Jump to content


αποριες


nimits1

Recommended Posts

μολις κατεβασα το ubuntu .εχω στον υπολογιστη μου xp θα κανω ενα partition για linux ποσο πρεπει να ειναι αυτο και σε τι format ;Η διανομη που κατεβασα την εφτιαξα cd.Δουλευει και ως live cd;

Οποια συμβουλη για την εγκατασταση linux δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ar@besqu.e Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την εγκατάσταση? κατέβασα και έκαψα το ubuntu-7.04-desktop-i386.iso, έκανα boot και όταν επιλέγω start or install δε με βγάζει σε κάποιο install screen... καταλήγει σε κάποιο command line... (Να πω ότι οι δίσκοι μου είναι σε raid0 αλλά δε χρειάζεται κάποιος driver, είναι μια επιλογή της p5wdh.) Πρέπει να κάνω κάποιο ειδικό partition? που κολλάει? το μόνο που έχω κάνει είναι να αφησω μερικά gb unformatted space.....
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να κάνετε όσο μεγάλο partition θέλετε. Για να εκμεταλλευτείτε την πλήρη γκάμα των πακέτων του linux υπολογίστε γύρω στα 8-10GB

Για το partition τώρα αν το δημιουργείτε με κάποιο disk manager των windows αφήστε τον unformatted και από το linux δηλώστε τον στο fdisk ως linux και format με ext3. Πρέπει επίσης να υπάρχει ένα swap partiton, όχι πολύ μεγάλο, ανάλογα με τη φυσική μνήμη που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω, μία φορά που βοήθησα ένα φίλο να βάλει το ubuntu η εγκατάσταση έγινε με το γραφικό του χωρίς κάποιο πρόβλημα. Στο command line σε βγάζει σε promt για εντολές ή έχει κάποιο μενού;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Δεν ξέρω να σου πω, μία φορά που βοήθησα ένα φίλο να βάλει το ubuntu η εγκατάσταση έγινε με το γραφικό του χωρίς κάποιο πρόβλημα. Στο command line σε βγάζει σε promt για εντολές ή έχει κάποιο μενού;

see for urself

nctjyzmyjnndxn2qc22x.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν έχει η μητρική σου 965/975, στην οθόνη μόλις κάνει βοοτ που έχει επιλογή για install στο τέλος πρόσθεσε το παρακάτω "all-generic-ide"

αν η μητρική σου έχει nvidia 550/570/590 πρόσθεσε "noapic"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.