Jump to content



sos!!! vista vs xp


spirosgixxer

Recommended Posts

Καλημέρα!! Εχω το εξής πρόβλημα... Αγόρασα χθές λαπτοπάκι (hp pavillion dv9312ea) το οποίο δυστυχώς έχει vista, αλλά τα προγράμματα που χρειάζομαι για τη δουλειά δουλέυουν μόνο σε xp....

Μαζέυω drivers λοιπόν, πάω να κάνω φορμάτ και μου λέει ότι δεν υπάρχει σκληρός...και δενξέρω τι να κάνω... Πως λύνεται αυτό πριν φρικάρω? (δεν μπορώ να δουλέψω....)

Ο σκληρός είναι σε 2 partition. Το 2 δουλέυει για recovery (απο την hp).πλέον δεν δίνουνε λειτουργικό και drivers μαζί, παρα μονο σε αφήνει να κάνεις ένα recovey dvd οστε να ξαναφέρεισ το σύστημα στην αρχική του μορφή...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας... Πλζ βοηθήστε με γιατι τρελαίνομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

αλλά τα προγράμματα που χρειάζομαι για τη δουλειά δουλέυουν μόνο σε xp....

you sure ? Παιζουν σχεδον ολα απο οτι ξερω, αλλα πρεπει να κανεις 2 πραγματακια..

δοκιμασες να κανεις disable το UAC sta vista, και να βαλεις αν χρειαστει και compatibility mode on ?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο δίσκος σου είναι Sata και χρειάζεται να βάλεις είτε δισκέτα (που σίγουρα δεν έχει floppy το laptop) ή ένα Windows CD φτιαγμένο με nLite και τους sata drivers από το site της HP.

Αρχικά πρέπει να πας στο site της ΗΡ και να κατεβάσεις, ούτως ή άλλως μαζί με άλλους drivers, τους sata controller drivers και να τους βάλεις μέσα σε ένα CD WindowsXP με το nLite.

Δες και εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=35559&highlight=nlite

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=21827&highlight=nlite

Link to comment
Share on other sites

Στα Vista δουλεύουν σχεδόν τα πάντα και πολύ σωστά.

Αν αποφασίσεις να τα κρατήσεις, δες τα προγράμματα που τρέχουν σωστά σε x32 & x64 εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=33250

Επίσης, διάβασε μερικά hints & tips εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=36797

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο bios απενεργοποιησε το SATA native mode κανε την εγκατασταση σου και μετα αν θες να το ενεργοποιησεις μετα την εγκατασταση των xp πρεπει να βρεις τα αρχεια που εχει η δισκετα και να κανεις την εγκατασταση του SATA μεσα απο τα win.

Οτι αλλο θες ρωτα,προχτες εκανα downgrade ενα dv6386ea,το οποιο δεν ειχε drivers για τα xp στην σελιδα της εταιριας και επεζα με αλλα μοντελα και εταιριες μεχρι να τα βρω ολα.

Link to comment
Share on other sites

+1 στην κίνησή σου να βγάλεις τα Vista και να βάλεις τα XP :T:

Προσθήκη: Madkiller, επειδή παίζει να πάρω αυτό το φορητό για γνωστό μου πρόσωπο και φυσικά θέλω να ξεχαρβαλώσω τα Vista για να περάσω τα XP -- μπορείς να στείλεις μια λίστα tvn συνδέσμων από όπου κατέβασες τους οδηγούς σου?

Θα σου είμαι ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Στα Vista δουλεύουν σχεδόν τα πάντα και πολύ σωστά.

Αν αποφασίσεις να τα κρατήσεις, δες τα προγράμματα που τρέχουν σωστά σε x32 & x64 εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=33250

Επίσης, διάβασε μερικά hints & tips εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=36797

Δυστυχώς δεν δουλεύουν όλα...Το autodesk inventor 11 δεν ξεκινάει κάν την εγκατάσταση. Περιμένουμε βέβαια το 12, αλλά αυτό θα γίνει στο τέλος του χρόνου. Από εκεί καπέρα τπ autodesk autocad 2007 πάλι δεν λειτουργεί σωστά.

Drivers και τα σχετικά, από το site της hp, ή ψάχνοντας για συγκεκριμένα κομμάτια. Αν το πήρες από κανένα κατάστημα όπως Πλαίσιο ή Multirama, μπορείς να πας και να τους ζητήσεις να σου δώσουν το συγκεκριμένο cd (αν θυμάμαι χωρίς περαιτέρω κόστος). Αυτό έχουν κάνει 2 παιδιά από τη σχολή μου που χρησιμοποιούμε καθημερινά τέτοια προγράμματα και κάτι άλλα όπως το tribon και το matlab Που τρώει αρκετά κολλήματα σε vista.

Το καλύτερο πάντως που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις dual boot.

Link to comment
Share on other sites

Καλά η Autodesk πάντα ήταν γελοία σε θέματα εγκατάσταση.

Το έχεις κλεμμένο ή αγορασμένο? Γιατί πολλά προβλήματα υφίστανται από μη σωστή ανάγνωση του κλειδώματος, καθότι η Autodesk τα διαβάζει και στην εγκατάσταση, όπως άρχισε να κάνει και η Adobe πλέον.

