Jump to content


Asus P5B deluxe και Northbridge temps


iceblade

Recommended Posts

Σύστημα: Asus P5B Deluxe WiFi, E6600@3ghz (9x333) default τάση. Cooler Arctic Freezer 7 Pro.

Τελευταία αρχίζει και με ανησυχει η θερμοκρασία που αναπτύσει στο Northbridge η Asus p5b. Αν βάλω το δάχτυλο μου το NB στην κυριολεξία καίει. Στο κουτί έχω δύο ανεμιστήρες 120mm στα 1200RPM και γενικά δε θα έλεγα ότι υπάρχει πρόβλημα airflow. Οι θερμοκρασίες της CPU είναι max 58 βαθμοί at full load μετά από 2 ώρες Orthos (φυσιολογικές μου φαίνονται). Γενικά το σύστημα δεν έχει προβλήματα θερμοκρασίας, το Northbridge όμως είναι πολύ ζεστο και με ανησυχεί. Έλεγα να βάλω το fan που έχει μέσα η mobo θα βοηθήσει αυτό καθόλου η θα ρίχνει το ζεστό αέρα που θα παίρνει από την Arctic Freezer που είναι όρθια και φυσάει προς τα έξω; Μήπως να ρίξω το NB Vcore (το έχω στο Αuto. Πόσο να βάλω για 333 FSB). Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις τον ανεμιστηρα με τετοιο τροπο ετσι ωστε να ριχνει τον ζεστο αερα προς τον πισω ανεμιστηρα. Βοηθαει ο ανεμιστηρας ομως. Εγω δεν τον εχω βαλει (ασχετα που εχω striker και οχι p5b) γιατι εχω το γομαρι την scythe στην cpu και δεν χωραει :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 12:20]

Να βαλεις τον ανεμιστηρα με τετοιο τροπο ετσι ωστε να ριχνει τον ζεστο αερα προς τον πισω ανεμιστηρα. Βοηθαει ο ανεμιστηρας ομως. Εγω δεν τον εχω βαλει (ασχετα που εχω striker και οχι p5b) γιατι εχω το γομαρι την scythe στην cpu και δεν χωραει :D

Ποιον ανεμιστήρα να φυσάει προς τα πίσω εννοείς; Αν εννοείς της CPU αυτός ήδη φυσαέι προς τα πίσω, αν εννοείες τον ανεμιστήρα που δίνει η Asus και μπαίνει κάθεταέχω την εντύπωση ότι αυτός "ρουφάει" δε "φυσάει". Θα έβαζα έναν μικρό ήσυχο στο Northbridge αν τα σαΐνια της ASUS δεν είχαν βάλει ΚΑΠΑΚΙ πάνω (έλεοc) και δεν έχω καμία όρεξη να ξεστήσω όλο το σύστημα για να ξεμοντάρω το heatsink.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, εννοω το ανεμιστηρακι για το ΝΒ. Να φυσαει προς τα εξω. Ακομα κι αν δεν γινεται ετσι οπως ειναι, αλλαξε το στην θηκη του. Γινεται. Ή βαλτο αναποδα. Πρεπει να μπαινει αναποδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να κανω login για να δω τις φωτο. Παντως ψαξε λιγακι για να βρεις εναν τροπο με το υπαρχον ανεμιστηρακι, να το βαλεις ωστε να διωχνει αερα. Ακομα κι οταν ρουφαει, αυτον καπου τον στελνει. Δες στα πλαγια, εχει λιθογραφημενα δυο βελακι για το που παει ο αερας. Αν αυτο δεν υπαρχει, βαλτον σε λειτουργια και βαλε το χερι σου κοντα να καταλαβεις που παει ο αερας και τοποθετησε τον καταλληλα. Δεν πιστευω οτι ειναι και τοσο δυσκολο οσο το περιγραφω. Ειναι πιο ευκολο απ' ο,τι φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 12:44]

Οχι, εννοω το ανεμιστηρακι για το ΝΒ. Να φυσαει προς τα εξω. Ακομα κι αν δεν γινεται ετσι οπως ειναι, αλλαξε το στην θηκη του. Γινεται. Ή βαλτο αναποδα. Πρεπει να μπαινει αναποδα.

Θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι αλλά αμφιβάλλω αν αναποδογυρίζει μέσα στη θήκη (μπορεί όμως θα το τσεκάρω)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ένα άλλο καλό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να ξηλώσεις τις ψύκτρες της Asus , καθάρισμα από την ελεεινή "τσίχλα" που έχουν και περασμα μιας λεπτής στρώσης Arctic Ceramique. Το ξέρω είναι φασαρία αλλά θα κερδίσεις σίγουρα κάποιους βαθμούς.

Βέβαια δοκίμασε και το ανεμιστηράκι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 22:08]

Βασικά ένα άλλο καλό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να ξηλώσεις τις ψύκτρες της Asus , καθάρισμα από την ελεεινή "τσίχλα" που έχουν και περασμα μιας λεπτής στρώσης Arctic Ceramique.

Αν μπορεις καντο θα κερδισεις αρκετους βαθμους πτωσης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.