Jump to content


αναβάθμιση σε 8800gtx. Θα την σηκώσει το 480watt psu?


damasta

Recommended Posts

Έχω το σύστημα της υπογραφής. Όλα είναι σε default χρονισμους και έχω επίσεις και 5 80cm fans, ένα ζευγάρη cold cathods και 2 HDD και 2 dvd-roms. Θέλω να βάλω μια 8800gtx, θα την σηκώσει το σύστημα? Το heroichi είναι sli-ready με 2 12V rails αλλα από την άλλη είναι μόνο 480watt και έχει ήδη απάνω εναν "αχόρταγο" athlon x2 s939 και 4 dimmakia 512mb το καθένα. Πάντως τώρα το σύστημα το σήκωνει χαλαρά. Θα τη σηκώσει την 8800gtx :worship: ή θα τρέχω για τροφοδοτικό :sick: ???:sick:

Link to comment
Share on other sites

To συστημα θα παει μια χαρα....Χωρις ομως το τροφοδοτικο αυτο....το 480 δεν το σηκωνει με τιποτα το συστηματακι σου...Βλεπω ο επεξεργαστης σου ειναι ηδη αρκετα τουμπανο και εχεις και 4 μνημες! Δεν πιστευω να το σηκωνει! Σου προτεινω να αγορασεις ενα νεο τροφοδοτικο... ;)

Πιστευω αυτο ειναι ικανοποιητικο και θα σηκωνει απολυτα το συστηματακι σου και με το παραπανω+ την αξιοπηστια τις tagan --->http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923680

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 19:50]

To συστημα θα παει μια χαρα....Χωρις ομως το τροφοδοτικο αυτο....το 480 δεν το σηκωνει με τιποτα το συστηματακι σου...Βλεπω ο επεξεργαστης σου ειναι ηδη αρκετα τουμπανο και εχεις και 4 μνημες! Δεν πιστευω να το σηκωνει! Σου προτεινω να αγορασεις ενα νεο τροφοδοτικο... ;)

Πιστευω αυτο ειναι ικανοποιητικο και θα σηκωνει απολυτα το συστηματακι σου και με το παραπανω+ την αξιοπηστια τις tagan --->http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923680

thks! Το είδα το psu πολύ καλό :flex: . ’μα δω τα δύσκολα θα το τσιμπίσω με την μια, αλλα ελπίζω να μην χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

Οντως man χρειάζεσαι τροφοδοτικό! Είναι κριμα να έχεις τέτοια κάρτα και να έχεις τσίτα το τροφο, αν καταφέρει να σηκώσει ολες τις καταναλώσεις!

Προτείνω να κοιτάξεις προς Seasonic μεριά! Προσωπικά είμαι απολυτα ευχαριστημένος, όπως και πολλά παιδιά στο forum!

Ενδεικτικά: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923303 :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zaxos [Σήμερα, στις 19:58]

Οντως man χρειάζεσαι τροφοδοτικό! Είναι κριμα να έχεις τέτοια κάρτα και να έχεις τσίτα το τροφο, αν καταφέρει να σηκώσει ολες τις καταναλώσεις!

Προτείνω να κοιτάξεις προς Seasonic μεριά! Προσωπικά είμαι απολυτα ευχαριστημένος, όπως και πολλά παιδιά στο forum!

Ενδεικτικά: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923303 :)

Γιατί είναι κακό να το έχω τσίτα? Μπορεί να υπάρχουν προβλήματα στις επιδόσεις??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta

Γιατί είναι κακό να το έχω τσίτα? Μπορεί να υπάρχουν προβλήματα στις επιδόσεις??

Bεβαια και ειναι κακο μαν...εσυ τι λες....Θα εχεις ενα πραγματικα πολυ ωραιο συστημα...Και με μια αξιολογη καρτα γραφικων..Δεν ειναι κριμα να τα τρεχεις στην τσιτα...

Αν και εγω δεν νομιζω πως θα ειναι στην τσιτα! νομιζω πως δεν θα το σηκωνει καθολου!! Με τιποτα!!! Το συστημα σου θα χρειαζετε τρελλες ποσοτητες ρευματος για τους λογους που σου εξηγησα και πριν. Αλλα και παλι και να το σηκωνει θα εχεις μια τοσο ακριβη γραφικων στην τσιτα......

Και το κυριο προβλημα ειναι οτι δεν θα εχεις επιδοσεις...αν δεν δινεις επαρκει ρευμα στην καρτουλα σου.... Δεν θα λειτουργει...

Παρε ενα τροφοδοτικουλη..... GTX αγοραζεις....οχι ηλιοσπορους...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αν δεν κλοκαρεις τον 4600 κι αν εχεις λιγες PCI ,σκληρους & Usb ..κτλ ενεργοβορα θα σε φτασει εστω κι οριακα...μπορεις να το δοκιμασεις αλλωστε και βλεπεις..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε πρωτα και μετα βλεπεις.

