Jump to content



nVIDIA 8xxx series Shader Clock BIOS Mod


Maximus

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Jumex

πολυ καλη λυση το μονταρισμενο bios για αυξηση επιδοσεων...απλα θελει πρωτα ψαξιμο για τις 100% safe ρυθμισεις γιατι αλλιως η καρτα κανει throttling σε core και μνημες..τη εχω πατησει με δυο ετοιμα overclocked bios για GTS...προφανως η XFX μου δεν την παλευε...εκει που περιμενα να δω ανεβασμενα marks ειδα χαμηλοτερα.γι'αυτο λοιπον προσοχη

Το συγκεκριμενο εχει γινει και σε μενα. Υπαρχει ομως λυση.

Χθες μετα απο δοκιμες που εκανα με το shader να δω ποσο ανεβαινει απο καποιο σημειο και μετα εκανε throttling.

Βρε τι restart, τι απεγκατασταση drivers...τιποτα.

Τελικα ηθελε κλεισιμο το συστημα και βγαλσιμο το καλωδιο του τροφοδοτικου.

Μετα επανηλθε στα κανονικα του.

Βεβαια δεν ειχα ξεπερασει κατα πολυ το οριο. Εκει κοντα στα 1550 ημουν σε idle.

Link to comment
Share on other sites

ξεκιναω κι εγω να κοιταω τις αλλαγες στο shader clock.

πρωτο βημα τα ρολογια της eVGA 8800GTS acs3.580/1400/850 οπου στα 675 εχω 1620 mhz shader αντι για 1566 με το μαμισιο.

φαινεται πως δινει ηδη μια μικρη διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

βασικα παιζει προβληματακι νομιζω.ενω ξεκιναω με 1944 τις μνημες,οταν τις παω στα 2106 για κανα τεστ και τις ξαναγυρναω στα 1944 το μονιτορ του riva μου δειχνει 2106 ακομα..........:mad:

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να μου πει καποιος ποιο ειναι το καλυτερο bios που μπορω να βαλω σε POINT OF VIEW 8800GTS 640MB;

επισης θα δω καθολου διαφορα στα games;

το συστημα μου ειναι:

ASUS A8N-E 34 C IDLE CHIPSET TEMP

ATHLON 64 3500+ @2376MHz με ψυχτρα BIG TYPHOON 120. 33 C TEMP IDLE

2x1GB KINGSTON HYPERX DDR433 @2.3.2.5 CR1

MONITOR LG L204WT (Digital)

POV 8800GTS 640MB ρογογακια μαμα!δεν τα εχω πειραξει γιατι δεν χερω.

εβαλα το test drive unlimited στα 1680χ1050 κ ρυθμισεις στο full μεσα απο το game κ τρεχει μονο με 30-35fps στο max!μπορω να κανω κατι να ανεβασω τα fps γιατι το θεωρω απαραδεκτο να παιζω με 30fps με τετοια καρτα γραφικων?

οταν την αγορασα πριν 3 μερες απο multirama μου ειπαν θα τα παιζω ολα στο full χωρις προβλημα.επισης αλλη μια ερωτηση:

Αν παρω εναν απο τα 2 cpus θα δω διαφορα??OPTERON 165 ή ATHLON 64 X2 4200+ S939?

το μονο που θελω ειναι να παιζω τα games με 45+ fps.ελπιζω να μην σας κουρασα.ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.