Jump to content



Νέο PC για encoding & games


NOS

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 14:49]

Α. και με 600 τροφοδοτικο δεν πιστευω πως θα την βγαλει καθαρη...Χρειαζετε περισσοτερο... καθως η gts ζηταει πολυ ρευμα...

btw το psu π εβαλα ειναι 650:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Μια χαρα το Seasonic,το Corsair επισης ειναι πολυ καλο(κι αυτο Seasonic κατα βαθος) και modular(αν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις)

Τωρα αν δεις οτι η GTS τραβαει τοοοοοοοοοοοοοοοοοσο πολυ ρευμα..τι να σου πω,παρε κι ενα δευτερο

Η commando σετακι με τις γρηγορες Team,θα πανε πολυ ψηλα(αν εισαι και λιγο τυχερος βεβαια)

Αλλιως παρε 4GB Elite να εισαι πιο ανετος με τα video-αρχεια

Link to comment
Share on other sites

σου εφτιαξα ενα μηχανιμα ειναι παραπανω απο το οριο που εχεις βαλει αλλα πιστευω οτι σε τετοια ποσα δεν φαινονται ακομα λιγα παραπανω υρα

http://rapidshare.com/files/29986074/Plaisio_Computers.htm

πατα το λινκ κατεβασε το αρχειακι και δες το ειναι πληρες υπολογιστης μεχρι και πληκτολογιο και ηχεια :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον συμφωνα κι με τις συμβουλες των παιδιων το συστημα εχει καταληξει ως εξης

Mobo:Commando

CPU:E6600

VGA:8800GTS 320Mb

Ram:4x1GB Kit DDR2 800MHz Elite

Τα υπολοιπα εξαρτηματα

PSU:Seasonic 650W S12-650 ''Energy +''

Case:Antec Nine Hundred Black

Monitor:LG 20'' L204WT-BF

HDD:2xWD 500GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2){εχω ηδη εναν 300αρη κι ενα 160αρη}

Μodem-Router:Netgear 54Mbps Router-Modem ADSL (PSTN) (DG834G)

Sound:Logitech X-530

CPU Cooling:Zalman 9700 NT for Intel - Amd

κι τελος το Avermedia TV Box 7 για τις εγγραφες

Ακουω γνωμες ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ετυχε χτες και διαβαζα ενα τεστ του Antec 900,προσφερει καλη ψυξη αλλα κανει αρκετο θορυβο και γεμιζει σκονη

Επισης μπορεις να αγορασεις Tray CPU και να τον συνδιασεις με τη δικη σου ψυκτρα.Η Zalman ειναι καλη,αλλα βρισκεις καλυτερες στα ιδια λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπεις για άλλη ψύκτρα ? Εγώ λέω Noctua NH-U12F....

Δες και εδώ, υπάρχουν καλύτερες..

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=37984

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=38120&perpage=20&pagenumber=2

Εκτώς αν σου αρέσει τόσο η εμφάνιση της που όντως είναι η πιο εντυπωσιακή.

Link to comment
Share on other sites

case: (1)RAIDMAX XFORCE BLACK KNIGHT (e-shop 110eyro)

power: (2)SEASONIC S12-650 ENERGY+ 80 PLUS 650W(e-shop 129.7eyro plaisio 131 eyro) ή για modular SEASONIC M12-600 80 PLUS 600W(e-shop 126.7)

motherboard: asus p5b deluxe wifi (e-shop 171.70 plaisio 173eyro ) ή (3)Abit

FP-IN9 SLI 650i,LGA775,DDR2 plaisio 119 eyro(πολύ καλή μητρική με overclocking stability over 400 fsb στα ξένα site testings))

cpu : e6600(e-shop 215 , (4) plaisio 208(χωρίς cooler))

cooler: (5)(tuniq t-120 e-shop 40 eyro)

ram: (6)TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 800 4-4-4-10 (plaisio 199 eyro)

svga: Albatron 8800 GTS 320MB HTDP(plaisio 279) ή (7) GIGABYTE GEFORCE 8800GTS GV-NX88S640H-RH 640MB PCI-E RETAIL (e-shop 385 eyro) ή περίμενε τις ati

hdd: 2* wd raptor 74gb( (8)e-shop 2*155.3=310.6 όχι από plaisio γιατί έχει τα παλιά με τα 8mb κι όχι τα 16)

+++(9)WESTERN DIGITAL WDG1U5000 MYBOOK ESSENTIAL EDITION 500GB (εξωτερικός e-shop 152 eyro) ή SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3500630AS 500GB SATA2(e-shop 135 eyro + εξωτερικό κουτί THERMALTAKE N0003US MAX4 COMBO 3.5'' ENCLOSURE e-sop 33eyro)

dvdrw: (10)nec 7170s (e-shop 29.85)

monitor: (11)Samsung 22'' Wide SM226BW (plaisio 420 eyro)

speakers: (12) γύρω στα 100 ευρώ (αυτά που ήθελα να σου προτείνω δεν τα βρίσκω)

αυτά που αριθμό είναι οι επιλογές μου. σύνολο αριθμημένων 2203.15.

