Jump to content



Σύνθεση pc στο πλαίσιο + Βοήθεια στην εγκατάσταση [Case closed]


salonicafan

Recommended Posts

Θα τα έπαιρνα αλλα δεν είχαν τις ram (έρχονται σε μια βδομάδα).

Όπως ανέφερα και σε άλλα θέματα δεν θα κάνω o/c.

Ταινίες με dvi to dvi στην 40" tv μου, web και λίγο gaming.

Μου είπε να μην πάρω κάρτα ήχου γιατί η μητρική έχει ενσωματωμένη πολύ καλή 7.1, ισχύει αυτό;

Και δεν είχαν αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=904&product=921521 το DVD RW

Να προχωρήσω μόλις έρθουν οι ram ή να αλλάξω κάτι;

AMD

Athlon 64 X2 (sAM2) 5600 (2.8GHz)/2x1mb 166,00

TeamGroup

Ram 2GB Kit DDR2 800 3-3-3-8 229,00

Thermaltake

Armor Junior Black 95,50

Seagate

500GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2) 135,01

Asus

Crosshair (sAM2, DDR2, Over-Clock) 149,00

Scythe

Cooler Infinity 38,00

Enermax

500W Liberty 101,99

Gecube

X1950 Pro 256 MB 169,00

Xfx

8500 GT 450M 256MB DDR2

ή

Sparkle

8600 GT 256MB

για direct x10)

Samsung

SH-S183A S-ATA (Bulk) - Black 41,90

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Την καρτα ηχου την βαζεις και αργοτερα.

Αν θα μπορουσες να αλλαξεις την καρτα γραγικων με μια της σειρας 8800

κατα τα αλλα το βρισκω μια χαρα για την δουλεια που το θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kalamafka

Την καρτα ηχου την βαζεις και αργοτερα.

Αν θα μπορουσες να αλλαξεις την καρτα γραγικων με μια της σειρα 8800

κατα τα αλλα το βρισκω μια χαρα για την δουλεια που το θελεις.

Νομίζω μου είπε οτι αυτή η μητρική συνεργάζετε καλύτερα με ATI και οτι δεν κάνει sli με τις nvidia γιαυτό βάλαμε ΑΤΙ για CrossFire.

Δεν θέλω να ξεφύγω στην τιμή.

Το direct x10 θεωρείτε απαραίτητο για παιχνίδια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ξεφύγω στην τιμή.

Το direct x10 θεωρείτε απαραίτητο για παιχνίδια;

βασικα ακομα δεν υπαρχουν παιχνιδια που να το υποστηριζουν αλλα το 8εμα ειναι οτι οταν βγουν, οι 8600 8εωρητικα 8α πρεπει να ειναι καλυτερες απο τισ χ1950 προ

αν ειναι παρε μια μοβο με sli

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1034&product=856843

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από salonicafan [Σήμερα, στις 17:57]

Νομίζω μου είπε οτι αυτή η μητρική συνεργάζετε καλύτερα με ATI και οτι δεν κάνει sli με τις nvidia γιαυτό βάλαμε ΑΤΙ για CrossFire.

Δεν θέλω να ξεφύγω στην τιμή.

Το direct x10 θεωρείτε απαραίτητο για παιχνίδια;

Με συχγωρεις δεν το προσεξα.

Αλλαξε mobo .

Link to comment
Share on other sites

καλα ποιος "ΠΩΛΗΤΗΣ" της κακιας ωρας σου ειπε οτι η μητρικη αυτη συνεργαζεται καλυτερα με ΑΤΙ , και <<ΔΕΝ>> υποστηριζει SLI????????????? βρηκε την ομοιοτητα απο το ονομα της μητρικης και το πεταξε αυτο??

δεν ξερω αν... υποστηριζει καλυτερα ΑΤΙ..(λεμε τωρα :p) , αλλα υποστηριζει SLI 2x16.

Για καρτα γραφικων , μιας και λες οτι θα βλεπεις σε 40αρα και τα h264 θα τα κατα ευχαριστηθεις σε αυτην ,βαλε την 8600gt καλυτερα , γιανα μπορεις να παιζεις και κανενα παιχνιδακι , αλλιως και η 8500 την ιδια δουλεια κανει απο πλευρας H264 Hardware acceleration

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Σήμερα, στις 18:16]

καλα ποιος "ΠΩΛΗΤΗΣ" της κακιας ωρας σου ειπε οτι η μητρικη αυτη συνεργαζεται καλυτερα με ΑΤΙ , και <<ΔΕΝ>> υποστηριζει SLI????????????? βρηκε την ομοιοτητα απο το ονομα της μητρικης και το πεταξε αυτο??

