Jump to content



Πρόβλημα με NEC Optiarc DVD RW AD-7170S!


Recommended Posts

Γειά σας, πριν λίγο καιρό αφού το παλιό μου dvdrecorder άρχισε να μην κάνει rip μουσική και να μην γράφει πήρα ένα καινούριο από το e-shop με σύνδεση sata ένα NEC Optiarc DVD RW AD-7170S http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.331672,

μετά από δύο πετυχημένες εγγραφές και μετά από μεταφορά του pc παρουσιάστηκαν τα προβλήματα.

Δεν μπορούσα να γράψω ούτε cd ούτε dvd. Αφού άρχιζε η διαδικασία εγγραφής γυρνούσε το διασκάκι 2-3 φορές και μετά μου πετούσε σφάλμα (έχω κρατήσει τα αρχεία log)!

Το δοκιμάσα και σε άλλο pc στο οποίο επιχείρησα να γράψω ένα data dvd με αρχεία συνολικά 50 MB. Το δισκάκι γράφτηκε αλλά έκανε πολύ ώρα σε σχέση με ττο όγκο των δεδομένων και όταν το έβγαλα είδα πως από κάτω ήταν γραμμένο το 1/4 της επιφάνειας του δίσκου που δεν δικαιολογήται σε σχέση με τα 50 MB που γράφτηκαν!

Το πάω πίσω στο e-shop και σε μια βδομάδα περίπου με ειδοποιούν ότι αντικαταστάθηκε και να πάω να το πάρω!

Πάω σήμερα το παίρνω, έρχομαι το δοκιμάζω και πάλι τα ίδια πράματα, πάει να γράψει και το nero πετάει σφάλμα!

Δοκίμασα να γράψω και με το nero 7.2 και με το 6 αλλά και με τον media player να γράψω cd και δεν γίνεται!

Τι μπορεί να φταίει, μήπως είναι ασυμβατότητα με την motherboard (δοκίμασα να γράψω με ένα nec AD-7173A που δεν είναι sata και έγραψε κανονικά)

μήπως η σειρά αυτή έχει ασυμβατότητα;;;

Η mobo είναι αυτή της υπογραφής όποιος την έχει μάζι με παρόμοιο nec ας πει!

Τι να κάνω τώρα να το ξαναπάω πίσω στο e-shop;;;

Παρακαλώ τα φώτα σας!!!!

:blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο σε μένα δεν έγραφε καθόλου και σε άλλο pc έγραφε αργά και έκαιγε το 1/4 της επιφάνειας ενός dvd για να γράψει 50 mb, αυτό δεν είναι φυσιολογικό έτσι;;;

Ξέχασα ο βλάκας να κρατήσω το serial number του 1ου μήπως και μου φέρουν το ίδιο πίσω! Αυτοί είπαν στο sms ειδοποίησης ότι έγινε αντικατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να τσεκάρεις για να ξέρεις αν στο άλλαξαν σίγουρα.

Σε κάθε περίπτωση, ξαναπήγαινέ το πίσω. Και ασυμβατότητα να είναι, να στο αλλάξουν με άλλο, εκτός και αν στο site έλεγαν ότι είναι ασύμβατο με το pc σου...

Το κακό είναι ότι το ωραίο eshop κάνει αιώνες για κάθε διαδικασία και δεν λέει να φας κανα 2 χρόνια για να έχεις ένα σκατό-dvdr...

Δοκίμασε πάντως και με firmware

Link to comment
Share on other sites

Απ΄όσο γνωρίζω για τις SATA συσκευές της NEC-Sony Optiarc δεν έχουν βγει νέα firmwares παρά μόνο κάτι Modded για RPC-1 κτλ. Γνώμη μου είναι να δοκίμαζες και αυτό (αν είναι άλλο) σε κάποιο άλλο σύστημα για να αποκλειστεί η περίπτωση της ασυμβατότητας και μετά να ζήταγες αντικατάσταση ή αλλαγή με άλλο μοντέλο...