Link to comment
Share on other sites

1 στην κίνησή σου να βγάλεις τα Vista και να βάλεις τα XP

Aν το λες λογω Μιcrosoft η hw requirements τo καταλαβαινω αλλα ...

XP Pro vs Vista Ultimate, τα Vista κερδιζουν.

(δεν μιλαμε για Ubuntu beryl, αυτη ειναι αλλη ιστορια)

Καλυτερα σε networking, boot σε μισο χρονο, shut down το ιδιο, ποιο γρηγορα, ποιο ωραια, 3D (βλεπε .Dreams), και το superfetching κανει δουλεια. (ολα ανοιγουν τσακ μπαμ ιδιως μετα απο 3 boot που εχει μαθει τα προγραματα που τρεχετε ποιο πολυ )

Βεβαια ειναι ποιο απαιτητικα (χωρις dual core, καλη καρτα και 2ΜΒ RAM αμφιβαλω αν πρεπει καποιος να παει σε Vista U, αλλα σε μενα με Exp. Index 5.9 χαλαρα πετανε.

Ειμουν με XP Pro SP2 χρονια, και εβαλα dual boot δοκιμαστικα, τωρα πια δεν ξαναγυριζω σε XP.(αν και αν θελω απλα παταω ενα κουμπακι στο start up)

και θελουν και 40GB root partition !! (as recomended, κατω απο 20 ξεχαστε το)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νομίζω κατάλληλος χώρος για την συζήτηση αυτή. Υπάρχουν δοκιμές από καταξιωμένες εκδόσεις σε ότι αφορά τις επιδόσεις και στα περί "ωραίου", κολοκυθόπιτα.

Το σίγουρο είναι οτι ο αρχικός συγγραφέας ήρθε να ρωτήσει πως να βάλει τα XP για να κάνει τη δουλειά του και πράγματι ο τίτλος που έδωσε στο μύνημά του δεν ήταν ο καλύτερος δυνατός. Το θέμα πάντως με ενδιαφέρει και εμένα για τον συγκεκριμένο φορητό και ελπίζω ο MADkiller να δώσει feedback.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Καλά η Autodesk πάντα ήταν γελοία σε θέματα εγκατάσταση.

Το έχεις κλεμμένο ή αγορασμένο?

Αγορασμένο. Το έχω δοκιμάσει και με user key και με network licence. Δεν δουλεύει καν. Εδώ δεν δουλευεί στα win xp home edition. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. Έβαλα τα wesmosis win xp pro και τα σε δεύτερο partition vista enterprise και μπορώ και δουλεύω και απολαμβάνω και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Και το χειρότερο είναι ότι στα win xp home το περνάς κανονικά το πρόγραμμα, αλλά μολίς πας να το ξεκινήσεις τρώει κολλήματα ο explorer. Και το μόνο που μμπορείς να κάνεις είναι να τον κλείσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 09:03]

Προφανώς ο δίσκος σου είναι Sata και χρειάζεται να βάλεις είτε δισκέτα (που σίγουρα δεν έχει floppy το laptop) ή ένα Windows CD φτιαγμένο με nLite και τους sata drivers από το site της HP.

Αρχικά πρέπει να πας στο site της ΗΡ και να κατεβάσεις, ούτως ή άλλως μαζί με άλλους drivers, τους sata controller drivers και να τους βάλεις μέσα σε ένα CD WindowsXP με το nLite.

Δες και εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=35559&highlight=nlite

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=21827&highlight=nlite

+1 από μένα

Συγκεκριμένα ψάξε μέσα στα cd εγκατάστασης ένα directory που περιέχει ένα αρχείο με όνομα

"txtsetup.oem".

Όλο αυτό το directory το γράφεις σε μια δισκέτα ή σε κάτι που μπορεί να δουλέψει σα δισκέτα.

Όταν ξεκινήσει η εγκατάσταση των ΧΡ θα έχεις το χέρι στο F6 και μάτια σου 14 για να δεις πότε πρέπει να το πατήσεις (είναι κάπου στην αρχή της διαδικασίας)

Σου στέλνω το δικό μου directory σε συμπιεσμένη μορφή, άνοιξέ το για να δεις τι περίπου ψάχνεις να βρεις. Αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις και με τα συγκεκριμένα, είναι αρκετά πιθανό να είναι τα ίδια, στο κάτω κάτω αν δε δουλέψουν δε χάνεις και τίποτα.

ΥΓ: Παραμένει το θέμα του πώς θα εισάγεις τους οδηγούς αυτούς όταν θα γίνεται η εγκατάσταση. Αν δεις ότι δυσκολεύεσαι πήγαινε πάρε ένα USB floppy το οποίο κοστίζει γύρω στα 25ευρώ (αυτό έκανα εγώ)

ΥΓ2: Όλα τα παραπάνω ισχύουν μόνο αν ΔΕΝ έχεις τρόπο να φτιάξεις τροποποιημένο δισκάκι ΧΡ με το nlite.

ΥΓ3: Τα αρχεία δε χωρούσαν στο περιορισμό του site και τα έσπασα σε δύο

f6 drivers.part01.rar

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.