Jump to content



Ερωτήσεις σχετικά με υπολογιστή-πακέτο


geogeoland

Recommended Posts

Λεπών, μετά απο μια σειρά ευτυχών και παράληλα ατυχών γεγονότων βρέθηκα να αναμένω για εναν υπολογιστή-πακέτο απο τα multirama (δεν πληρώνω τίποτα εγώ οπότε δεν με πολυενδιαφέρει). Και ερωτώ: Ο υπολογιστής αυτός έχει καθ' όλα καλύτερα χαρακτηριστικά απο τον δικό μου με εξαίρεση τη μνήμη και το τροφοδοτικό. Και συγχρόνως έχει και 3 χρόνια εγγύηση. Θέλω λοιπών να αλλάξω τις μνήμες και το τροφοδορικό μεταξύ των δυο υπολογιστών (του καινούργιου και της υπογραφής μου). Γι αυτό θα πρέπει να τον παω πίσω στα multirama να μου το κάνουν εκεί για να μην χαθεί η εγγύηση ή μπορώ άνετα να το κάνω και μόνος μου? Επίσης, πως το ελέγχουνε? Υπολογιστή πακέτο δεν είχα ποτέ και το απεύευγα πάση θυσία, αλλά τώρα που ήρθε τζάμπα δε με χαλάει... Έχουν κάποιο αυτοκόλητο για να μην ανοίγει το κουτί ή κάτι άλλο τέτοιο? Βίδες με κερί όπως τα laptop? Αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει παρακαλώ! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι γνωριζω φιλε μου βαζουν μια ταινια στο πλαινο μερος και χανεται η εγγυηση αν το ανοιξεις μονος!Αν σου κανουν αυτοι την μετατροπη ολα οκ!!!Ευχομαι να το χαρεις!!!:p :P :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fireman74 [Σήμερα, στις 11:26]

Απ οτι γνωριζω φιλε μου βαζουν μια ταινια στο πλαινο μερος και χανεται η εγγυηση αν το ανοιξεις μονος!Αν σου κανουν αυτοι την μετατροπη ολα οκ!!!Ευχομαι να το χαρεις!!!:p :P :p

ποοοο....και εγώ έτσι είχα φανταστεί, αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...:( Δηλαδή για μια απλή αλλαγή μνημών θα πρέπει να τρέχω μέχρι τα Multirama κάνωντας το χαμάλη? (Εξυπηρέτηση κατ' οίκων έχουνε? :p )... Τες πα! Εγω σκοπεύω να το κατάχαρώ το μηχανάκι! Ευχαριστώ πολύ! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

καλοπαίχνιδο. Δεσ τριγύρω αν δν δεις καμία ταινια ανοιξε . Στ πλαισιο αποτι ξέρω , τα κρατανε σε ένα βιβλιαράκι που σου δίνουν μαζί .

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, οι υπολογιστές πακέτο είναι έλεος! Αλλά.... τι να κάνεις... αν είσαι 16, άλλος κάνει κουμάντο.:getlost: (Κι ας μη ξέρει)!

Πάντως μου ήρθε μια ιδέα.... τι κι αν παω σε κανενα που φτιάχνει επιγραφές, να μου κάνει ενα αντίγραφο απο το αυτοκόλητο, να κάνω τη δουλειά μου, και μετά να το κολήσω απο πάνω και να κρατήσω και την εγγύηση? :p Θα το ψάξω! :) Ε, μα είναι χαζό αυτό! Και σε χρεώνουν και 20 για να σου αλλάξουν τη ram! 2 clip ανοιγοκλείνουν, 20! Ρε δε πάμε καλά....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την εττικέτα ποτέ δεν το κατάλαβα. Δεν έχω πάρει ποτέ έτοιμο σύστημα για να με απασχολήσει και ιδιαίτερα αλλά δεν καταλαβαίνω το νόημα. Το τιμολόγιο αναφέρει όλα τα κομάτια ξεχωριστά, άρα κανένας δεν μπορεί να σου αρνηθεί την εγγύηση του κάθε κοματιού (που συνήθως είναι μεγαλύτερη από την εγγύηση του συστήματος).

’ρα η εγγύηση της ταινίας έχει σχέση με τη συναρμολόγηση. Από τη στιγμή που λειτουργεί όταν το αγοράζεις, η συναρμολόγηση είναι σωστή. Ποιός ο λόγος να κρατάς την ταινία;

Αν τώρα πάθει κάτι και το πάς όλο το σύστημα να σου βρούν τη βλάβη, καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να πληρώσεις έτσι και έχεις βγάλει την ταινία. Δεν είχα πάντως ποτέ μου πρόβλημα να βρω τι έχει χαλάσει.

