Jump to content



Intel new prices στο Πλαίσιο


mitsosoft

Recommended Posts

Για να μη με παρεξηγήσεις, δεν είμαι εναντίον των μικρών καταστημάτων, γιατί όλοι από κάπου ξεκίνησαν, αλλά λίγοι έμειναν&μεγάλωσαν. Και ένα κατάστημα αν πραγματικά έχει φερθεί οκ, δεν είναι άσχημο να το αναφέρεις, όπως το έκανα και εγώ για ένα τοπικό κατάστημα στο παρελθόν εδώ που είχε άψογη εξυπηρέτηση! ;)

Δε πρέπει να επικρίνουμε μόνο πρέπει και να επικροτούμε! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 18:11]

Για να μη με παρεξηγήσεις, δεν είμαι εναντίον των μικρών καταστημάτων, γιατί όλοι από κάπου ξεκίνησαν, αλλά λίγοι έμειναν&μεγάλωσαν. Και ένα κατάστημα αν πραγματικά έχει φερθεί οκ, δεν είναι άσχημο να το αναφέρεις, όπως το έκανα και εγώ για ένα τοπικό κατάστημα στο παρελθόν εδώ που είχε άψογη εξυπηρέτηση! ;)

Δε πρέπει να επικρίνουμε μόνο πρέπει και να επικροτούμε! :)

Οχι ρε μαν, δεν σε παρεξήγησα... Προφανως για να εξακολουθεί να υπάρχει ένα μαγαζί μικρό η μεγάλο σίγουρα υπάρχει και μία αγορά από πίσω που το συντηρεί...

Αυτή την τρέλα και τον άκρατο ενθουσιασμό με το Π δεν καταλαβαίνω πολύ απλά και το όλο θέμα περί RMA, καινοτομιών κτλ..

Οποιος έχει συναλλαχθεί με online H oxi καταστήματα του εξωτερικού ειδικά στο UK μπορεί εύκολα να καταλαβεί ότι αυτες οι πρακτικες δεν αποτελούν τίποτα περισσότερο από την συνηθισμένη πρακτική εκει... this is how we do business here....

Και απλά είναι καιρός να καταλαβούμε ότι είναι υποχρεώση τους πια να μας τα προσφέρουν και όχι να μας το χτυπανε και από πάνω...ειδικά με ένα μικρό καπέλο στις τιμές...;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι 1E=1,33USD, για μικρές τιμές είναι ασήμαντη η διαφορά με την 1:1 αναλογία...

Ιλλιγιώδης πτώσεις τιμών. Θα είναι το πρώτο cpu (4400) που αγοράζω κοντά στο 100-άρικο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, σαν να μην ασχολούμαστε με PC ώρες ώρες :)

Όταν οι Extreme Edition ανακοινώνονται στα 999$, στα 1000Ε δεν έρχονται Ευρώπη? Δεν υπάρχει αναλογία εδώ, τα βγάζουν όλα σε 1:1. Ο Ε6700 χτες έκανε ~520 και ο Q6600 ~830. Με την αναλογία, θα έπρεπε να κάνει ο Q6600 640Ε - δεν έκανε όμως.

Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνεται αναφορά σε "καμένα" CPU υπονοείται οτι θα καεί λόγω υπερχρονισμού και θα επιστραφεί στο κατάστημα ως προβληματικό ?

Αυτό δεν είναι φανερή απάτη σε βάρος του καταστήματος (που το λιγότερο, μπαίνει σε αυξημένα θέματα διαχείρισης επιστροφών) και του κατασκευαστή ?

Επιστρέπεται σε τέτοιους χρήστες να βαθμολογούν καταστήματα ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 08:54]

Μες στο μυαλο μου εισαι:D :D :D , προσπαθω να κρατηθω ομως.....

Και εγώ ετσι έλεγα, να περιμένω να πέσει ο Quad6600 στα 529, να κρατηθώ το πεδίο τώρα είναι τόσο ασταθές και ευμετάβλητο που δεν νομίζω να αξίζει τα 300 ευρω παραπάνω από τον c2d6600 αφού δεν πρόκειται να δεις τρομέρές διαφορές και αφου τον Σεπτέμβριο ο ίδιος επεξεργαστής q6600 θα κοστίζει 266ευρώ!!!! Αν αγοράσεις αυτή την περίοδο (και γω αναμένω την έλευση της ATIX2900) κράτα τα 300 ευρώ για να πάρεις καλυτερο τετραπύρηνο (ίσως Barcelona)όταν θα υπάρχει πραγματικά ανάγκη ή θα βγει νέα τεχνολογία (Bearlake, DDR3, PCIExpressv2.0)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kunoobidi [Χθες, στις 21:46]

Νομίζω ότι 1E=1,33USD, για μικρές τιμές είναι ασήμαντη η διαφορά με την 1:1 αναλογία...

με βάση αυτή την αναλογία είναι 113 $ = 85, καθόλου μικρή διαφορά

η διαφορά είναι στο φόρο, στο αμέρικα δεν παίζει VAT, ΦΠΑ, πείτε το όπως θέλετε. συν οτι οι τιμές αυξάνονται επειδή η αγορά εδώ είναι μικρότερη από κει και δεν έχει ίδια αγοραστική δύναμη (σε άλλη τιμή θα βγει παραγγελία για 5.000 κομμάτια, σε άλλη για 1.500 για παράδειγμα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.