Jump to content



Γιατί οι gpu στην αρχή έχουν τεράστια συστ. ψύξης και μετά όλo μικραίνουν


damasta

Recommended Posts

Δεν σας έχει φανεί παράξενο αυτό που γίνετε με τις κάρτες γραφικών?? Στην αρχή όταν πρωτοκυκλοφορίσουν έχουν κατί τεράστια συστήματα ψύξης (θυμάστε την 7800 στην αρχή) και μετά όλο και μικραίνουν μέχρι που στο τέλος έχουν ένα απλο παθητικό σύστημα ψύξης. Γιατί συμβαίνει αυτο? Μήπως οι τεράστια ψύξη στην αρχή είναι κόλπο marketing για να φαίνεται η κάρτα παντοδύναμη? Μήπως μετά για να μειωθεί το κόστος οι κατασκευαστές βάζουν στις καρτες συστηάματα ψύξης που δεν είναι αρκετά ισχυρά? Μήπως αλλάζει κάτι στην αρχιτεκτώνικη της gpu? Η μήπως είναι κάτι άλλο? Πέριμένω απόψεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta [Σήμερα, στις 16:49]

Μήπως οι τεράστια ψύξη στην αρχή είναι κόλπο marketing για να φαίνεται η κάρτα παντοδύναμη?

[αποψη μου] Ο καθε λογικος (ενημερωμενος) χρηστης πριν αγορασει καποιο μερος του υπολογιστη κανονικα κοιταει της επιδοσεις του (βλ 3δμαρκ για καρτα γραφικων και παει λεγοντας )

Και δεν κοιταει την εμαφανιση του .....

Αλλα δυστχως υπαρχουν ακομα χρηστες οποιοι αγωραζουν βαση εμφανισης η επιδει ο πωλητης του ειπε οτι ειναι "καλο" :( [/αποψη μου]

Απλο παραδειγμα ενας φιλος μου που ηθελε να αγορασει πισι και ψαχναμε πραγματα....

Και του δειχνω την Commando και μου λεει "μπα δεν μ'αρεσει το μπλε" :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Που είδες τα μικρά συστήματα ψύξης? Δε θα έλεγα αυτά των 8800GTX/GTS μικρά, σε καμία περίπτωση. Αν όμως λες για αυτά των καινούριων 8600GTS/GT δε θα χρειάζονται μεγαλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Οι high-high end όπως οι 8800 δεν βγαίνουν με αυτό, επειδή τα παθητικά ανεβάζουν τις θερμοκρασίες, που σημαίνει ότι σε idle θα είχαν 70+. Κάρτες με παθητικό προορίζονται κυρίως για αθόρυβα συστήματα ή για αυτούς που δεν παίζουν Games. Πχ ποιος ο λόγος μια 7100-7300gs να έχει ανεμιστήρι που να βουίζει χωρίς λόγο? Έτσι και αλλιώς με αυτή δεν θα παίξεις παιχνίδια...

Link to comment
Share on other sites

για παράδειγμα racer θυμάσαι πως ήταν τα συστήματα ψύξης της 6800?? ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Και τώρα αυτές οι κάρτες βγαίνουν με παθητική ψύξη. Το ίδιο θα γίνεται και με τις 8800gtx μετά από 2 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντώς βλέπω την 7800gt που πήρα πριν 1,5 χρόνο με τεράστιο ανεμηστήρα να την πουλάνε τώρα με παθητική ψύξη και σκέυτομαι πώς μπορεί να γίνετε αυτό την στιγμή που η δικια μου ανεβάζει 65 βαθμους θερμοκρασία???!

Link to comment
Share on other sites

ο λογος που οι καινουργιες φουρνιές δεν θέλουνε τόσο καλη ψύξη είναι την τεχνολογια που έχει κατασκευασθεί το chip (120,90,80n) όσο η λιθογραφική μέθοδος μικραινει τόσο λιγότερο ρευμα και λιγότερη θερμοκρασία παρουσιάζει το chip. Η 7800 αν δεν κάνω λαθος πρεπει να ήταν 110nm και η 7900 90nm αν κανω λαθος διορθώστεμαι.(διορθώθηκα μόνος thnks)

Link to comment
Share on other sites

αυτό πρέπει να είναι. Λες άμα περιμένουμε κανα 3μηνο να βγει καμία έκδοση της 8800 με λιγότερα nm που να είναι πιο ψυχρή, γιατί τώρα έχω ακούσει πολλούς χρήστες να παραπονιούντε για overheating της 8800 τους και αυτό με κάνει να μην θέλω να αναβαθμήσω

Link to comment
Share on other sites

το να περασει απο μια λιθογραφική μέθοδο σε άλλη θέλει ολόκληρη αλλαγη στην γραμμη παραγωγης των εργοστασίων!Δεν νομίζω κατι τετοιο να γίνει μέσα στο 2007.