Από την άλλη, αν σου χαλάσει το PSU πχ μπορείς να πας μόνον αυτό στο κατάστημα και να ζητήσεις RMA για το συγκεκεριμένο κομάτι.

Πιστεύω φίλε μου πως το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να κάνεις είναι να σκίσεις την ταινία, να χαρείς και το καινούριο σου μηχάνημα, να το ψαχουλέψεις, να τακτοποιήσεις τα καλώδια, κλπ.

Αν τη θες την ταινία για συναισθηματικούς λόγους βγάλτη με ατμό.

(Χαζή ερώτηση: Αν σκιστεί η ταινία κατά λάθος μπορείς να ζητήσεις να στην αντικαταστήσουν στα πλαίσια της εγγυήσεως;) )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από format c: [Σήμερα, στις 17:28]

Αυτό με την εττικέτα ποτέ δεν το κατάλαβα. Δεν έχω πάρει ποτέ έτοιμο σύστημα για να με απασχολήσει και ιδιαίτερα αλλά δεν καταλαβαίνω το νόημα. Το τιμολόγιο αναφέρει όλα τα κομάτια ξεχωριστά, άρα κανένας δεν μπορεί να σου αρνηθεί την εγγύηση του κάθε κοματιού (που συνήθως είναι μεγαλύτερη από την εγγύηση του συστήματος).

’ρα η εγγύηση της ταινίας έχει σχέση με τη συναρμολόγηση. Από τη στιγμή που λειτουργεί όταν το αγοράζεις, η συναρμολόγηση είναι σωστή. Ποιός ο λόγος να κρατάς την ταινία;

Αν τώρα πάθει κάτι και το πάς όλο το σύστημα να σου βρούν τη βλάβη, καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να πληρώσεις έτσι και έχεις βγάλει την ταινία. Δεν είχα πάντως ποτέ μου πρόβλημα να βρω τι έχει χαλάσει.

Από την άλλη, αν σου χαλάσει το PSU πχ μπορείς να πας μόνον αυτό στο κατάστημα και να ζητήσεις RMA για το συγκεκεριμένο κομάτι.

Πιστεύω φίλε μου πως το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να κάνεις είναι να σκίσεις την ταινία, να χαρείς και το καινούριο σου μηχάνημα, να το ψαχουλέψεις, να τακτοποιήσεις τα καλώδια, κλπ.

Αν τη θες την ταινία για συναισθηματικούς λόγους βγάλτη με ατμό.

(Χαζή ερώτηση: Αν σκιστεί η ταινία κατά λάθος μπορείς να ζητήσεις να στην αντικαταστήσουν στα πλαίσια της εγγυήσεως;) )

ΩΠ ΩΠ!!!

Τι ωραία είναι αυτά που ΜΕ λες? Διαπιστωμένα πράγματα??? Αυτό με το τιμολόγιο ειδικά....είναι σίγουρο?

Πάντως, πραγματικά, και μετά απο τη συζήτηση εδω μέσα, αποφάσισα πως σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να τους αφήσω να μου την κάτσουνε τη βάρκα με το κολοσύστημα... κάτι με τον ατμό, κάτι με τα αυτοκόλητα, κάτι με το τιμολόγιο που βγήκε... ρε θα το ανοίξω και να παν να πεθάνουν!!! :D :D :D

Φίλε μου, όσον αφορά την ερώτηση σου με την ταινία... οχι, σε καμία περίπτωση δεν κάνουν κατι τέτοιο. Ίσα ίσα που τρίβουν τα χέρια τους! :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Τι είχες τι έχασες, άνοιξέ την την ταινία να πάει στο :devil: .....

Κάνε την δουλειά σου με μνήμες και psu, τακτοποίησε τον εσωτερικά βάλε κάνα ανεμηστήρα παραπάνω και κάνε το κουκλί!:cool: :cool:

Ε και άμα σπάσει ο διάβολος το ποδάρι του και πάθει κάτι τι να πώ πάνε με την απόδειξη και απέτησε να στο φτιάξουν απείλησε με καταγγελία στο ΙΝΚΑ!! :mad:

Πάντως εγώ δεν θα ανεχόμουνα να πληρώσω 20 ευρώ για να μου το ποθετήσουν μνήμες και psu!

:banging:

Το κουτί είναι αυτό το άθλιο των multirama;;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Saber_Rider [04-05-2007 23:35]

Τι είχες τι έχασες, άνοιξέ την την ταινία να πάει στο :devil: .....