Ιδιο συστημα το δικο σου επαιζε φουλ overclock με υδροψυξη και 4-5 σκληρους με Tagan 430 επι ενα χρονο μεχρι που μια νυχτα το πηρε η ΔΕΗ...

Τωρα με την 8800 ειναι ζορικα αλλα νομιζω θα παιξει χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta

Όμως η nvidia λέει ότι ένα 450watt psu είναι ok για την 8800gtx?

Eτσι λεει...Δεν νομιζω πως ισχυει.... Δοκιμασε το δες αν το συστημα σου τρεχει καλα...Και καποια στιγμη ετσι και αλλιως θα αναγκαστεις να αγορασεις τροφοδοτικουλη γιατι αυτο το κοβω να τα φτυνη! :p

Link to comment
Share on other sites

Οτι θα την σηκώσει την καρτα θα την σηκώσει. Αλλα αν του πετάξεις κανα ζορικο παιχνίδι με φιλτρα κλπ ή κανα 3dmark (που σε τέτοια κάρτα αυτό έλειπε να μην τα κάνεις), αn κλοκάρεις και λιγο το cpu+ram πιθανόν να τρως freeze/restart κλπ.

Παντως είναι κρίμα να σκας 500+ για τετοια καρτάρα και να μην επενδύσεις σε ένα καλό τροφοδοτικό ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις o/c ουτε στην καρτα, ουτε στον επεξεργαστη.Βαλτα ολα επανω και νομιζω το tagan 480 θα σε καλυψει πληρως.Δοκιμασε κιολας να κανεις loops 3dmark και παιξε και κανα παιχνιδακι σε μεγαλες αναλυσεις/λεπτομερειες και δες αν θα γινει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

νομιζω το tagan 480 θα σε καλυψει πληρως

Το tagan που δεν έχει, ε; :p

Σοβαρά πάντως, δεν νομίζω (μην πω είμαι σίγουρος) να έχεις πρόβλημα.

Απλώς δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 22:34]

Το tagan που δεν έχει, ε; :p

Σοβαρά πάντως, δεν νομίζω (μην πω είμαι σίγουρος) να έχεις πρόβλημα.

Απλώς δοκίμασε.

Το ξέρω ότι η λύση για να σιγουρευτώ είναι να δοκιμάσω. Απλά σας πρίζω γιατί φοβάμαι μην πάω να το δοκιμάσω αρχίσουν όλα να καπνίζουν :jump: . Ξέρεις αμα υπάρχει αυτή η περίπτωση (δηλαδή να πάθει το psu ή τα άλλα περιφεριακά καμία ζημιά εξαιτίας ενώς πιθανού overload του psu)?

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν πρόκειται να κάψεις τίποτα. Το πολύ πολύ να μην πάρει μπρος το PC και να στριγγλίζει το beeper της 8800 ή στην χειρότερη να πάιζεις ένα παιχνίδι και το PC να κάνει restart.

2) Το πρόβλημα στο τροφοδοτικό σου είναι τα Α, όχι τα W. Αν δεν κάνω λάθος, το συγκεκριμένο μοντέλο δεν δίνει πολλά Α στις +12V και αυτός θα είναι ο μόνος λόγος που η 8800 ίσως δεν παίξει σωστά. Μπορεί, και ελπίζω, να κάνω λάθος. Πάρε την κάρτα και δοκίμασε. Αν παίξει, μόλις γλύτωσες 100. Αν όχι, τσιμπάς ένα 500+W τροφοδοτικό με μπόλικα Α στην +12V και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 23:09]

1) Δεν πρόκειται να κάψεις τίποτα. Το πολύ πολύ να μην πάρει μπρος το PC και να στριγγλίζει το beeper της 8800 ή στην χειρότερη να πάιζεις ένα παιχνίδι και το PC να κάνει restart.

2) Το πρόβλημα στο τροφοδοτικό σου είναι τα Α, όχι τα W. Αν δεν κάνω λάθος, το συγκεκριμένο μοντέλο δεν δίνει πολλά Α στις +12V και αυτός θα είναι ο μόνος λόγος που η 8800 ίσως δεν παίξει σωστά. Μπορεί, και ελπίζω, να κάνω λάθος. Πάρε την κάρτα και δοκίμασε. Αν παίξει, μόλις γλύτωσες 100. Αν όχι, τσιμπάς ένα 500+W τροφοδοτικό με μπόλικα Α στην +12V και καθάρισες.

Βασικά το psu έχει 15Α στο 12v1 και 17Α στο 12v2. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βάλω ένα βήσμα από το rail 1 και το άλλο βήσμα από το rail 2 ώστε να της δώσω 15+17=32Α?? και αν είναι έτσι που θα ξέρω ποιό βήσμα ανήκει στο rail 1 και ποιο στο rail 2?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.