Jump to content



Πάρα πολύ αργό copy/paste!!!


subneo

Recommended Posts

Βασικά να πω ότι είμαι noob στα Linux..

Κατέβασα τα Ubuntu Ultimate 1.3 (Edgy) για να κάνω μια ποιο εύκολη αρχή αφού έχουν έτοιμα εγκατεστημένα codecs/programs/updates κτλ.. και επειδή δυστυχώς έχω dialup

Είχα αρκετά προβλήματα αλλά τα έλυσα πλην 2

Όλα τα partition είναι mounted.. το dvdrw με ζόρισε αλλά τελικά τώρα είναι οκ κι αυτό.. το beryl δουλεύει οκ..

Υπάρχει το γνωστό πρόβλημα με τον Jmicron και αναγκάστηκα τον έχω απενεργοποιημένο και χάνω τον 40αρι δίσκο μου αλλά οκ.. το προσπερνώ

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι το copy/paste..

Έχω πχ ένα αρχείο 50ΜΒ στην επιφάνεια εργασίας, το κάνω copy και ξανά paste στην επιφάνεια εργασίας..

Αν το κάνω από την κονσόλα, η αντιγραφή γίνεται στιγμιαία αλλά αν το κάνω από το γραφικό περιβάλλον κάνει 10sec!!!

To sudo hdparm Tt /dev/sda αναφέρει normal ταχύτητες .

Τι μπορεί να φταίει?!?

Τα Ubuntu τα έχω εγκατεστημένα στο pc της υπογραφής στο 2ο partition του WD 320Gb ( στο 1ο έχω τα Windows XP pro sp2)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φταίει είναι ο τρόπος μεταφοράς. Όταν μεταφέρεις ένα αρχείο από την κονσόλα μέσα στο ίδιο φάκελο, δεν κάνει πραγματική μεταφορά, ενημερώνει το file allocation table ότι ένα αρχείο ίδιου μεγέθους με το αρχικό υπάρχει στον ίδιο φάκελο με άλλο όνομα. Όμως όταν μεταφέρεις από το γραφικό περιβάλλον αυτό πρώτα μεταφέρει το αρχείο σε ένα temp φάκελο και μετά τον επαναφέρει πίσω στον αρχικό. Οπότε εκεί χάνεις σε ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.