Jump to content



Θερμοκρασία και Overclocking


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Πριν λίγο καιρό ανέβασα τον 6400 απο το 2.1 στα 2.3 πειράζοντας μονο το CPU frequency.Οι θερμοκρασιές τότε πήγαν από τους 32 στους 42...Έστι αναγκάστηκα να τα βάλω όλα στα default και να τον ξανακατεβάσω στα 2.1.

Οι θερμοκρασιές όμως παρέμειναν στους 42 :cry:

Αυτό τωρα είναι φυσιολογικό ή μηπως φταίει κατι??

Τέλος να αναφέρω πως η ψύκτρα είναι αυτή που δίνει η Intel.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως άφησες τις τάσεις στο Auto στο BIOS? Συνήθως δίνει ότι να ναι το BIOS και γι αυτό να σου ανέβασε τόσο πολύ θερμοκρασία. Από την άλλη, ίσως δεν πατάει και η ψύκτρα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάλι εδώ :(

Να ρωτήσω...

Τον έχω αφήσει στα 2200, σε idle είναι στους 41C με θερμοκρασία δωματίου 24C και το κουτί του υπολογιστή ανοιχτό. Όλα τα υπόλοιπα παραμένουν όπως έχουν στο auto.

Τώρα αυτή η θερμοκρασία είναι υψηλή ή μου φαίνεται, γιατί όταν ρώτησα κάποιους άλλους μου είπαν πως είναι φυσιολογικη???

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alfa156 [Σήμερα, στις 14:59]

Πάλι εδώ :(

Να ρωτήσω...

Τον έχω αφήσει στα 2200, σε idle είναι στους 41C με θερμοκρασία δωματίου 24C και το κουτί του υπολογιστή ανοιχτό. Όλα τα υπόλοιπα παραμένουν όπως έχουν στο auto.

Τώρα αυτή η θερμοκρασία είναι υψηλή ή μου φαίνεται, γιατί όταν ρώτησα κάποιους άλλους μου είπαν πως είναι φυσιολογικη???

Ευχαριστώ.

Αν είσαι με την μανισια ψυκτρα ειναι φυσιολογικές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oOoOo [Σήμερα, στις 15:24]

ειναι φυσιολογικες ???

Tο CoreTemp δειχνει θερμοκρασίες πυρήνα και είναι πιο αξιόπιστο

Οι θερμοκρασιες είναι λίγο τσιμπημένες για 6300...άλλαξε την πάστα στο cpu με καμμια καλύτερη πχ arctic silver ceramic (κανε ''αναζήτηση'' και θα βρεις αρκετές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.