EDIT: Εδώ βλέπω τελικά πως υπάρχει το v1.82 firmware για τον οδηγό σου. Αν θες πέρνα τον μήπως αλλάξει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο ενδεχεται να μην σηκωνει το dvdr. Το ειχα παθει παλιοτερα με ενα cdr και τελικα αφου αλλαξα 3 cdr (να 'ναι καλα οι ανθρωποι για την υπομονη τους), αλλαξα τροφοδοτικο και λειτουργουσε θαυμασια. Ψαξτο.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εφω το ιδιο πριν μια βδομαδα. Οι εγγραφες του ειναι αψογες αλλα εχω το εξης προβλημα , οταν παιζω ταινια απο Powerdvd 7.2 7.3 ή το Windvd8 οταν κλεινω τα προγραματα μετα απο λιγο το pc τρωει freeze. Ειναι πανω σε nforce3 250

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, ευχαριστώ για την βοήθεια. Είδα και απόειδα λοιπόν και αποφάσισα να κάνω ένα format. Και με μεγάλη έκπληξη είδα πως το dvd δούλεψε και έγραψε μια χαρά:jump: :jump: :jump:

Το τροφοδοτικό δεν παίζει να φταίει καθώς είναι πολύ γνωστή μαρκα και 580Watt!

Επίσης firmware επίσημο δεν βρήκα στην σελίδα της Optiarc, είχε μόνο για τα AD7170A και AD7173A!

Μετά το format δεν εγκατέστησα ως συνήθως τους οδηγούς του nF4 που είχε μαζί μετο cd της mobo

αλλά κατέβασα τον νεότερο από την σελίδα της dfi που είχε όνομα αρχείου ''NF4w2k666E.zip''.

Τελικά για να δουλέψει μάλλον ήθελε driver του nF4 με αριθμό έκδοσης :devil:666:devil: the number of the Beast! Και σχετική επίκληση στον Σατανά:devil: :worship: :T::D

Πάντως το dvd είναι πολύ θορυβώδες παιδιά! :alien:

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, όταν γράφεται dvd σε no multisession mode και τα δεδομένα είναι γύρω στα 50 mb είναι φυσιολογικό μετά την εγγραφή να είναι καμμένη περίπου το 1/4 της επιφανείας του δίσκου;;; Ας απαντήσει όποιος ξέρει!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Αγορασε ενας φιλος εναν Altec PC Perfomer.

To οποιο φοραει μητρικη τις MSI PT890-Neo-V και αντιγραφικο τις Optiarc DVD-RW AD-7173A.

Λειτουργικο Συστημα Microsoft Windows Vista Premium.

Το DVDRW δουλεψε μια φορα και μετα δεν ξανα δουλεψε.

Μαλιστα στην Διαχειριση Συσκευων δειχνει ενα θαυμαστικο οτι κατι δεν δουλευει σωστα με το DVDRW.

Με την επομενη επανεκινηση του υπολογιστη δεν το εβλεπε καθολου το DVDRW απο τα Windows αλλα κατα την εκκινηση του υπολογιστη στο BIOS το βλεπει κανονικα.

Κατεργησα τους οδηγους για να τους ξανα περασω μπας και εφτεγαν οι drivers αλλα παλι τα ιδια εκανε.

Τι αλλο μπορει να φταιει και τι αλλες λυσεις εχουμε?

Υποψιν οδηγοι για DVDRW Optiarc AD-7173A και MOTHERBOARD MSI PT890-Neo-V για VISTA δεν βρηκα πουθενα στο Ιντερνετ.

Τι κανουμε?

Υ.Γ.

Αυτα μου εμφανιζει στις ιδιοτητες του DVD/CD-ROM Προγραμματα Οδηγησης

c:\windows\system32\drivers\cdrom.sys

c:\windows\system32\drivers\GEARSspiWDM.sys

Version 6.0.6000.16386 (Vista_rtm.061101-2205)

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου πήρε πριν ένα μήνα ακριβώς το ίδιο μηχάνημα από ALTEC, του παίζει κανονικά το DVD. Όμως όταν πήγα να του περάσω τα xp (γιατί με τα vista είχε ασυμβατότητες με κάποια προγράμματα) συνέχεια πετάει διάφορα σφάλματα και ότι λείπουν αρχεία κατά την εκίνηση και πολλές φορές τον πετάει σε ασφαλή λειτουργία. Του έκανα πολλά format και πάλι τα ίδια! Δεν ξέρω τι συμβαίνει με αυτό το pc!!!! Υποψιάζομαι πως οι οδηγοί για την mobo είναι για τα μπάζα, μπορεί και η mobo η ίδια. Το chipset είναι της VIA νομίζω.

