Jump to content



Ο άλλος υπολογιστής μου τρώει όλο το bandwidth !


nickstamat

Recommended Posts

Λοιπόν, το πρόβλημα έχει ως εξής:

Έχουμε ένα modem-router στο σπίτι, το DG834N. Με καλώδιο είναι συνδεδεμένο το PC του πατέρα μου και ασύρματα παίρνω ίντερνετ εγώ στο δωμάτιό μου.

Ο φάδερ ανοίγει κάτι P2P και κατεβάζει αρχεία συνέχεια, οπότε για μένα μένουνε μόνο 0,5-2 KB/s... Οι σελίδες δεν ανοίγουνε καν τις περισσότερες φορές...

Θέλω έναν τρόπο να τον περιορίσω στο 50% της σύνδεσης... Να έχουμε MAX 40 KB/s αυτός και άλλα 40 εγώ (768 είναι η σύνδεση)...

Του 'χω πει δεκάδες φορές να βάλει κανα NetLimiter, να κόβει λίγο, αλλά αυτός χαμπάααααρι! Γκρρρ! :mad:

Πώς λέτε να γίνει αυτό ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις κρυφα να του ρυθμισεις το P2P προγραμμα να εχει μεγιστο οριο down τα 40kb/s αλλα οπως και το νετλιμιτερ και αυτο θεωρειται τσατσια για τον αχορταγο φαδερ:p

Υ.Γ.πες του για να εισαστε δικαιοι να παιρνεις το Saab 9 στις 10 φορες εσυ και μονο εκεινος να βαζει βενζινες.......να δει ποσο δικαιο ειναι:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν το router σου δεν έχει qos και δεν χρησιμοποιήσεις netlimiter δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά.

Το μόνο που βλέπω σαν λύση είναι ένα καλύτερο router που να κάνει καλύτερη διαχείριση του bandwidth.

Στο speedtuch 585 που έχω εγώ πχ, ενώ ο αδερφός μου κατεβάζει με DC και torrents σε full ταχύτητα (περίπου 400KB/s) μόλις ανοίξω κι εγώ torrents μοιραζόμαστε το bandwidth αυτόματα (200+200), όσο για το browsing γίνεται κανονικότατα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει QoS γμτ... Η αλλαγή ρούτερ δεν παίζει στις εναλλακτικές...

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω εγώ από δω, χωρίς να το καταλαβαίνει, ώστε να είμαστε και οι 2 ευχαριστημένοι??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Γιατί δεν του βάζεις το netlimiter κρυφα?

Μετά μπορείς να το χειρίζεσαι remotely.

Αυτό θα είναι κρυφό όμως? Δε θα βγάζει κανα εικονιδιάκι κάτω στην taskbar??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

μπορεις κρυφα να του ρυθμισεις το P2P προγραμμα να εχει μεγιστο οριο down τα 40kb/s αλλα οπως και το νετλιμιτερ και αυτο θεωρειται τσατσια για τον αχορταγο φαδερ:p

Υ.Γ.πες του για να εισαστε δικαιοι να παιρνεις το Saab 9 στις 10 φορες εσυ και μονο εκεινος να βαζει βενζινες.......να δει ποσο δικαιο ειναι:hehe:

’μα την πλερώνει ο φάδερ τη dsl (όπως και το saab άλλωστε) δε μου φαίνεται και τόσο τσατσιά.

Εξάλλου με τα p2p εκτός από το bandwidth που χρησιμοποιούν παίζει ρόλο και το πόσα connections ανοίγουν, τα οποία είναι ικανά να γονατίσουν ένα μικρό modem που τραβάει και το ζόρι του nat.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.