Jump to content



Βοηθεια με Ε 6600


Billys

Recommended Posts

Χαιρετω την παρεα...λοιπον ειμαι καινουργιος στον χωρο του overclocking και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Αμα κανω overclock μεσω του προγραμματος της Nvidia,nTune θα υπαρξει κανενα προβλημα η καλυτερα να κανω μεσα απο το bios?

Το fsb μπορω να το ανεβασω κατευθειαν απο 266 στα 370Μhz(πχ) η να το αυξανω σιγα σιγα(5-10Mhz)(το ρωταω αυτο διοτι την μια διαβαζω απο διαφορους users οτι το ανεβαζουν κατευθειαν...ενω στα guides λεει να κανουμε αυξηση 5-10Mhz)??

Με την Zalman που περιπου μπορω να φτασω χωρις να πειραξω τις τασεις?3,8 G ειναι καλα?

Συγνωμη αν σας κουρασα..αλλα επειδη ειναι η πρωτη φορα που παω για κλοκαρισμα,δεν θελω να γινει καμια στραβη μιας κ το μηχανημα το εχω μολις 4 μερες..

Ευχαριστω εκ των προτερων. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλως τον.

στους οδηγους παντοτε δινονται οι ασφαλεστερες οδηγιες......

περιπτωσεις μελων ομως που διαβαζεις να βαζουν καρφωτα τιμες ειναι γιατι εχουν καλη γνωση και ξερουν τι να κανουν οτι και εαν προκυψει.

κατα τη γνωμη μου μιας και εισαι στα πρωτα βηματα πηγαινε το χαλαρα οπως λενε οι οδηγοι.

οι 6600 πανε σχετικα ευκολα στα 3.2-3.3 χωρις να πειραξεις ρευματα....εκτος αμα πεσεις σε πολυ φρεσκο κομματι που απο οτι λεγεται δεν πανε τοσο καλα οσο οι προηγουμενοι......

η 9700 ειναι απο τις καλες ψυκτρες και δεν θα βρεις ιδιαιτερο προβλημα με θερμοκρασιες αρκει να βοηθαει και ενα καλο κουτι με καλη ροη.

εγω πονταρω στα 3.1-3.2 χωρις να πειραξεις τασεις.

καλυτερα πειραξε το μεσα απο bios......παντα να τεσταρεις μνημες οτι ειναι σταθερες πριν μπεις windows......γιατι το corrupt δεν ειναι δυσκολο εαν κανεις μεγαλα βηματα και βιαστεις.....

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...να σαι καλα greekfragma,τις μνημες να τις τεσταρω μεσα απο το bios εννοεις ε?Ειναι η επιλογη που λεει mem test η κατι τετοιο αν θυμαμαι καλα?

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στην κεντρικη του thelab και πανω αριστερα εχει μια στηλη με tools.....βρες εκει μεσα το memtest.......φτιαξε μια δισκετα εκκινησης με αυτο ή ενα σιντι εκκινησης...οτι σε βολευει καλυτερα....

μετα απο καθε ανεβασμα που θα κανεις θα τρεχεις για περιπου μιση ωρα το τεστ Νο5.....εαν ειναι οκ τοτε ανεβα 2-3 σκαλοπατια ακομα....καποια στιγμη θα σου βγαλει λαθη.......

δυστυχως η διαδικασια ειναι πολυ μεγαλη για να στην περιγραψω........υπομονη και διαβασμα και θα τα βρεις ολα πολυ ευκολα.ολοι απο το 0 ξεκινησαμε.

πιστευω οτι θα σε βοηθησουν και αυτα.....

http://files.aoaforums.com/D316-OC%20Bible.html

εχει καποια αρχεια με οδηγους για κατεβασμα.ριξτους πρωτα μια ματια γιατι οσα και να σου γραψω εδω αποσπασματικα μπορει να σε μπερδεψουν αντι να σε βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω ναχεις αξιοπιστα εργαλεια μετρησης θερμοκρασιων και να μην εμπιστευεσαι τιποτα μουφες...για επεξεργαστη ΤΑΤ(προσοχη,ΜΗΝ το βαλεις στο "καψιμο" πανω απο λιγα λεπτα,υπαρχει σοβαρος κινδυνος να καψει τον επεξεργαστη)....νομιζω πως με την μια 3.1-3.2 ειναι πολλα...οχι ανεφικτα,απλα πολλα...παιξε σιγουρα μεχρι τα 2700-2880 να τα$%λωσει$ και μετα πας και παραπανω....μην πειραζεις τιποτα για oc μεσω προγραμματων....

Link to comment
Share on other sites

Εχω το PC Wizard 2007 και το Everest...τα οποια πιστευω ειναι αρκετα καλα ειδικα το Everest...μαγκες να σας πω την αληθεια ετσι πως μου τα λετε,δεν πιστευω να το κλοκαρω τελικα...δεν ξερω θα δω..thanks παντως για την βοηθεια. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από Tsakonas [06-05-2007 13:02]

ελπιζω ναχεις αξιοπιστα εργαλεια μετρησης θερμοκρασιων και να μην εμπιστευεσαι τιποτα μουφες...για επεξεργαστη ΤΑΤ(προσοχη,ΜΗΝ το βαλεις στο "καψιμο" πανω απο λιγα λεπτα,υπαρχει σοβαρος κινδυνος να καψει τον επεξεργαστη)....νομιζω πως με την μια 3.1-3.2 ειναι πολλα...οχι ανεφικτα,απλα πολλα...παιξε σιγουρα μεχρι τα 2700-2880 να τα$%λωσει$ και μετα πας και παραπανω....μην πειραζεις τιποτα για oc μεσω προγραμματων....

