Jump to content



Ενίσχυση σήματος σε SpeedTouch 585 v6????


mefistofelis

Recommended Posts

Εχω το παραπανω ρουτερ και θα ηθελα να ξερω τι μπορω να κανω για να ενισχυσω το σημα του.Το βασικο μου προβλημα ειναι οτι δεν εκπεμπει καλο σημα μεταξυ 2 οροφων.Δηλαδη εγω ειμαι στον 2 και θελω να πιανει και στο ισογειο.

Η κεραια απο οτι κοιταξα δεν βγαινει για να βαλω καμια αλλη.

Τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχει αναφερθει οτι με παλια firmware - μεχρι και το 6.1.0.5- μπορουσες να αλλαξεις

την ισχυ του σηματος του router απο cli με την εντολη wireless debug txpower txpwr 255

Οπου 255 η μεγιστη ισχυ σε mwatt του router.Αναφερεται οτι τωρα υπαρχει κοινοτικη οδηγια

για μεγιστη ισχυ 100mwatt η οποια εχει ενσωματωθει στα νεωτερα firmware.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στα specs των access points για την καλυτερη ευαισθησία στο radio.

Θα βρεις τιμές του στυλ -93@1Mbps, -90@2Mbps, -87@5,5Mbps & -83@11Mbps

Όσο πιο μικρό το νούμερο τόσο πιο ευαίσθητη η συσκευή, άρα πιο καλή.

Πχ μία με -85@11Mbps είναι καλύτερη από την άλλη με -83@11Mbps.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Αυτή η ισχύς των 100mW EIRP ισχύει από καταβολής wireless, περίπου στο 2002. Πόσο παλιό είναι πιά αυτό το firmware;

Το συγκεκριμενο firmware ειχε βγει αρχες 2006.

Μιλαμε για πολυ πονοκεφαλο.:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν σε αφηνει να flasharis λαθος firmware.

Αυτο που ανεβασα εχει ενσωματωμενο εναν οδηγο και δεν χρειαζεται τιποτα αλλο

παρα να τρεξεις το αρχειο.Τα υπολοιπα αστα πανω του.Πρεπει μονο να βαλεις το username

και το password που εχεις δηλωσει στον ρουτερ για να μπει μεσα.Α,και να εισαι με καλωδιο

συνδεμενος στον ρουτερ, οχι ασυρματα.Μετα το flash για να μπεις παλι στον ρουτερ πρεπει

να δωσεις το default username που ειναι Administrator και ασε το password κενο.Πριν ομως

κανεις οτιδηποτε κανε ενα save configuration απο το μενου του ρουτερ για να μην χασεις τις

ρυθμισεις σου επειδη σε γυρναει στις εργοστασιακες μετα το flash .

Σελιδα με firmware εδω http://mirror.opensourcehub.com/pub/speedtouch/routers/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.