δεν ξερω αν... υποστηριζει καλυτερα ΑΤΙ.. , αλλα υποστηριζει SLI 2x16 μαλιστα , για καρτα γραφικων , μιας και λες οτι θα βλεπεις σε 40αρα και τα h264 θα τα κατα ευχαριστηθεις σε αυτην ,βαλε την 8600gt καλυτερα , γιανα μπορεις να παιζεις και κανενα παιχνιδακι , αλλιως και η 8500 την ιδια δουλεια κανει απο πλευρας H264 Hardware acceleration

χμμ μπορεί και να είπε οτι υποστηρίζει καλύτερα τις ΑΤΙ δεν είμαι σίγουρος.

Να προχωρήσω δηλαδή με την ίδια mobo και την Xfx 8500 GT 450M 256MB DDR2 που είναι και φθηνότερη; Μπαίνει σε sli?

Πονοκέφαλος θα με πιάσει στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

winters μόνο απο το πλαίσιο για να τα συνθέσουν. κουτί αφού αυτό που προτείνεις είναι φθηνότερο, θα το πάρω.

kalamafka ξεφεύγει στην τιμή η 86000GTS , το sli το ήθελα για μελλοντικά παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από salonicafan [Σήμερα, στις 18:57]

winters μόνο απο το πλαίσιο για να τα συνθέσουν. κουτί αφού αυτό που προτείνεις είναι φθηνότερο, θα το πάρω.

kalamafka ξεφεύγει στην τιμή η 86000GTS , το sli το ήθελα για μελλοντικά παιχνίδια.

Αντι 2 8500 σε sli μια 86000GTS ειναι καλυτερα.Βεβαια ειναι περιπου 40 ευρω ακριβοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kalamafka [Σήμερα, στις 19:35]

Αντι 2 8500 σε sli μια 86000GTS ειναι καλυτερα.Βεβαια ειναι περιπου 40 ευρω ακριβοτερα.

Και την δεύτερη 8500 την σκέφτομαι για το μέλλον όχι τώρα. Θα έχει πέσει και η τιμή της.

Link to comment
Share on other sites

ασε την 8600GTS,δεν ειναι καλη αγορα για τα Ε που ζηταει,παρε την 8600GT ή αν σου φτασουν την 8800GTS 320

ισως μπορεις να κοψεις αρκετα ευρω απο τις μνημες(δεν ξερω αν σου χρειαζονται τοσο καλες μνημες αφου δεν θα κανεις OC) και απο τη μητρικη που γραφεις στο πρωτο post(μπορεις να βρεις μια συμβατικη μητρικη με 100 ή και λιγοτερα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 07:01]

ασε την 8600GTS,δεν ειναι καλη αγορα για τα Ε που ζηταει,παρε την 8600GT ή αν σου φτασουν την 8800GTS 320

ισως μπορεις να κοψεις αρκετα ευρω απο τις μνημες(δεν ξερω αν σου χρειαζονται τοσο καλες μνημες αφου δεν θα κανεις OC) και απο τη μητρικη που γραφεις στο πρωτο post(μπορεις να βρεις μια συμβατικη μητρικη με 100 ή και λιγοτερα)

Η 8800GTS 320 χρειάζεται και μεγαλύτερο τροφοδοτικό;

Πάνω που έλεγα οτι καταστάλαξα σε μερικά. Φουυυυ

Θορυβώδης είναι; Γιατί προτιμώ να έχω ησυχία όταν κοιμάμαι απτο να παίζω παιχνίδια

Link to comment
Share on other sites

Αν και με τις πολλες γνωμες που ακους θα μπερδευτεις, θα πω και γω τη δικια μου...

Οπως ειπε και ο cptkoulis, τετοιες μνημες δεν χρειαζεσαι (αφου δε σκοπευεις σε oc).

Στο Πλαισιο θα βρεις σετ-ακια 2GB με 100 ευρα. Τα λεφτα που θα γλυτωσεις, ριχτα για την αγορα μιας 8800GT/S.

Link to comment
Share on other sites

Ναί μάλλον και μνήμες θα αλλάξω (οι TeamGroup

Ram 2GB Kit DDR2 800MHz Elite είναι αναμενόμενες) .

Θα καραφλιάσει ο υπάλληλος μόλις του πώ οτι θέλω να τα αλλάξω όλα!

Μήπως να πάω και σε intel μεριά core 2 duo 64ή6320 ;

Πείτε μου τώρα που γυρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.