Jump to content



Το πιο αθόρυβο PSU???


junior-21-

Recommended Posts

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Thermaltake Toughpower 750W επιβεβαιώνω αυτά που έγραψαν παραπάνω.

Αθόρυβο εντελώς, πολύ ποιοτικό!

Δεν ξέρω μήπως και τα seasonic είναι πιό αθόρυβα αλλά αμφιβάλλω λόγω του 14ρη ανεμιστήρα που έχει το thermaltake!

Link to comment
Share on other sites

"Thermaltake Toughpower 750W" εχω κ γω και επιβεβαιωνω πως ειναι "Αθόρυβο εντελώς, πολύ ποιοτικό!"

http://www.jonnyguru.com/review_details.php?id=17

EDIT: Αυτο λογικα θα ειναι αρκετα ησυχο αλλα απο αποδοση δεν ξερω τι παιζει...

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.650587

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Panansas [Χθες, στις 19:51]

http://www.silentpcreview.com/

Εδω θα βρεις οτι θες;)

Απο οσα εχω δοκιμασει Corsair η Seasonic πρεπει να παιξεις

με καποιο μικρο+ στο πρωτο.

Φυσικά θα πρέπει να είσαι ενήμερος ότι το παραπάνω forum, όπως άλλωστε και τα περισσότερα, έχουν κάποια "προτίμηση" σε συγκεκριμένες εταιρείες για διάφορους λόγους ;)

Τελείως αθόρυβο δύσκολα να βρεις. Για αθόρυβο θα πας αναγκαστικά σε fanless ή watercooled όπου πιθανώς να ακούς τον υψίσυχνο θόρυβο των ηλεκτρονικών εξαρτημάτων. Για "αθόρυβο" (δηλ. να μην είναι τουρμπίνα) τα Seasonic είναι όντως εξαιρετικά χωρίς να είναι απαράιτητα και τα κορυφαία. Το S12 είναι πιο αθόρυβο από το M12 αλλά δεν είναι modular. Επίσης καλό είναι και το Zalman.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από junior-21- [Χθες, στις 13:24]

Η σειρά S πιο αθόρυβη από την Μ?

Πως γίνεται αυτό??? :o

Η σειρά M προορίζεται για Gamers. Σύμφωνα με τα tests είναι πιο θορυβώδης από τη σειρά S ενώ επίσης έχει και ένα έξτρα ανεμιστήρα 60mm Adda. Το ότι είναι πιο ακριβή οφείλεται στο ότι είναι modular και ότι βγαίνει και σε περισσότερα Watts.

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε φόρουμ του εξωτερικού αναφέρουν ότι τα seasonic αλλά και τα corsair (που είναι τα ίδια) κάνουν έναν εκνευριστικό θόρυβο (τσικ-τσικ αν αυτό σας λέει κάτι...).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters [18-05-2007 00:03]

"Thermaltake Toughpower 750W" εχω κ γω και επιβεβαιωνω πως ειναι "Αθόρυβο εντελώς, πολύ ποιοτικό!"

για να μην ανοιγω αλλο θεμα.επειδη εχω και γω το μικρο αδερφακι αυτου του τροφοδοτικου(700w) εχω ενα προβλημα που ισως ακουγεται γελοιο.στο κουτι το βαζω με τον ανεμιστηρα να κοιταει προς το κατο μερος του κουτιου (δηλαδη προς τον επεξεργαστη) ή προς το πανω μερος ?:dots:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 01:07]

Προς τα κάτω

χμμ τοτε φαινεται να εχω προβλημα. ο ανεμιστηρας εχει αρχισει απο χτες να κανει εναν περιεργο θορυβο.Συγκεκριμενα ο ηχος ειναι σαν να μην εχω βιδωσει κατι καλα πανω στο πισι και να ακουγεται απο τους κραδασμους .Εχω εξακριβωσει οτι ο ηχος ερχεται απο το τροφοδοτικο σβινοντας ολα τα αλλα φουρφουρια και περιμενοντας να τον κανει.το κανει για 2-3 περιπου δευτερολεπτα ανα τυχαια διαστηματα. το αλλο που μου φενεται περιεργο ειναι οτι με τον ανεμιστηρα να κοιταει προς τα κατω ουσιαστικα ειναι αναποδογυρισμενα οι πυκνοτες και ολα αυτα τα συστηματα του τροφοδοτικου.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 00:54]

Παντως σε φόρουμ του εξωτερικού αναφέρουν ότι τα seasonic αλλά και τα corsair (που είναι τα ίδια) κάνουν έναν εκνευριστικό θόρυβο (τσικ-τσικ αν αυτό σας λέει κάτι...).

Δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι τέτοιο εμένα.

Το Seasonic 550W S12+ που έχω είναι το πιο αθόρυβο που (δεν) έχω ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lefteris [Σήμερα, στις 01:37]

Δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι τέτοιο εμένα.

Το Seasonic 550W S12+ που έχω είναι το πιο αθόρυβο που (δεν) έχω ακούσει.

Μια απ'τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη περι θορύβου σε αυτό το φόρουμ. Όλοι έχουν αθόρυβα τροφοδοτικά, αθόρυβους fans να φυσάνε μνήμες, αθόρυβες κάρτες γραφικών out of the box κτλ κτλ κτλ....

Προσωπικά θα πήγαινα για το Seasonic απλά και μόνο επειδή σύμφωνα με τα λεγόμενα του Chosen είναι τουλάχιστον πιο ήσυχο από ένα άλλο δοκιμασμένο. Το πόσο αθόρυβο είναι δεν θα στο πει ούτε του αυτί το δικό μου ούτε κανενός άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από junior-21-

Snips,δεν κάνουν κάτι λάθος. Λένε τις εντυπώσεις τους...

Και εξάλου,αν δεν τιμήσεις το σπίτι σου...

Βρε είπα εγώ κάτι άλλο; Αλλά αν ψάξεις ιδίως θέματα περι θορύβου θα καταλάβεις τι εννοώ. Είναι το πλέον ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.