ταυτόχρονα HDR+AA αλλά μάλλον τρίχες. Το περίεργο είναι πως δουλεύει την πρώτη φορά που το τρέχω αλλά αν βγω στα windows και μετά το ξανατρέξω γίνονται αυτά που προανέφερα. Τέλος πάντων!!Α, το τροφοδοτικό δεν ήταν γιατί έβαλα το heroichi 525W μόνο στην κάρτα γραφικών(η 8800 τραβάει περίπου 14-16Α από τη +12 και αυτό έδινε 24 οπότε υποθέτω ήμουν καλυμμένος) και όλα τα άλλα στο toughpower και γινόταν πάλι το ίδιο!Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, ελπίζω να φανώ κι εγώ χρήσιμος στο μέλλον!!Καληνύχτα.....

Είπαμε την 2η φορα ενεργοποιούνται τα φιλτρα.

Η 8800 GTX θέλει 30 Α στην +12. Με τα 24 δεν είσαι καλυμμένος!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 21:50]

Είπαμε την 2η φορα ενεργοποιούνται τα φιλτρα.

Η 8800 GTX θέλει 30 Α στην +12. Με τα 24 δεν είσαι καλυμμένος!!!

Όταν ενεργοποίησα το φίλτρο την πρώτη φορά το παιχνίδι δεν έτρεχε οπότε δε χρειαζόταν να βγω και να ξαναμπώ. Όταν το έτρεξα λοιπόν για πρώτη φορά, το φίλτρο έπαιζε κανονικά. Φαινόταν από την πτώση που είχε το frame rate με το fraps. Η 8800 θέλει όπως είπα 14-16Α από τη +12. Κάνε και μόνος σου τον πολλαπλασιασμό γνωρίζοντας ότι καταναλώνει σε full load περίπου 165W. 14-16Α x 12V=168-192W. Αν ήθελε 30Α αυτό σημαίνει ότι σε full load καταναλώνει 360W πράγμα αδύνατο όπως καταλαβαίνεις. Εδώ η HD 2900xtx λένε ότι θα καταναλώνει 270W και έχουν φρίξει όλοι. Οι PCI-Express παροχές που έχω δώσει στην κάρτα είναι μια που βγαίνει κατευθείαν από το τροφοδοτικό και μια modular ακριβώς όπως λέει στο manual του ότι είναι η ιδανική διευθέτηση για sli.

Link to comment
Share on other sites

Xα, στο δικό μου κουτί λέει στις minimum απαιτησεις λέει με μικρα γράμματα 350W with 12v current rating 20A. :hehe: :hehe:

Tώρα το έιδα!! Ότι να ναι.

wacko_gr2004 30Α θέλει και min psu 450 w.

Κανε μια αναζήτηση και δες.

μην εφαρμόζεις το P = I*V .

Δες και το κουτι σου τι γράφει, το manual ελπιζω να μην κάνει λάθος όπως το δικό μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wacko_gr2004 [Σήμερα, στις 20:13]

Όταν ενεργοποίησα το φίλτρο την πρώτη φορά το παιχνίδι δεν έτρεχε οπότε δε χρειαζόταν να βγω και να ξαναμπώ. Όταν το έτρεξα λοιπόν για πρώτη φορά, το φίλτρο έπαιζε κανονικά. Φαινόταν από την πτώση που είχε το frame rate με το fraps. Η 8800 θέλει όπως είπα 14-16Α από τη +12. Κάνε και μόνος σου τον πολλαπλασιασμό γνωρίζοντας ότι καταναλώνει σε full load περίπου 165W. 14-16Α x 12V=168-192W. Αν ήθελε 30Α αυτό σημαίνει ότι σε full load καταναλώνει 360W πράγμα αδύνατο όπως καταλαβαίνεις. Εδώ η HD 2900xtx λένε ότι θα καταναλώνει 270W και έχουν φρίξει όλοι. Οι PCI-Express παροχές που έχω δώσει στην κάρτα είναι μια που βγαίνει κατευθείαν από το τροφοδοτικό και μια modular ακριβώς όπως λέει στο manual του ότι είναι η ιδανική διευθέτηση για sli.