από δω και πέρα αν είναι σταθερά τα 2000 πάρε πιο απλή οθόνη και πιο απλά ηχεία ή κάνε τις μετατροπές σου όπως νομίζεις . μια τελευταία παρατήρηση οι 2 σκληροί σε διάταξη raid 0 .εγώ έχω έναν raptor x 150 gb (e-shop 205.5 ευρώ) και είμαι υπερευχαριστημένος και χωρίς raid. άμα θες πάρε αυτόν αντί τους 2 wd 74 gb raptor.

καλές αγορές .

Υ.Γ. επειδή το σύστημα που σου προτείνω πάνω κάτω θα το πάρω κι εγώ αν το πάρεις στείλε μου benches(test) και σχόλια στο mail μου

agrimi_pontios@yahoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Doofy

Λοιπον συμφωνα κι με τις συμβουλες των παιδιων το συστημα εχει καταληξει ως εξης

Mobo:Commando

CPU:E6600

VGA:8800GTS 320Mb

Ram:4x1GB Kit DDR2 800MHz Elite

Τα υπολοιπα εξαρτηματα

PSU:Seasonic 650W S12-650 ''Energy +''

Case:Antec Nine Hundred Black

Monitor:LG 20'' L204WT-BF

HDD:2xWD 500GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2){εχω ηδη εναν 300αρη κι ενα 160αρη}

Μodem-Router:Netgear 54Mbps Router-Modem ADSL (PSTN) (DG834G)

Sound:Logitech X-530

CPU Cooling:Zalman 9700 NT for Intel - Amd

κι τελος το Avermedia TV Box 7 για τις εγγραφες

Ακουω γνωμες ...

Zalman??Zalman? Οχι.....με τιποτα....Αν θες να κανεις ο/c με τετοιο θυριο επεξεργαστη σιγουρα θα βαλεις ή infinity ή tuniq!

Link to comment
Share on other sites

Ε μη τα παραλεμε κιολας με την zalman..Μια χαρα ψυκτρα ειναι..Απλως οι αλλες ειναι λιγο καλυτερες..Τον 6400 τον εχω φτασει και 4ghz με τη zalman..

Υ.Γ για την 9700led αναφερομαι παντα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα παραλεω...ειναι 5 βαθμοι πιο κατω...Ειπε οτι θελει να κανει o/c... Αν δεν ειναι απετιτικος και θελει να πουληση και λιγο μουρη η zalman του ειναι οτι πρεπει...Αλλιως tuniq ή infinity. Δεν ειπα ομως οτιη zalman δεν κανει καλη δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 21:04]

Δεν τα παραλεω...ειναι 5 βαθμοι πιο κατω...Ειπε οτι θελει να κανει o/c... Αν δεν ειναι απετιτικος και θελει να πουληση και λιγο μουρη η zalman του ειναι οτι πρεπει...Αλλιως tuniq ή infinity. Δεν ειπα ομως οτιη zalman δεν κανει καλη δουλεια..

Έχεις δοκιμάσει την 9700 και είδες διαφορά 5 βαθμούς πιο κατω? Μην γράφουμε ότι θέλουμε, όταν είναι να προτείνουμε κάτι.

Σε καμια περίπτωση δεν είναι τέτοιες οι διαφορές σε αυτές τις ψύκτρες, περισσοτερο μετράει το στήσιμο, το airflow, το κουτί κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Doofy [Σήμερα, στις 17:12]

κι τελος το Avermedia TV Box 7 για τις εγγραφες

Να σταθώ εγώ λίγο σ' αυτό ^? όταν λες για τις εγγραφές μάλλον εννοείς ότι θες να κάνεις capture από την tv, έτσι δεν είναι???? Το συγκεκριμένο δεν κάνει γι αυτό (το έχω εγώ ο ίδιος). Για capture θες κάρτα tv (pci, usb για παράδειγμα). Αυτό είναι καλό μόνο για να βλέπεις τηλεόραση, χωρίς να ανοίγεις το pc. Προτείνω η κάρτα που θα πάρεις να έχει και ψηφιακό δέκτη (DVB-T), αμαρτία είναι!;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από seph1roth

Προτείνω η κάρτα που θα πάρεις να έχει και ψηφιακό δέκτη (DVB-T), αμαρτία είναι!;)

Thanx 4 the info.τοσο καιρο νομιζα οτι με αυτο το tv box μπορεις κι να γραψεις..

μηπως καμια τετοια καρτουλα???

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι στην πολυκατοικια υπαρχει κεραια της nova..μηπως γινεται καμια μοντα με καμια skystar?εαν γινεται θα βλεπω οτι θελω η οτι βλεπει ο ανθρωπος απο κατω??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Doofy [Χθες, στις 22:59]

Ξεχασα να πω οτι στην πολυκατοικια υπαρχει κεραια της nova..μηπως γινεται καμια μοντα με καμια skystar?εαν γινεται θα βλεπω οτι θελω η οτι βλεπει ο ανθρωπος απο κατω??

Ερχμ....το βλεπω για μαυρη τρυπα αυτο :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Ερχμ....το βλεπω για μαυρη τρυπα αυτο :...:

ενταξει το παιδι ενα λαθακι εκανε....

απλα Doofy ξαναδιαβασε μια φορα υσηχα και με ηρεμια τους κανονες του φορουμ;)

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση?(δν ευθυνομαι για τα αποτελεσματα της :p)

στο τωρινο pc εχω μια shogun.αυτη κανει να την βαλω στην commando??

sorry εαν πεταξα χοντρη μ@λ@κι@

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.