Jump to content



Πρόβλημα με nVidia κάρτα, nv4disp.dll


shadow20262

Recommended Posts

Πήγα ο καημενούλης κι αγόρασα τα παρακάτω:

MSI K9NSLI-2F AM2

ATHLON 64 X2 5200+ AM2

ASUS N7900GS 256MB

2 ΜΝΗΜΕΣ KINGSTON 1024MB

ΣΚΛΗΡΟ SEAGATE SATA II 320GB

Τα συνδέω όλα χαρούμενος, εγκαθιστώ και τα WIN XP HOME και βάζω μπρος.

Αμ δε!:computer:

Συχνά(έως και 2 φορές την ώρα) το σύστημα με πετάει σε μπλε οθόνη. Την μια φταίει το nv4.dll την άλλη μια page που είναι undesignated, μετά κάτι άλλο, μετά κάτι άλλο.

Κατέβασα Drivers για την μητρική, για την κάρτα γραφικών, τις αναβαθμίσεις των Windows! Κανένα αποτέλεσμα. Ρε παιδιά, λίγο φώς ρε παιδιά! Ρίξτε καμιά ιδέα.

Υ.Γ. Ναι, είμαι απελπισμένος, γιατί αυτή η ... κολώνια κρατάει μια βδομάδα. Δεν είμαι άσχετος με Η/Υ, αλλά δεν το έχω σπουδάσει κιόλας. Μπορεί κάτι να μου διαφεύγει. Θα εκτιμούσα λιγη βοήθεια σε κατανοητή γλώσσα.:help:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween [Σήμερα, στις 01:22]

μπορεί να φταίνε και τα win που έχεις κάνε πάλι format

...σαν 2ο πραγμα θα τσεκαρα τις μνημες ...τρεξε ενα memtest αναλυτικο να δεις τι γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη αποψη που ειναι απο προσωπικη εμπειρια γενικα με τις MSI,μηπως κανει χαζομαρες η μητρικη,οχι οτι ειναι καμμενη η κατι τετοιο,απλα χαζομαρες,παραξενιες.

Ριξε μια ματια και στο τροφοδοτικο βεβαια.Μηπως ειναι μικρο η εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα memtest χτες βράδυ, κανένα πρόβλημα.

Θερμοκρασία στη CPU μέγιστη 45, στην κάρτα γραφικών 50. Στο σύστημα το BIOS δίνει 35.

Τροφοδοτικό 420 WATT, η εταιρεία είναι EVALEX(ναι, ουσιαστικά noname).

’λλαξα θέση στις μνήμες (όλους τους πιθανούς συνδυασμούς 1-2-3-4).

Madkiller, τι εννοείς; Και τι να κάνω;

Θα κάνω format πάλι σήμερα.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση, δεν το περίμενα.:woot:

Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστηκα του τροφοδοτικου σε καθε γραμμη ρευματος?(Αυτη ειναι η βασικη μου υποψια,οι Α64 αν και δεν εχουν τρελες απαιτησεις σε Α θελουν η +12 να ειναι πανω απο 16-18Α,με χαμηλοτερα εχω συναντησει προβληματα)

Με MSI τι εννοω,αστο θα μου παρει πολυ ωρα για τα !@$#!@#$ του καθε μοντελου που ειχα,απλα την τελευταια που πηρα απο τις @$#@ που εκανε την χαρισα μετα απο 3 μερες σε εναν γνωστο μου,σε αυτον δουλεψα σχετικα καλα,σε μενα μου εβγαλε την πιστη εστω και για λιγο.MSI Platinum Diamond μου δινανε τωρα την ASRock δεν θα την εβγαζα πχ.

Link to comment
Share on other sites

Τόσα λεφτά έδωσες.....στο EVALEX κόλλησες? :hmm: "Τίνους κουρίτσ' ειν' τούτο;"

Πάντως νομίζω πως η εγκατάσταση φταίει ή η μητρική. Και μένα μια MSI που είχα στήσει μου έκανε κάτι άσχετα που και που. Μια της έφταιγε το IDE κανάλι μια το SATA, μια το USB input.....

"ΒΕΕP! μέσα Πολυχρόνη δλδ."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Λοιπόν...

Μετά από αρκετό πειραματισμό, διαπίστωσα οτι το προβλημα εντοπίζεται στο αρχείο nv4disp.dll. Αυτό σημαίνει οτι κάπου η κάρτα γραφικών δε συνεργάζεται με τον υπολογιστή ή τη μητρική, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από shadow20262 [Σήμερα, στις 18:05]

Λοιπόν...

Μετά από αρκετό πειραματισμό, διαπίστωσα οτι το προβλημα εντοπίζεται στο αρχείο nv4disp.dll. Αυτό σημαίνει οτι κάπου η κάρτα γραφικών δε συνεργάζεται με τον υπολογιστή ή τη μητρική, σωστά?

η καρτα βγαζει χωρις λαμακιες 3DMARK 2006? ανεξαρτητως θερμοκρασιων,απο αυτο βλεπεις αν ειναι ελαττωματικη!αν ειναι θα γινεται του χαμου στο DEEP FREEZE τεστ...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μην επανεγκαθιστάς τα ΧΡ. Ένα λειτουργικό που πετάει μπλέ οθόνες, αντιμετωπίζει πρόβλημα με το hardware. Κ εγώ μικρή εμπειρία έχω βέβαια.

Κατά τη γνώμη μου αφού κοίταξες όλα τα άλλα(μνήμες..) θα έλεγα ότι φταίνε οι ρυθμίσεις στο bios. Καταρχήν φόρτωσε τις default ρυθμίσεις. Μετά δές αν κάτι δεν είνα ισωστά ρυθμισμένο. Τσέκαρε τους χρονισμούς των μνημών κ.τ.λ. Επίσης απενεργοποιήσε την onboard κάρτα γραφικών+ήχου και δές αν είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.