Jump to content



Ψάχνω για μικρή βυθιζόμενη αντλία


Βίξ

Recommended Posts

Έχω ένα σύστημα υδρόψυξης coolriver deluxe το οποίο ήτανε αθόρυβο και με εξυπηρετούσε καλά.

Δυστυχώς η αντλία τα έφτυσε... οπότε θέλω να βρω μια βυθιζόμενη αντλία, περίπου στο μέγεθος της παλιάς. Η ισχύς δεν με ενδιαφέρει γιατί είμαι σιγουρός οτι οποιαδήποτε λύση θα είναι ισχυρότερη από την αντλία της aucma/eastar. Με ενδιαφέρει απλώς το μέγεθος, ο θόρυβος και η συμβατότητα με τους σωλήνες των 6mm που έχω.

Στα υπόψιν έχω αυτήν: http://xtremeshop.com.gr/catalog/product_info.php?cPath=21_26_39&products_id=56 και το μόνο που με ενοχλεί είναι οτι τροφοδοτείται από κάρτα PCI και όχι άμεσα από το τροφοδοτικό του υπολογιστή.

Γνωρίζετε καμμιά άλλη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι PCI καρτα...απλα μπαινει πισω εκει που κουμπωνουν ολες οι καρτες....απο molex του τροφοδοτικου παιρνει τροφοδοσια. Επισης μπορει να παρει ρευμα απο απλο 12V τροφοδοτικο των 3 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Μια που το εφερε η κουβεντα θα ηθελω να ρωτησω τους γνωριζοντες κι ιδιως τον Χρηστο (Unseen) μια που κι εγω εχω την Eheim που προταθηκε χωρις προβλημα..εχω διαβασει σε ξενα φορα οτι οι αντλιες τα παιζουν απροειδοποιητα...ισχυει ? κι αν ναι ,πες οτι ανοιγει το πισι η γυναικα ,λειπεις εσυ..και δεν δουλευει η αντλια...τι γινεται??? hot.. hot..more hot & boom ??? ..και τι μπορει να κανει καποιος γι αυτο εκ των προτερων ας πουμε...???

Link to comment
Share on other sites

Δεν φοβάμαι τόσο για τον επεξεργαστή γιατί έχει θερμική προστασία (ρίχνει συχνότητα) αλλά δεν ξέρω για την northbridge.

Νομίζω οτι εγκαθιστώντας ένα προγραμματάκι που θα κλείσει τον υπολογιστή αν χτυπήσεις ένα όριο τότε μάλλον είσαι καλυμένος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete

Μια που το εφερε η κουβεντα θα ηθελω να ρωτησω τους γνωριζοντες κι ιδιως τον Χρηστο (Unseen) μια που κι εγω εχω την Eheim που προταθηκε χωρις προβλημα..εχω διαβασει σε ξενα φορα οτι οι αντλιες τα παιζουν απροειδοποιητα...ισχυει ? κι αν ναι ,πες οτι ανοιγει το πισι η γυναικα ,λειπεις εσυ..και δεν δουλευει η αντλια...τι γινεται??? hot.. hot..more hot & boom ??? ..και τι μπορει να κανει καποιος γι αυτο εκ των προτερων ας πουμε...???

Ολες οι μητρικες εχουν ενα οριο θερμοκρασιας το οποιο μπορεις να θεσεις στο bios που οταν ξεπεραστει το PC κλεινει.

Βαλτο στους 70C και εισαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.