Κάνε την δουλειά σου με μνήμες και psu, τακτοποίησε τον εσωτερικά βάλε κάνα ανεμηστήρα παραπάνω και κάνε το κουκλί!:cool: :cool:

Ε και άμα σπάσει ο διάβολος το ποδάρι του και πάθει κάτι τι να πώ πάνε με την απόδειξη και απέτησε να στο φτιάξουν απείλησε με καταγγελία στο ΙΝΚΑ!! :mad:

Κι εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω... γι αυτό με τρώει! Δεν μπορώ να έχω αυτή τη στιγμή ενα PC υπόδειγμα με ούτε ενα καλώδιο να φαίνεται μέσα και όλο φτιαγμένο με τα χεράκια μου και να πάρω ξαφνικά ενα πακέτο και να με έχει το κάθε κωλοmultirama πιασμένο απο τα..... τέλος πάντων! Έτσι και πάθει κάτι...για ΙΝΚΑ είναι όλο το μαγαζί, και μόνο την ύπαρξη του αν καταγγείλω θα δικαιωθώ πιστεύω, οπότε....:p :P :p

Πάντως εγώ δεν θα ανεχόμουνα να πληρώσω 20 ευρώ για να μου το ποθετήσουν μνήμες και psu!

+10! :D

Το κουτί είναι αυτό το άθλιο των multirama;;:blink:

Δεν ξέρω ποιό λες φίλε μου...στη φοτο πάντως εμένα το κουτί (οπτικά τουλάχιστο...) μου φάνηκε εντάξει! Δες και μόνος σου και πες μου! :)

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=MultiramaPC&cp_id=126969

edit: ’Ν ειναι με το κουτί της φωτογραφείας βέβαια....:getlost:

Link to comment
Share on other sites

και δικιο να εχετε σε οσα λετε (που δεν εχετε 100%) εαν πατε σε οποιοδηποτε μαγαζι ειτε αυτο λεγεται μουλτι ειτε πλαισιο ειτε οτιδηποτε αλλο και μιλησετε με το συγκεκριμενο στυλακι υφακι και απαιτησετε πραγματα που δεν μπορειτε οχι μονο το δικιο σας δεν θα βρειτε αλλα μπορει να βγειτε και χαμενοι απο πανω με πολλους τροπους.......

απο τη στιγμη λοιπον που παρ οτι ξερεις απο υπολογιστες πας σε ΕΤΟΙΜΟ........να εισαι ετοιμος να αντιμετωπισεις τους after sales κανονεςς που υπαρχουν και πρεπει να τους τηρησεις.συμφωνησες αλλωστε με την αγορα του συγκεκριμενου πακετου.σε περιπτωση που δεν συμφωνεις απλα δεν αγοραζεις το πακετο....

αλλιως πεισε τον μπαμπακα να παρετε ενα αντιστοιχο Built To Order και ασε κατα μερους τα του ΙΝΚΑ και ατμους για την ταινια........και στα δικαστηρια που λεει ο λογος να φτασεις μπορεις να τα βαλεις με τους δικηγορους ολοκληρης εταιριας απο τη στιγμη που παρεβηκες κανονα εγγυησης?

εαν θες σου φερνω και καταστατικο που αναγραφει οτι σε περιπτωση κακης χρησης η εταιρια δεν καλυπτει το οτιδηποτε.....και κακη χρηση ειναι ΚΑΙ το σκισιμο της ταινιας.

ΝΑΙ....δικος τους ΚΑΝΟΝΑΣ και σε πολλες περιπτωσεις ΑΔΙΚΟΣ.......αλλα αμα δεν σ αρεσει κατι πηγαινε παρτο απο αλλου με αλλους κανονες

εαν δεν σ αρεσουν τετοιο κανονες απο τα ετοιματζιδικα στο ξαναλεω........ΠΑΡΕ

BTO............

και για να μην επαναλαμβανομαστε για τα 20ευρω..........η αναβαθμιση σε πακετα εντος του 1ου ετους δεν εχει καμια εξτρα χρεωση εκτος της αξιας του προιοντος που τοποθετειται.και μην νομιζεις οτι θα παρει 20ευρω απλα για να ανοιξει 2 κλιπ......

θα κατσει και θα τεσταρει τη μνημη που εβαλε μαζι με την προηγουμενη με Memtest ή αλλα προγραμματα για να ελεγξει για τυχον ασυμβατοτητα.....δηλαδη το μηχανακι θα περασει απο 4-5 ωρες τεστ.

Υ.Γ.το κουτι του λινκ ειναι το coolermaster mystique......απιστευτο κουτακι.φουλ αλουμινιο....ολα με κουμπωματα και πολυ ησυχο γιατι εχει 2 12αρια.....1 εισοδου και 1 εξοδου.

