Jump to content


Όταν αγοράζουμε οθόνη..


Kheadas

Recommended Posts

..απο κάποιο κατάστημα (δλδ οχι online), έχουμε το δικαίωμα να ζητήσουμε να ανοιχτεί η κούτα και να δούμε την οθόνη σε λειτουργία; Και να δεχτούμε την αγορά μόνο αν είναι ολα οκ. Ή είναι υπερβολικό; :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kheadas

..απο κάποιο κατάστημα (δλδ οχι online), έχουμε το δικαίωμα να ζητήσουμε να ανοιχτεί η κούτα και να δούμε την οθόνη σε λειτουργία; Και να δεχτούμε την αγορά μόνο αν είναι ολα οκ. Ή είναι υπερβολικό; :...:

Και ερωτώ. Πας στο κατάστημα εσύ και ζητάς μία οθόνη.

Σου δίνουν μία ανοιγμένη, γιατί ο προηγούμενος ήθελε να την δει σε λειτουργία. Ή έτσι σου λένε τουλάχιστον.

Την αγοράζεις; Ο επόμενος πελάτης; Θα την αγοράσει;

Δεν βγαίνουν τα είδη από τις συσκευασίες τους για λόγους διασφάλισης της αυθεντικότητας τους, ποιότητας και βεβαίωσης ότι είναι καινούρια και όχι μεταχειρισμένα.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις αν θέλεις να δεις μερικές οθόνες, είναι να πας σε κάποιο μεγάλο κατάστημα που να έχει έκθεση. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάει στο πλαίσιο και ήθελα να δώ βασικά μια οθόνη που δεν την είχε στο ράφι...ρωτάω ένα πωλητή αν υπάρχει γενικά και μου απαντάει την έχω στη αποθήκη...του λέω μπορώ να την δώ να παίζει για να αποφασίσω αν θα την πάρω...και μου λέει οτι αν στην ανοίξω θα την πάρεις??και επειδή δεν ήμουν σίγουρος του είπα όχι...νομίζω είναι λογικό να μην στην ανοίξουν...

Link to comment
Share on other sites

jpavly, έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί αυτό. :o

Ο λόγος που ρωτάω, δεν είναι για να δω συγκριτικά μερικές οθόνες μεταξύ τους. Ήταν για το θέμα των καμμένων πξλ, που όταν σκέφτεσαι να αγοράσεις μεγάλη οθόνη, σε καίει και σε τσουρουφλάει.

Οπότε φαντάζομαι είναι λίγο γουρούνι στο σακί η ολη υπόθεση. :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πριν κάποια χρόνια είχα πάρει μια 15άρα Samsung με ένα καμμένο pixelάκι...

Μόλις την εγκατέστησα και το είδα πήρα αμέσως το Πλαίσιο να δώ αν γίνεται αντικατάσταση, μου είπαν με τα πολλά πως δεν γίνεται και επίσης πως θα έπρεπε να είχα ζητήσει να μου την ανοίξουν εκείνη τη στιγμή....

Link to comment
Share on other sites

Εμανα μου φαίνεται λογικό απο την άποψη να δεις αμα εχει κανενα καμενο pixel τουλάχιστο γιατι αμα στην ανοιξει θα δεις οτι ειναι οκ και την παίρνεις....αν δεν είναι την στέλνει το κατάστημα απο κει που ήρθε εφόσον έχει εγγύηση zero pixel και δεν τίθεται θέμα να την πασάρουνε σε άλλο πελάτη ανοιχτή!

Link to comment
Share on other sites

η LG δεν τις εχει σταματησει ποτε

κα8ως και αλλες σοβαρες εταιριες (πχ Dell) παρ'οτι δεν καλυπτει με zero pixel σου δινει την δυνατοτητα αν την παραλαβεις με καμμενο πιξελ να την αλλαξεις κατευ8ειαν.τωρα αν μου βρειτε καποιον εσεις που να εχει παρει Dell και να του εχει ερ8ει με καμμενο pixel πειτε το και σε μενα γιατι μεχρι τωρα,οσα ατομα ξερω που εχουν Dell,αλλα και απο εδω μεσα οσοι εχουν παρει την 2007,δεν ετυχε (?) να εχουν καμμενο πιξελ.

οι ποιοτικοι ελεγχοι σε καποιες εταιριες ειναι πολυ αυτστηροι ευτυχως ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και τι θα παρετε γουρουνι στο σακι...???? ειναι δυνατον? φυσικα και να τις ανοιξουν να την δεις να παιζει...εαν και εφοσον εισαι ετοιμος να την παρεις μαζι σου κι εχεις καταληξει....αν οχι βλεπεις τα δειγματα που εχουν κι αν αποφασισεις βλεπεις και την δικια σου...;) ..2 φορες το εχω κανει στα Μουλτιραμα ..κανενα προβλημα...πρωτα αποφασιζω..μετα μου φερνουν την κουτα ..την ανοιγουν κι αν ειναι ολα καλα (που ηταν και τις 2 φορες..)...εε πληρωνω και φευγω σαν κυριος...

Επισης πολυ σημαντικο...παθων...ΠΟΤΕ μεγαλη-ακριβη οθονη online αγορα...καλυτερα δωσε 30-50 ευρω παραπανω και κανε αυτα που λεμε ...δες την να παιζει..:):cool:

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια αν μπορειτε να ανοιγετε τις οθονες που δεν εχουν 0 πιξελ τα μαγαζια πως θα πουλησουν επεκτασεις εγγυησεων σε 0 πιξελ???ειναι δυνατον?εγω αυτο πουχω κανει (εμμμ με καποιο ψησιμο) ειναι οταν εψαχνα 226bw με S να ζητησω να μου ανοιξουν την κουτα να δω ταμπελακι...φυσικα ειχαμε συμφωνησει οτι δεν θα την ελεγχα αναμμενη κλπ προ της αγορας αλλα μου ανοιξανε 2 κουτια (με τη 2η το πετυχα)......εξαλλου το καμμενο "ακατονομαστο" μπορει να εμφανιστει και αργοτερα,δεν υπαρχει σωνει και καλα απο κατασκευης....

αν δεν κανω λαθος εξαλλου το ελαττωματικο πιξελ απο κατασκευης ειναι εγγενης περιορισμος στην κατασκευη μεγαλων πανελ...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κανείς δεν χάνει να ρωτήσει και όχι να απαιτήσει σε κάθε αγορά οθόνης που κάνει εαν μπορεί να ανοιχτεί το κούτι της και να δοκιμαστεί... Ερώτηση κάνεις.... Αν το δεχτούν ακόμα καλύτερα για μας... Πάντως δεν νομίζω ότι μπορείς να το απαιτήσεις γιατί αυτομάτως γίνεται η οθόνη μεταχειρισμένη και τουλάχιστον σε κάποιες υπάρχουν και κάποια αυτοκόλλητα ασφαλείας... Το καμμένο πίξελ είναι να μην σου κάτσει....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.