Jump to content



Air Condition


JohnG85

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ! Μια και είμαι στο off topic μπορώ να ρωτήσω και εγώ κάτι κουλό !

Θέλω να αγοράσω air condition και το μονο που ξέρω είναι ότι αυτά τα μηχανάκια βγάζουν κρύο και ζέστη !! :tomato:

Ξέρει κάποιος να μου δώσει ένα δυο συμβουλές και προς τα που να προσανατολιστώ ?!

Τι είναι το inverter ?!! :p

Eυχαριστώ προκαταβολικά !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι διάφοροι χώροι. 5 δωμάτια στο σύνολο. Το μεγαλύτερο περίπου 30τ.μ και τα άλλα περίπου μέσος όρος 15τ.μ (Ελπίζω να θυμάμαι καλά και να μην λέω βλακείες !:p )

Χρήματα το αφήνω φλου.Πες μου τις σκέψεις σου και αν είναι υπερβολική η τιμή θα το σχολιάσω !

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε πολύ τη ισχύ του σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία και τον χώρο στα οποία αναφέρεται. Πχ αν πιάνει καλή απόδοση σε 50οC ή -50οC δεν θα έχει και πολύ νόημα αφού εσύ θα το λειτουργείς σε περιοχές 35-40oC. Είναι τα ψιλά γράμματα των εταιριών...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι πολύπλοκη η δομή του χώρου,χρειάζεσαι κάτι δυνατό και τοποθετημένο στο καλύτερο δυνατό σημείο για να διαχέει τον αέρα ομοιόμορφα.Εκτός απο τα παραπάνω που σου είπαν τα παιδιά,μάλλον κάτι σε 18000btu χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

1 σε κάθε δωμάτιο??!!!Την τσέπη σου να προσέξεις και τον λογαριασμό της ΔΕΗ ακολούθως....

Πέρα απο την πλάκα,είναι λίγο υπερβολή.Αν επιμένεις,φρόντισε να πάρεις μικρά κλιματιστικά σώματα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 13:24]

Είναι καταπληκτικό το πώς πρέπει να μιλάμε για όλα, ακόμα και γι αυτά για τα οποία δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα

Τι να κάνω ! Επειδή δεν έχω ιδέα σκέφτηκα τόσα μέλη έχει το Lab ίσως κάποιος να ξέρει!:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG85

Λοιπόν είναι διάφοροι χώροι. 5 δωμάτια στο σύνολο. Το μεγαλύτερο περίπου 30τ.μ και τα άλλα περίπου μέσος όρος 15τ.μ (Ελπίζω να θυμάμαι καλά και να μην λέω βλακείες !:p )

Χρήματα το αφήνω φλου.Πες μου τις σκέψεις σου και αν είναι υπερβολική η τιμή θα το σχολιάσω !

Εσύ μιλάς για ολόκληρο σπίτι! Νόμιζα για κανά δωμάτιο :p

Κάνε ένα τηλέφωνο στην Κlimart να σε διαφωτίσουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Είναι καταπληκτικό το πώς πρέπει να μιλάμε για όλα, ακόμα και γι αυτά για τα οποία δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα

Α, σε μένα απεθυνόσουν??Σόρυ δεν το έπιασα λόγω του σαρκασμού.Αλλά,για πες,για πες:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Ε τι να πω;

Προφανώς και δεν αναφερόμουν στον άνθρωπο που άνοιξε το θέμα αλλά σε μερικές από τις απαντήσεις που δόθηκαν.

Αφού δεν ξέρετε ρε παιδιά το θέμα στο ελάχιστο. Γιατί απαντάτε; Υπάρχει λόγος; Σας ανάγκασε κανείς;

Αντί να του πει κάποιος του ανθρώπου:

1. Ότι το Inverter είναι ρυθμιστής συχνότητας που χοντρικά σημαίνει ότι το μηχάνημα ρίχνει στροφές όταν δεν χρειάζεται με αποτέλεσμα οικονομία αλλά και σταθερή θερμοκρασία.