Δεν έχω να σου προτείνω κάτι, ας το πάει από κει που το πήρε να το φτιάξουν!

Απλά έγραψα για να σου πώ πως και φίλος μου έχει πρόβλημα με αυτό το pc της altec!!

Εγώ απλά xp του πέρασα και έχω αυτά τα προβλήματα, αν μπορεί κάποιοσ ας βοηθήσει!!

Και κάτι άλλο, πώς είναι δυνατόν να μην έχουν βγεί drivers για αυτήν την mobo για vista και το πακέτο να το πουλάν με vista μέσα;;;

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες εχω και γω το 7170S και εχω και εγω προβλημα.Βασικα γραφει τα παντα εκτος απο cd ηχου, στα οποια κολλαει...Με copy και data cd ολα ειναι μια χαρα οταν παω να φτιαξω ομως ενα cd για το cd player τοτε ΔΕΝ. καμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Saber_Rider [Σήμερα, στις 13:16]

Φίλος μου πήρε πριν ένα μήνα ακριβώς το ίδιο μηχάνημα από ALTEC, του παίζει κανονικά το DVD. Όμως όταν πήγα να του περάσω τα xp (γιατί με τα vista είχε ασυμβατότητες με κάποια προγράμματα) συνέχεια πετάει διάφορα σφάλματα και ότι λείπουν αρχεία κατά την εκίνηση και πολλές φορές τον πετάει σε ασφαλή λειτουργία. Του έκανα πολλά format και πάλι τα ίδια! Δεν ξέρω τι συμβαίνει με αυτό το pc!!!! Υποψιάζομαι πως οι οδηγοί για την mobo είναι για τα μπάζα, μπορεί και η mobo η ίδια. Το chipset είναι της VIA νομίζω.

Δεν έχω να σου προτείνω κάτι, ας το πάει από κει που το πήρε να το φτιάξουν!

Απλά έγραψα για να σου πώ πως και φίλος μου έχει πρόβλημα με αυτό το pc της altec!!

Εγώ απλά xp του πέρασα και έχω αυτά τα προβλήματα, αν μπορεί κάποιοσ ας βοηθήσει!!

Και κάτι άλλο, πώς είναι δυνατόν να μην έχουν βγεί drivers για αυτήν την mobo για vista και το πακέτο να το πουλάν με vista μέσα;;;

Ολες οι αντιπροσωπειες εδω στην Ελλαδα και ειδικα η Altec παντα πουλανε μηχανηματα PC τα οποια μπορει να μην εχουν συμβατοτητα τα κομματια μεταξυ τους π.χ. λογο οδηγων και απλα το κανουν για να ξεστοκαρουν.

Γιαυτο η προταση μου ειναι να τα διαλεγετε παντα εσεις τα κομματια οταν φτιαχνετε εναν υπολογιστη ή να αγοραζετε επωνυμους οπως HP & Fujitsu-Siemens και αλλοι τετοιες εταιρειες που ειναι ελεγμενοι οτι δεν εχουν προβληματα.

Εντωμεταξυ αυτος ο φιλος δεν θελει να το παει στο σερβις τις αντιπροσωπειας διοτι φοβαται μπας και του το κανουν χειροτερα αντι να του το φτιαξουν και εγω δεν ξερω τι να κανω σε αυτην την περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δυο υπολογιστές έχω πάρει στην ζωή μου κανένας από τους δύο δεν ήταν έτοιμο σύστημα!

Ποτέ δεν πρόκειτε να προτειμήσω έτοιμο σύστημα εκτός και αν μου το χαρίσουν!:p

Δυστυχώς ο φίλος μου πήρε αυτό το χάλι της altec και τραβάμε τώρα τα μαλλιά μας για το τι μπορεί να φταίει! Πάντως είναι απορίας άξιον πώς πουλάνε σύστημα με vista χωρίς να έχουν βγεί οδηγοί της mobo για vista!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.