Jump to content



Kανένας με Dfi nf4 ultra-d που να χρησιμοποιεί Suspend to Ram(STR) - S3?


firefox

Recommended Posts

επίσης ξέχασα να αναφέρω το εξής σημαντικό.i mobo έχει 4 σημεία τροφοδοσίας συνολικά. εγώ χρησιμοποιούσα μονο τα 3. από τότε που έκανα ότι με συμβούλεψε το dfi tech sup και έβαλα και το 4πίνo τροφοδοσίας το s3 δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Να πω και εγω τον πονο μου. Εχω μια dfi nf4 ultra-d με AMDx2 4600x. Το προβλημα ειναι οτι το μηχανημα ενω δουλευει κανονικα δεν κανει με τιποτα restart και δεν ανοιγει απο shut down, αν δεν κανω clear mos. Please καμια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

όπως ανέφερα μετά από resume το σύστημα επανέρχεται μεν αλλα είναι underclocked. δοκίμασα το clockgen όπου μπορείς να αύξησης το HTT on the fly αλλα σε μένα το σύστημα κολλάει.

ΓΙΑΤΊ?????

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα πειραματα συνεχιζονται.οπως ειπαμε tο συστημα μετα απο resume ναι μεν επανερχεται αλλα HTT ειναι underclocked και συνεπως επεξεργαστης και ραμ ειναι underclocked. Συγκεκριμενα το HTT απο 200 κατεβαινει παντα στα 193.

Δοκιμασα clockgen 1,0,5,3 τουλαχιστον για να κανω καποιο στοιχειωδες οβερκλοκ. Το θεμα ειναι οτι κανει καποιο οβερκλοκ, αλλα οταν ξαναριξεις το συστημα σε standby και κανεις resume το συστημα δεν επανερχεται.δηλαδη φαινεται πως το clockgen επιδρα αρνητικα πανω του.

Εστειλα και στη DFI για το θεμα αυτο να δουμε αν θα πουν κατι.μπιος εχω το τελευταιο 0406.

Αν εχει κανεις καμια ιδεα ας την ριξει γιατι ουτε στα defaults τρεχει μετα απο resume.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η DFI απαντησε και ειπε πως στο θεμα δεν υπαρχει λυση ειναι καθαρα θεμα μπαιος. Οποτε για την DFI το θεμα θεωρειται ληξαν.

Βεβαια στο διαδικτυο εχω βρει μια λυση αλλα δεν μπορεσα να την δοκιμασω γιατι ενα λινκ δεν δουλευει. Θυμιζω οτι το προβλημα ειναι οτι δεν επανερχονται upon resume ta settings στα defaults or overoclocked αλλα το ΗΤΤ πεφτει στα 193mhz. οχι οτι στα 193 το συστημα δεν ειναι γρηγορο αλλα αν θες να κανεις χρηση S3 με την DFI απλα δεν σου δινεται αυτη η δυνατοτητα.

αυτα ειναι τα τελευταια νεα απο το μετωπο.

επισηs: Lastly please do not use Ntune. This program has been known to corrupt BIOSs. It's use on our boards is highly unrecommended. When you want to alter settings please do so directly in the BIOS.

και η λυση : http://milk.mooism.com/6/standby-on-dfi-expert/

Link to comment
Share on other sites

έκανα χρήση τις λύσης που προτείνεται στο http://milk.mooism.com/6/standby-on-dfi-expert/ αλλα δυστυχώς δεν μου dulepse.to script είναι γραμμένο σε visual basic- παραθέτω και το error που περνώ όταν μπαίνω μέσα στα win από resume. αναφέρει ότι το σύστημα δεν μπορεί να βρω τι φιλε specified δηλαδή το fixspeed.vbs και επίσης αναφέρει και κάποιες γραμμές κώδικα.

κάποιος με γνώσης programming μπορεί να καταλάβει τι μπορεί να πηγαίνει στραβά με το script?

το VΒ script το παραθέτω παρακάτω:

Set oShell = CreateObject("WScript.Shell")

Set colMonitoredEvents = GetObject("winmgmts:")._

ExecNotificationQuery("Select * from Win32_PowerManagementEvent")

Do

Set objLatestEvent = colMonitoredEvents.NextEvent

Select Case objLatestEvent.EventType

Case 7

oShell.Run "C:\fixspeed\CG-NVNF4.exe -file=C:\fixspeed\2900mhz.ini", 1, False

Case 11

MsgBox "OEM Event happened, OEMEventCode = " _

& strLatestEvent.OEMEventCode

End Select

Loop

post-1745-1416073120,1408_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.