Jump to content



Μνήμες και dfi expert


F i L

Recommended Posts

Καλησπέρα..

Αλλαξα την μητρική μου απο a8n-sli σε dfi expert και έχω πρόβλημα με τις μνήμες μου(Kingstom HYPER X 433ΜΗΖ) οι οποίες δεν λένε να πάνε πάνω απο 220MHZ ενώ στην ASUS πηγαίνανε μέχρι 260MHZ...

Επειδή είχα σκοπό να βάλω 2gb άρχισα να ψάχνω καλές μνήμες για την μητρική μου που να είναι και συμβατές..Μάταια όμως σε αγγελίες δεν υπάρχει τίποτα να αγοράσω ενώ σε μαγαζιά ελάχιστα πράγματα σε 2GB...

Οι μόνες που βρήκα ήταν αυτές ...αν βάλω 4Χ512 θα έχω πρόβλημα στο o/c;

Oι υπόλοιπες που έχω βρει είναι διάφορες μνήμες 2gb της ocz...ξέρετε αν ανεβαίνουν καλά και αν είναι συμβατές με την expert;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..:)

Σύστημα:

DFI EXPERT

Opteron 165@2.75(306x9)@1.6v

KINGSTOM 2X512 HYPERX 400@440@2.8V

2X6800GT@415/1140 on SLI

ENERMAX 525 on power..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F i L

Καλησπέρα..

Αλλαξα την μητρική μου απο a8n-sli σε dfi expert και έχω πρόβλημα με τις μνήμες μου(Kingstom HYPER X 433ΜΗΖ) οι οποίες δεν λένε να πάνε πάνω απο 220MHZ ενώ στην ASUS πηγαίνανε μέχρι 260MHZ...

Επειδή είχα σκοπό να βάλω 2gb άρχισα να ψάχνω καλές μνήμες για την μητρική μου που να είναι και συμβατές..Μάταια όμως σε αγγελίες δεν υπάρχει τίποτα να αγοράσω ενώ σε μαγαζιά ελάχιστα πράγματα σε 2GB...

Οι μόνες που βρήκα ήταν αυτές ...αν βάλω 4Χ512 θα έχω πρόβλημα στο o/c;

Oι υπόλοιπες που έχω βρει είναι διάφορες μνήμες 2gb της ocz...ξέρετε αν ανεβαίνουν καλά και αν είναι συμβατές με την expert;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..:)

Σύστημα:

DFI EXPERT

Opteron 165@2.75(306x9)@1.6v

KINGSTOM 2X512 HYPERX 400@440@2.8V

2X6800GT@415/1140 on SLI

ENERMAX 525 on power..

επειδη τις ειχα τις συγκεκριμενες xms(ξεφτυλιστηκανε στην τιμη)παρτες ανεβαινουν ψηλα

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=21913&highlight=2225

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν αν μπορούσες να αποφύγεις τα 4 dimmakia σ'αυτο το board μιας και οι πιθανότητες να έχεις προβλήματα είναι αρκετές.

Οταν πριν ένα χρόνο αγόρασα αυτό την expert και της έβαλα 4x256 της κλασσικες Gold OCZ δεν έλεγε με την καμία να παίξει! Ετρωγε freeze στεγνα και δεν πέρναγε memtest (σε 2Τ όλα αυτά εννοείτε). Οταν έβαζα μόνο τα δύο όλα ρολόι. Βέβαια ουσιαστικά ήταν κάτι σαν value ram με κουβέρτες οπότε αυτές που απ'ότι είπε ο def έχουν ΤCCD :D ίσως παίζουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zaxos

Καλό θα ήταν αν μπορούσες να αποφύγεις τα 4 dimmakia σ'αυτο το board μιας και οι πιθανότητες να έχεις προβλήματα είναι αρκετές.

Οταν πριν ένα χρόνο αγόρασα αυτό την expert και της έβαλα 4x256 της κλασσικες Gold OCZ δεν έλεγε με την καμία να παίξει! Ετρωγε freeze στεγνα και δεν πέρναγε memtest (σε 2Τ όλα αυτά εννοείτε). Οταν έβαζα μόνο τα δύο όλα ρολόι. Βέβαια ουσιαστικά ήταν κάτι σαν value ram με κουβέρτες οπότε αυτές που απ'ότι είπε ο def έχουν ΤCCD :D ίσως παίζουν μια χαρά.

TCCD εχουν:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

TCCD εχουν:)

Θα παίξουν χωρίς προβλήματα και τα 4 dimmakia?

Εμενα σε dfi nf4 boards όσες φορες προσπάθησα να βάλω 4 dimmakia όλο καποιο πρόβλημα παρουσιαζόταν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zaxos

Θα παίξουν χωρίς προβλήματα και τα 4 dimmakia?

Εμενα σε dfi nf4 boards όσες φορες προσπάθησα να βάλω 4 dimmakia όλο καποιο πρόβλημα παρουσιαζόταν...

μιλαω παντα για 2dimm,και οχι για 4,γιατι για 4 θα πρεπει να το βαλεις 2Τ οποτε θα πεσει πολυ η αποδοση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Μετα απο εξαντλητικη αναζητηση στο skroutz βρηκα:

CORSAIR XMS 2x1024 MΒ DDR στα 243 ευρω και

Mushkin XP-4000 3-4-3-8 (2x1GB) στα 235 ευρω.

Ποιες απο τις δυο να πάρω;

Πιστεύω οι mushkin είναι καλύτερες αλλά θα είναι συμβατές με την Expert;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Πιστεύω πως είναι και προσωπικά εγώ Mushkin θα έπαιρνα, καθότι mushkin+dfi είναι ένα από τα κλασσικά ζευγάρια που πηγαίνανε μαζί με τους amd 939 ;)

btw expert+tccd ζορίζει.....

