Jump to content



Dual boot Vista/XP


sotiris

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

έστω ότι έχουμε ένα pc με προεγκατεστημένα Vista, που δεν θέλω να τα σβήσω για τον xyz λόγο. Πώς μπορώ να βάλω ΚΑΙ XP και να τα επιλέγω σε κάποιο Boot Menu?

Προσωπικά ξέρω να το κάνω φτιάχνοντας ένα πολύ μικρό linux partition και χώνοντας εκεί τον grub, αλλά θα προτιμούσα κάποια native windows λύση.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας,

o spammer :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κόβεις ένα partition με το partition magic, και απλά περνάς τα xp εκεί. ***Λογικά*** τα xp θα γράψουν μόνα τους το bootloader και θα έχεις επιλογή κατά την εκκίνηση. Και να μην γράψουν, μπορείς να το θέσεις εσύ μέσα από το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Το πας σε ένα μαγαζί που φτιάχνουν pc και στο διορθώνει οργίλε

Ξέρεις κάναν καλό?

Έχω ακούσει για έναν που έχει για ταμπέλα το "enter" του υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα τα XP και βάλε το vistaBoot Pro http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=524084#post524084

Κάνουμε και καμία αναζήτηση που και που :hehe:

Αρχική απάντηση από sotiris

Ξέρεις κάναν καλό?

Έχω ακούσει για έναν που έχει για ταμπέλα το "enter" του υπολογιστή.

Ναι και τα κάνει όλα και συμφέρει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Εσύ θες έναν που να έχει το delete μπας και ησυχάσουμε από εσένα

’σε, ούτε format δεν μας σώζει.

Το επίπεδο έχει κατρακυλήσει σε δυσθεώρητα βάθη (τσέκαρε ερώτηση στο θέμα, avatar, υπογραφή κλπ και μπορεί να δακρύσεις για την τεχνολογική και πολιτιστική κατάντια του αγαπημένου κατά τα άλλα Σωτηρακίου).

Link to comment
Share on other sites

How to dual boot Vista and XP (with Vista installed first) -- the step-by-step guide

Έχω dual boot (Vista/XP) στον ίδιο σκληρό.Προσωπικά ακολούθησα αυτόν τον οδηγό με μερικές αποκλίσεις.

Μέσα από τα Vista απελευθερώνεις χώρο στο σκληρό (όσο χρειάζεσαι) και σε αυτό θα εγκαταστήσεις τα ΧΡ. Όταν θα τελειώσει η διαδικασία αντιγραφής των αρχείων εγκατάστασης των ΧΡ στο σκληρό, κάνει επανεκκίνηση και ξεκινάει η εγκατάσταση των ΧΡ.

Στο σημείο αυτό όμως έχει αλλοιωθεί το MBR και δεν γίνεται η εγκατάσταση των ΧΡ αλλά και δεν μπαίνει πλέον ούτε στα Vista. Μπορείς να προσπαθήσεις να το αποκαταστήσεις με το DVD εγκατάστασης των Vista (σε εμένα δε βοήθησε - ευτυχώς είχα ένα boot cd του Paragon Drive Backup 8.5 Pro το οποίο είχα δημιουργήσει προ της έναρξης του όλου εγχειρήματος, και με αυτό διόρθωσα το MBR).

Στη συνέχεια αφού μπεις στα Vista τροποποιείς το MBR με το EasyBCD (το αναφέρει στον οδηγό), κάνεις επανεκκίνηση (επιλέγεις τα ΧΡ) βάζεις στο drive το cd εγκατάστασης των ΧΡ και συνεχίζεται κανονικά η εγκατάσταση.

Good luck!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.