Μια εύλογη απορία που μου δημιουργήθηκε είναι πως είναι δυνατον όταν η κατηγορια των επεξεργαστων έχει φθάσει τα 45nm οι κάρτες γραφικών να μένουνε στα 80nm? Και βλέπεις κάρτες να καταναλώνουνε 180W-270W?

Link to comment
Share on other sites

O φιλος δεν αναφερεται σε καρτες προορισμενες για htpc κλπ. Απλα λεει οτι τωρα εχουμε τις 8800gtx με τις γομαροψυκτρες και μετα απο λιγο καιρο θα βγαινουν οι ιδιες καρτες με ενα ανεμιστηρακι της πλακας. Σιγουρα αυτο δεν γινεται τωρα για εντυπωσιασμο. Φαινεται απο το τι θερμοκρασιες υπαρχουν με αυτα τα θηρια. Αργοτερα ομως αλλαζουν πολλα στο σχεδιασμο και οι καρτες εχουν καλυτερη θερμικη συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το κόστος της αλλαγής της γραμμής παραγωγής από 80nm σε 45nm να είναι απαγορευτικό. Μην ξεχνας ότι η nvidia πουλάει πολύ λιγότερα τσιπακια από την intel οπόταν και η απόσβεση ενώς τέτοιου κόστους να είναι πιο δύσκολη

Link to comment
Share on other sites

Αυτο καταλαβα και γω και σε αυτο του απάντησα. Εσύ τι κατάλαβες?

Η μείωση των θερμοκρασιών έχει να κάνει με την μείωση της καταναλωσης και η μείωση της κατανάλωσης με την αρχιτεκτονική και την μεθοδο (nm). To ίδιο δεν λεμε? για αλλαγη αρχιτεκτονικής και (nm)?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta [Σήμερα, στις 20:09]

το καταλαβα αυτο που λές, απλά σου απάντησα και στο ερώτημα σου γιατί οι GPU έχουνε μεινει τόσο πίσω στο θέμα των nm σε σχεση με τους CPU :T:

sorry damasta στον cabrinha αναφερόμουν(έπρεπα να κανω quote)

Link to comment
Share on other sites

πάντως πάνω σε αυτό που είπες cabrinha πριν, αν και οι 8800 έχουν τεράστιες ψύκτρες αυτό δεν σημαινει ότι αυτές οι ψύκτρες κάνουν και καλά την δουλειά τους. Έχω δει συστήματα ψύξης από πχ zalman που αν και πιο μικρά είναι πολύ καλύτερα γιατί πχ ο ενεμιστήρας ανεβάζει περισσότερες στροφές ή το υλικό κατασκευής είναι ο χαλκός ή είναι πιο καλά σχεδιασμένες. Οπόταν συνεχίζω να πιστεύω οτί το μέγεθος της ψύκτρας μάλλον έχει να κάνει και λίγο με τον εντυπωσιασμό

Link to comment
Share on other sites

στο ποστ 9 απλα του φέρνω παράδειγμα οτι με την αλλαγη απο τα 110nm του 7800(G70) πήγαμε στα 90nm του 7900(G-71). Στην ουσια ίδια αρχιτεκτονική αλλα σε διαφορετικά νανόμετρα. Το συμπέρασμα?

The G71 has been manufactured at NVIDIA's latest 90nm fabrication process. Smaller fabrication processes of course offer several advantages. You "could" push more transistors on the GPU as you have more space to work with, but another nice advantage is a smaller chip design. That means you need to cram in less voltage into the silicon and that saves on heat. Less heat means means higher clockspeeds and that's why today's product is clocked roughly 100-150 MHz faster then it's predecessor the 7800 GTX 512MB. So to sum this up, less transistors can produce an equal amount of performance as the clock frequency of the processor becomes faster.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta [Χθες, στις 20:27]

αυτό πρέπει να είναι. Λες άμα περιμένουμε κανα 3μηνο να βγει καμία έκδοση της 8800 με λιγότερα nm που να είναι πιο ψυχρή, γιατί τώρα έχω ακούσει πολλούς χρήστες να παραπονιούντε για overheating της 8800 τους και αυτό με κάνει να μην θέλω να αναβαθμήσω

η 8800 gtx με παθητικό σύστημα ψύξης = ΑΝΕΚΔΟΤΟ :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.