+1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από F i L

Εντάξει παιδιά πήρα τελικά τις Mushkin....

Να και τα πρώτα αποτελέσματα..

http://img412.imageshack.us/img412/1944/untitledez3.gif

Σε 1Τ δεν πανε παραπάνω...κριμα..:(

Ευχαριστώ για όλα πάντως..

Συγνώμη αλλά, αυτό το 3,6 στις μνήμες είναι πραγματικό????Με ψύξη ή χωρίς???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F i L

Πραγματικο χωρις ψύξη...τωρα τις έχω στα 3.97! :).

Ναι δεν το περίμενα αυτό.. αν τις βάλω στα 3.4 πετάει BSOD..

Ωραία να το τερματίσεις!!!(Είμαστε σοβαροί?????)

Γιατί τις βάζεις τόσο από περιέργια????Που το διάβασες/ποιός στο είπε αυτό???? Ίσως αυτή τη στιγμή που σου μιλάω να είναι αργά και να σου έχουν μείνει στο χέρι, ελπίζω πως θα είσαι τυχερός, αν σου επιζήσουν να εκτιμήσεις αυτήν την εταιρεία που λέγεται Mushkin 2 φορές παραπάνω!Πάνω από 3V μη τους δίνεις χωρίς ψύξη!!!Και με ψύξη άντε κανά 3,2!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F i L

Πραγματικο χωρις ψύξη...τωρα τις έχω στα 3.97! :).

Ναι δεν το περίμενα αυτό.. αν τις βάλω στα 3.4 πετάει BSOD..

Φίλε μου, αν οι τάσεις και οι θερμοκρασίες που έχεις στο screenshot είναι αληθινές, τότε έχεις σίγουρα τάσεις αυτοκτονίας :p

Oπως είπε ο ergotelis πάντα με ψύξη στα 3V!

Το ότι δίνει η dfi vdimm 4V δε σημαίνει ότι πρέπει να την τερματίσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F i L

Πραγματικο χωρις ψύξη...τωρα τις έχω στα 3.97! :).

Ναι δεν το περίμενα αυτό.. αν τις βάλω στα 3.4 πετάει BSOD..

Οπα αρχηγε... παρ'το αλλιως.... τι 3.97? Θα αναψεις φωτια?

Βαλ'το στα στα defαult (oσο λεει ο κατασκευαστης) και ανεβαζεις λιγο λιγο... Με τοσο που τους εχεις απορω πως παιζουν κι'ολας...

Link to comment
Share on other sites

http://www.anandtech.com/memory/showdoc.aspx?i=2416&p=2

"Our XP3500 REDLINE eliminates the memory as a potential bottleneck when overclocking. THE REDLINE MEMORY MODULES ARE DESIGNED TO RUN AT HIGHER VOLTAGES UP TO 3.5V AND SUFFICIENT COOLING IS A REQUIREMENT. "

E ok..αν λέει ο κατασκευαστής 3.5 volt φαντάσου πόσο αντέχουν κανονικά..;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F i L

http://www.anandtech.com/memory/showdoc.aspx?i=2416&p=2

"Our XP3500 REDLINE eliminates the memory as a potential bottleneck when overclocking. THE REDLINE MEMORY MODULES ARE DESIGNED TO RUN AT HIGHER VOLTAGES UP TO 3.5V AND SUFFICIENT COOLING IS A REQUIREMENT. "

E ok..αν λέει ο κατασκευαστής 3.5 volt φαντάσου πόσο αντέχουν κανονικά..;)

:boxed: Ok, ότι πεις, απόδειξη αγοράς για τις μνήμες έχεις?

(Δεν είναι ίδιες οι μνήμες ρε φίλε διάβασε και λίγο τι γίνεται από εδώ και εκεί......και να ήτανε ούτε αυτές αντέχουν τόσο, τώρα αν εσύ εξακολουθείς να κάνεις τα δικά σου, οκ δεν επιμένουμε να σου αλλάξουμε άποψη, μόνο την απόδειξη να μην έχεις πετάξει να μη μας κλαίγεσαι μετά...)

Πάντως αφού ποστάρεις ακόμη, που ίσως σημαίνει ότι ζούνε, ένα έχω να πω, αυτή η Mushkin είναι κορυφαία εταιρεία...

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 3.5 αντεχουν...Aν το διαβαζες πιο προσεκτικα θα εβλεπες οτι λεει UP TO 3.5V δλδ εως 3,5ν και SUFFICIENT COOLING IS A REQUIREMENT δλδ με ανεμιστηρα...

Η Mushkin ξερει που απευθυνεται και οταν λεει 3.5max λεει 3.5max.... H σειρα ειναι μονο για οverclockers (ενδεικτικα στα recommended mobos εχει μονο dfi) και οι overclockers ξερουν πως το 3.5 ειναι πολυ και ειναι για bench και οχι για 24/7...

Εγω παντως θα τις δουλευα στα 3.2 και θα χαλαρωνα τα timmings...

Εκτος και τις εχεις μονο για bench oποτε βαλε οσο νομιζεις... (Προσοχη ομως γιατι μετα απο καποια τιμη οσο αυξανεις τα volt προκαλεις ασταθεια)

ΕDIT: Οπα αρχηγε εχει δικιο ο ergotelis... αλλες μνημες ειναι οι δικες σου... εσενα εχουν για default τα 2.8 (Καθομαι και γραφω κ γω σαν...)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν ειναι τα βολτ στραγάλια...

Εδω όταν εψήνες τα bh5 με 3.6V και είχες πάνω στις μνήμες delta και πάλι ήταν extreme... Τωρα για τα 4 με απλό φουρφούρι... extreme risky.. ειναι θεμα χρόνου να ψοφήσουν οι μνήμες..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.