Jump to content



DynDNS


ea6gka

Recommended Posts

μπορει καποιος να με βοηθησει να σεταρω αυτη την υπηρεσια και να μου εξηγησει με απλα λογια τι κανει και αν τελικα χρησιμευει. την ανακαλυψα απο το ρουτερ μου που υποστηριζει τη λειτοργια αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνει είναι να αντιστοιχεί την IP σου με ένα domain name του τύπου ea6gka.dyndns.com.

Αν για παράδειγμα το router σου έχει remote access στην πόρτα 2000, από έξω, για να δεις το router σου, δεν χρειάζεται να γνωρίζεις την IP σου, απλά πληκτρολογείς το domain και την πόρτα, π.χ. http://ea6gka.dyndns.com:2000

Το ίδιο π.χ. και σε ένα ftp και σε κάθε τι που σε διαφορετική περίπτωση θα χρειαζόσουν να γνωρίζεις την wan IP σου.

Για να σετάρεις το ρούτερ σου θα χρειαστεί πρώτα να κάνεις ένα λογαριασμό δωρεάν στο http://www.dyndns.com/

Χρεισιμοποιώ τέτοια υπηρεσία εδώ και χρόνια και είναι εξυπηρετικότατη! (αλλά στο No-ip.com)

Ότι χρειαστείς, εδώ είμαι καθώς το κατέχω αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

στην σελιδα τους , στα οπτιονς.

παντως αν καταλαβα καλα δεν εχει σχεση αυτη η υπηρεσια με εκεινη τη σελιδα (ξεχασα το ονομα της) που προσφερει ανανεωση σελιδων...κατι τετοιο :o

Link to comment
Share on other sites

Το είδα μόλις, με πρόλαβες, δεν ξέρω τί κάνουν ακριβώς, δεν τα χρειάζεσαι όμως, προχώρα χωρίς να επιλέξεις κάτι άλλο εκτός του ονόματος και του υπολοίπου κομματιού του domain.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ok thanx , εχει 2 επιλογες για Wildacrd + email eXchanger , τι ειναι αυτα?

Ουτε εγω ξερω, αλλα δες εδω. (Βαριεμαι να διαβασω...:p)

1 )Wildcard DNS

2) Για το email eXchanger, ειδα μερικα search results στον γουγλη, αλλα δεν καταλαβα :(

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και trendy ..

Δεν κανει τπτ αλο παρα μονό να παρεις ενα static oνομα για κάποιον που έχει dynamic ip.

Και αντι να τρέχει το πρόγραμμα του dynip ή όπως τοy no-ip το ανανεώνει κάθε φορά απο το router αν αλλαξει η ip.

Για apache server και ftp ειναι οτι πρέπει....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.