βασικα οι c2d δεν κεγοντε!

φιλος προσπαθουσε να καψει εναν ε6300 για να τον κανει μπρελοκ και ακομα και χορις ψυκτρα το ριμαδι δεν καιγετε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο 6600 παει ανετα απο την αρχη στα 3300 χωρις να πειραξεις τιποτα. Οι μνημες τωρα αν παιζουν στα 800, πρεπει να πηγαινουν στα 900 επισης χωρις να πειραξεις τιποτα αλλο αλλα αν ειναι default οι ρυθμισεις για τους χρονισμους της μνημης και σου βγαζει κατι περιεργα 5-7-7-25 και τετοια, πηγαινε κατευθειαν και βαλτα στις ταχυτητες που λεει η κατασκευαστρια εταιρεια (συνηθως 4-4-4-12, 5-5-5-15 κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα παιδια,ξεθαψα το θεμα γιατι τελικα αρχισα να κλοκαρω τον 6600 κ ηθελα την βοηθεια σας..ιδιαιτερα για τις μνημες..

Λοιπον τον ανεβαζω σιγα σιγα και σταθερα..μεχρι τωρα ειμαι στα 2.6(μην γελατε...:) :) ),αλλα δεν προχωρησα αλλο λογω των μνημων.Οι μνημες(ratio) ειναι στο auto...να το αφησω ετσι κ να προχωρησω,η να το βαλω 1:1?Timings 5-5-5-16...μηπως να βαλω τα default?

Να σας υπενθυμισω οτι με το memtest(απο bios) εχω προβλημα κ δεν μπορω να τις τεσταρω απο κει..με το Prime που ετρεξα ολα οκ κ Orthos priority 5 δεν μου εβγαζε λαθη για 3 ωρες που ετρεχε.

Το memtest το ετρεξα στα windows αλλα τεσταρει μονο το 1gb..

Ευχαριστω για το χρονο σας!;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες λογω των μνημων τι ακριβως εννοεις?Τεσταρες και σε κοβουν το oc αυτες?

Αρχική απάντηση από Billys

Timings 5-5-5-16

Αν η κατασκευαστρια εταιρια δινει αλλα timings μικροτερα, βαλε εκεινα.

Link to comment
Share on other sites

Ελα φιλε οχι δεν με κοβουν,αλλα απο την στιγμη που δεν μπορω να τις τεσταρω με το memtest μεσω bios,θελω να ανεβαινω σιγα σιγα μην γινει καμια στραβη..τωρα το ratio να το αφησω στο auto?

Η Cellshock δινει 4-4-4-12 οποτε θα βαλω αυτα..κ προχωραω..;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εχω προβλημα...μεχρι τωρα ειμαι στα 2.9 stable(εχθες ετρεχα orthos,prime,super pi κ memtest(μεσα απο win) για κανα 2 ωρο και ολα οκ) κ timings 4-4-4-12..Πριν απο λιγο δοκιμασα να μπουταρω στα 3 με 334χ9 με default ταση κ timings...αλλα μολις μπηκε win αρχισαν τα κολληματα,οι μπλε οθονες με τα κινεζικα...

Καπακι δινω λιγο ρευμα 1,33-1,34 με timings 5-6-6-15 και ειχα παλι κολληματα..:( :(

Κατεθειαν γυρισα στα 2,9..

Εφαγα μεγαλη ηττα...επεσα σε τοσο χαλια κομματι?Revision εχει B2...

Τι να κανω?

Ρευματα για cpu fsb και μνημες ειναι default στα 1,2 κ 1,8 αντιστοιχα..

Να δωσω λιγο παραπανω στην cpu?

Ευχαριστω για οποιον ασχοληθει.

;)

Link to comment
Share on other sites

Να δωσω στην μητρικη?Δεν γινεται να την αποφυγουμε αυτην την λυση?

Η evga απ'τι ξερω δεν τα παει κ τοσο καλα με τα ρευματα...εχω ακουσει πολλες να καιγονται..

Μια γνωμη λεω ετσι...?

1,35 ειναι καλα να δωσω στην cpu?

Καποιο παιδι που να εχει την ιδια μητρικη?

Link to comment
Share on other sites

Δες από cpuz στα πόσα δουλεύουν οι μνήμες σου και βάλε αντίστοιχο διαιρέτη. Πάντος βάση τις cellshock οι μνήμες σου δουλεύουν 800 με 4άρια αλλά με 2,2V όχι 1,8 που δίνεις εσύ. Όσον αφορά το 333*3 μάλλον λάθος κάνω αφού το πιο πιθανόν είναι να έχεις spd 667.Αλλά και και έτσι είναι 333*2,5=832. Πιο πιθανό φαίνεται το δεύτερο(Χίλια με 4άρια με 1,8 είναι λίγο δύσκολο) Όπως και να χει κοίταξε από cpuz, memset που είναι η μνήμη σου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν λιγο εκανα καποιες προσπαθειες να τρεξω orthos(οι μνημες ειναι οκ απο memtest) στα 3,2 αλλα μου εβγαζε error αμεσως...ταση εδωσα μεχρι 1,36...

Απ'οτι φαινεται θα μεινω στα 3,0(οχι πως με χαλαει)γιατι απο την στιγμη που θελει πανω απο 1,36 ρευμα για να μπουταρει στα 3,2-3,3...δεν αξιζει να συνεχισω γιατι κ δεν θα ανεβει ψηλα αλλα κ αυτο που θα ανεβει θα το ανεβει δυσκολα..:( :(

Επεσα τελικα σε πολυ φρεσκο κομματι..

Συμβουλες και αποψεις δεκτες βεβαια...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.