2. Ότι ένα σωστά διαστασιολογημένο και ρυθμισμένο σύστημα κλιματισμού είναι οικονομικότερο πχ από το πετρέλαιο.

3. Ότι εν πάση περιπτώσει ας πάει να ρωτήσει σε ένα κατάστημα (όχι στο Πλαίσιο :p)και όχι στο thelab.gr

Του απαντάτε το κοντό σας και το μακρύ σας.

Πάντα Φιλικά

SPCης o υδραυλικός

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 18:51]

Ε τι να πω;

Προφανώς και δεν αναφερόμουν στον άνθρωπο που άνοιξε το θέμα αλλά σε μερικές από τις απαντήσεις που δόθηκαν.

Αφού δεν ξέρετε ρε παιδιά το θέμα στο ελάχιστο. Γιατί απαντάτε; Υπάρχει λόγος; Σας ανάγκασε κανείς;

Αντί να του πει κάποιος του ανθρώπου:

1. Ότι το Inverter είναι ρυθμιστής συχνότητας που χοντρικά σημαίνει ότι το μηχάνημα ρίχνει στροφές όταν δεν χρειάζεται με αποτέλεσμα οικονομία αλλά και σταθερή θερμοκρασία.

2. Ότι ένα σωστά διαστασιολογημένο και ρυθμισμένο σύστημα κλιματισμού είναι οικονομικότερο πχ από το πετρέλαιο.

3. Ότι εν πάση περιπτώσει ας πάει να ρωτήσει σε ένα κατάστημα (όχι στο Πλαίσιο :p)και όχι στο thelab.gr

Του απαντάτε το κοντό σας και το μακρύ σας.

Πάντα Φιλικά

SPCης o υδραυλικός

Τέτοιες απαντήσεις ήθελα !! Σ'ευχαριστώ πολύ ! :D :D

Δηλαδή γνωρίζουν να με κατατοπίσουν και στα καταστήματα ?! Είχα την εντύπωση από μικρή εμπειρία ότι δεν το κατέχουν όπως πρέπει το θέμα ! Τότε θα πάω σε άλλο και θα ξαναρωτήσω!

Κάτι τελευταίο. Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάτι ανάλογα με τις διαστάσεις που έδωσα ?! Ευχαριστώ ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Ε τι να πω;

Προφανώς και δεν αναφερόμουν στον άνθρωπο που άνοιξε το θέμα αλλά σε μερικές από τις απαντήσεις που δόθηκαν.

Αφού δεν ξέρετε ρε παιδιά το θέμα στο ελάχιστο. Γιατί απαντάτε; Υπάρχει λόγος; Σας ανάγκασε κανείς;

Αντί να του πει κάποιος του ανθρώπου:

1. Ότι το Inverter είναι ρυθμιστής συχνότητας που χοντρικά σημαίνει ότι το μηχάνημα ρίχνει στροφές όταν δεν χρειάζεται με αποτέλεσμα οικονομία αλλά και σταθερή θερμοκρασία.

2. Ότι ένα σωστά διαστασιολογημένο και ρυθμισμένο σύστημα κλιματισμού είναι οικονομικότερο πχ από το πετρέλαιο.

3. Ότι εν πάση περιπτώσει ας πάει να ρωτήσει σε ένα κατάστημα (όχι στο Πλαίσιο :p)και όχι στο thelab.gr

Του απαντάτε το κοντό σας και το μακρύ σας.

Πάντα Φιλικά

SPCης o υδραυλικός

ΟΚ boss.Στο ύφος είναι που δεν μου άρεσε.Στο κάτω-κάτω,του είπα πράγματα που τα έχω δεί στην πράξη στο (γραφείο-σπίτι).Αυτό με τα πολλά κλιματιστικά μόνο σε μένα φάνηκε υπερβολικό??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.