Link to comment
Share on other sites

greekfragma μάλλον έχεις δίκιο! Πάντως μεγάλη αδικεία το καθεστώς με τα πακέτα!

geogeoland αν στην απόδειξη αγοράς αναγράφονται όλα τα κομμάτια ξεχωριστά και όχι ως πακέτο μάλλον θα μπορείς να έχεις εγγύηση, αλλιώς μην ξεχνάς ότι σε κάποια κομμάτια όπως η cpu υπάρχει και η εγγύηση του κατασκευαστή εκτός από αυτή του μαγαζιού, βέβαια θα έχει λίγο παραπάνω τγρέξιμο αλλά τι να κάνεις!

Το κουτί που έδεειξες δεν είναι αυτό που νόμιζα ευτυχώς, φάινεται μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Χθες, στις 00:43]

και δικιο να εχετε σε οσα λετε (που δεν εχετε 100%) εαν πατε σε οποιοδηποτε μαγαζι ειτε αυτο λεγεται μουλτι ειτε πλαισιο ειτε οτιδηποτε αλλο και μιλησετε με το συγκεκριμενο στυλακι υφακι και απαιτησετε πραγματα που δεν μπορειτε οχι μονο το δικιο σας δεν θα βρειτε αλλα μπορει να βγειτε και χαμενοι απο πανω με πολλους τροπους.......

απο τη στιγμη λοιπον που παρ οτι ξερεις απο υπολογιστες πας σε ΕΤΟΙΜΟ........να εισαι ετοιμος να αντιμετωπισεις τους after sales κανονεςς που υπαρχουν και πρεπει να τους τηρησεις.συμφωνησες αλλωστε με την αγορα του συγκεκριμενου πακετου.σε περιπτωση που δεν συμφωνεις απλα δεν αγοραζεις το πακετο....

αλλιως πεισε τον μπαμπακα να παρετε ενα αντιστοιχο Built To Order και ασε κατα μερους τα του ΙΝΚΑ και ατμους για την ταινια........και στα δικαστηρια που λεει ο λογος να φτασεις μπορεις να τα βαλεις με τους δικηγορους ολοκληρης εταιριας απο τη στιγμη που παρεβηκες κανονα εγγυησης?

εαν θες σου φερνω και καταστατικο που αναγραφει οτι σε περιπτωση κακης χρησης η εταιρια δεν καλυπτει το οτιδηποτε.....και κακη χρηση ειναι ΚΑΙ το σκισιμο της ταινιας.

ΝΑΙ....δικος τους ΚΑΝΟΝΑΣ και σε πολλες περιπτωσεις ΑΔΙΚΟΣ.......αλλα αμα δεν σ αρεσει κατι πηγαινε παρτο απο αλλου με αλλους κανονες

εαν δεν σ αρεσουν τετοιο κανονες απο τα ετοιματζιδικα στο ξαναλεω........ΠΑΡΕ

BTO............

και για να μην επαναλαμβανομαστε για τα 20ευρω..........η αναβαθμιση σε πακετα εντος του 1ου ετους δεν εχει καμια εξτρα χρεωση εκτος της αξιας του προιοντος που τοποθετειται.και μην νομιζεις οτι θα παρει 20ευρω απλα για να ανοιξει 2 κλιπ......

θα κατσει και θα τεσταρει τη μνημη που εβαλε μαζι με την προηγουμενη με Memtest ή αλλα προγραμματα για να ελεγξει για τυχον ασυμβατοτητα.....δηλαδη το μηχανακι θα περασει απο 4-5 ωρες τεστ.

Υ.Γ.το κουτι του λινκ ειναι το coolermaster mystique......απιστευτο κουτακι.φουλ αλουμινιο....ολα με κουμπωματα και πολυ ησυχο γιατι εχει 2 12αρια.....1 εισοδου και 1

εξοδου.

Greekfragma, δίκιο έχεις μεν, αλλά δεν καταλαβαίνεις την κατάσταση. Ήταν μια αγορά που έγινε ως ή αυτό ή τίποτα.... δεν ήταν κάτι που να μπορούσα να αλλάξω ούτε και έγινε με έρευνα, γιατί υπήρχε ανάγκη για υπολογιστή ή κάτι τέτοιο. Απλώς προσπαθώ να βρώ τρόπους με τους οποίους να βελτιώσω την υπάρχουσα κατάσταση. Αν είχα εγώ επιλογή, όχι πακέτο, ούτε BTO δεν θα έπαιρνα. Τα υλικά μόνο, και θα το έστηνα μόνος μου, όπως έκανα με το μηχάνιμα που έχω τώρα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Και να σου πω. Αν σου έρθω με το κουτί και τα υλικά, θα μου τα βάλεις με χρέωση ή όχι; Αυτό πιστεύω ότι είναι η ταμπακιέρα της υπόθεσης.

Προσωπικά ναι, για μένα θα η χρέωση θα ήταν να ακουμπήσω τα καινούργια υλικά και να τα στήσω, και ενα ευχαριστώ, αλλά πιάνω το νόημα σου! :):p:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.