ΟΧΙ ΚΑΙ 165W σε FULL LOAD!:confused:

Δες εδώ και συγκρινε

http://anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2873&p=7

post-6541-1416073080,0802_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astraxan [Σήμερα, στις 22:40]

ΟΧΙ ΚΑΙ 165W σε FULL LOAD!:confused:

Δες εδώ και συγκρινε

http://anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2873&p=7

Φίλε μου αυτό που δεν πρόσεξες είναι ότι στο site μιλάει για συνολική κατανάλωση του συστήματος και όχι της κάρτας γραφικών μόνο. Αν η κάρτα γραφικών ήθελε 30Α απο τη+12 τότε αν προσθέσουμε σε αυτά περίπου 20Α που θέλει ο επεξεργαστής και 10Α που θέλουν 2 δίσκοι θέλουμε 60Α continuous και άρα απλούστατα δεν υπάρχει κανένα τροφοδοτικό στον κόσμο αυτή τη στιγμή που να μπορεί να σηκώσει αυτό το φορτίο(τουλάχιστον σε λογικό wattage<1000W). Τα toughpower 700 και 750W έχουν 4 παροχές +12 με 18Α στην καθεμιά. Continuous όμως και στις 4 δίνουν 56Α. Το καλύτερο που έχω δει σε τροφοδοτικό είναι σε tagan με 4 των 20Α και continuous και οι 4 δίνουν 60Α. Διαβάζουμε λίγο πιο προσεκτικά πριν απαντήσουμε, ε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 22:37]

Xα, στο δικό μου κουτί λέει στις minimum απαιτησεις λέει με μικρα γράμματα 350W with 12v current rating 20A. :hehe: :hehe:

Tώρα το έιδα!! Ότι να ναι.

wacko_gr2004 30Α θέλει και min psu 450 w.

Κανε μια αναζήτηση και δες.

μην εφαρμόζεις το P = I*V .

Δες και το κουτι σου τι γράφει, το manual ελπιζω να μην κάνει λάθος όπως το δικό μου

Το νούμερο αυτό που δίνει υπολογίζει μέσα και την κατανάλωση του υπόλοιπου συστήματος και όχι μόνο της κάρτας γραφικών. Το P=IxV ισχύει απόλυτα, όπως απέδειξε και άθελα του ο φίλος astraxan με την αναφορά του στο άρθρο του anandtech. Τσέκαρε και το εξής link:http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

Εδώ βλέπεις πόσα watt χρειάζεται ακριβώς ο υπολογιστής σου σε ότι φορτίο θέλεις. Και αν θες να υπολογίσεις περίπου πόσα θέλει από τη +12 χωρίς να πληρώσεις το pro βάλε μέσα στον υπολογισμό μόνο επεξεργαστή, κάρτα γραφικών, 1 δίσκο, 1 οπτικό οδηγό και μια συσκευή usb και μετά διαίρεσε με το 12.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Αστα να πανε [Σήμερα, στις 00:11]

έχεις δίκιο αλλα τι γίνεται όταν το συστημα ειναι overclok? η XFX στην 8800GTX XXX edition στο κουτι της κάνεο λόγο για 625w τροφοδοτικο για να εισαι μέσα και 800w για SLI.

Το link που έδωσα υπολογίζει και το overclock του επεξεργαστή και αύξηση της τάσης κανονικότατα, καθότι είναι πολύ σημαντικός παράγοντας. Στην κάρτα γραφικών η διαφορά της κατανάλωσης σε overclocked κατάσταση είναι πολύ μικρή, στην περίπτωση βέβαια που δεν έχει γίνει voltmod. Η XFX παρόλα αυτά είναι η πιο σωστή για μένα στις δηλώσεις της(το καταλαβαίνεις αν χρησιμοποιήσεις το παραπάνω link). Αυτά περί 350 και 450 είναι μ....ες! Για να είσαι άνετος χρειάζεσαι ένα 550 τουλάχιστον και περίπου 750 για sli με τουλάχιστον 20Α και 40Α αντίστοιχα στη +12V υποθέτωντας ότι κάνεις τουλάχιστον ένα γενναίο overclock στον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τί φταίει και με το oblivion. Είναι μια ρύθμιση του direct3d που αφορά το vsync και λέγεται prerender limit. Αυτό το έβαζα στο 0 συνήθως γιατί είχα διαβάσει ότι βοηθούσε να μειωθεί ένα μικρό lag που εμφανιζόταν στο oblivion στις nvidia κάρτες(εποχή 7800gtx) όταν η λεπτομέρεια των γραφικών ήταν στο full. 'Ετσι το έβαζα και τώρα 0 από 3 που είναι κανονικά και αυτό προκαλούσε το πρόβλημα. Μόλις το ξαναγύρισα στο 3 όλα εντάξει.

post-1961-1416073081,177_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.