Jump to content



Τι εστί καμένο και τι κολλημένο pixel, subpixel?


jpavly

Recommended Posts

Έχω μία Eizo L550 η οποία είχε ένα ελαττωματικό pixel χρώματος μαύρου το οποίο, αν και στο κέντρο, δεν ενοχλούσε γιατί δεν φαίνεται.

Χθες όμως ακριβώς κάτω-αριστερά από αυτό ξεπήδησε ένα ξαδερφάκι του χρώματος κόκκινου! Το οποίο είναι άκρως σπαστικό και έντονο.

Ποια η διαφορά μεταξύ καμένου και κολλημένου;

Πως καταλαβαίνει ο απλός χρήστης τη διαφορά μεταξύ pixel και sub-pixel?

Μπορώ να κάνω κάτι για το πρόβλημα εγώ;

Διάβασα αυτό: http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=47;action=display;threadid=23815

Έχει κανείς άλλες ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά πιστεύω αυτό να σε βοηθήσει.. ;) ;) ;)

Κολλημένο pixel :turn:

Ένα κολλημένο pixel είναι μια κοινή ατέλεια pixel στις οθόνες LCD. Ένα κολλημένο pixel θα είναι το πιο ορατό σε ένα μαύρο κλίμα, όπου θα εμφανιστεί κόκκινο, πράσινος, μπλε, ή οποιοδήποτε συνδυασμό των τριών (συμπεριλαμβανομένου του λευκού, αν και στερεός κόκκινος, πράσινος, ή μπλε, είναι οι πιο κοινοί.) Κάθε pixel σε μία LCD αποτελείται από τρία subpixels, ένα κόκκινο, ένα πράσινο, και ένα μπλε, τα οποία παράγουν το ορατό χρώμα του pixel από τη σχετική φωτεινότητά τους. Ένα κολλημένο pixel προκύπτει από μια ατέλεια κατασκευής που αφήνει ένα ή περισσότερα από αυτά τα sub--pixel που ανοίγονται μόνιμα.

Νεκρό pixel :turn:

Ένα νεκρό pixel είναι ένα ελαττωματικό pixel που παραμένει αφώτιστο σε μια οθόνη LCD ή έναν αισθητήρα CCD ή CMOS σε μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή. Ο όρος «νεκρό pixel» εφαρμόζεται συχνά σε άλλα ελαττωματικά pixel, αλλά υπάρχουν επίσης χωριστοί όροι. Ένα μόνιμα αναμμένο (άσπρο) pixel καλείται ένα καμμένο pixel, και pixel ότι παραμένει σε ένα σταθερό χρώμα (κόκκινος, πράσινος, ή μπλε) είναι γνωστό ως κολλημένο pixel.

Στην κατασκευή LCD, είναι κοινό να έχει διάφορες ατέλειες sub--pixel (κάθε pixel αποτελείται από τρία αρχικά-χρωματισμένα sub--pixel). Ο αριθμός ελαττωματικών pixel ανεχθε'ντων προτού να απορριφθεί μια οθόνη εξαρτάται από τη «κατηγορία» που ο κατασκευαστής έχει δώσει στην επίδειξη (αν και περιγράφεται επίσημα από τα πρότυπα του ISO 13406-2). Μερικοί κατασκευαστές έχουν μια πολιτική μηδέν-ανοχής όσον αφορά τις οθόνες LCD, απορρίπτοντας όλες τις οθόνες που βρέθηκαν γ να έχουν οποιοδήποτε sub--pixel ή ατέλειες pixel. ’λλοι απορρίπτουν σύμφωνα με τον αριθμό συνολικών ατελειών, ή τον αριθμό ατελειών σε μια δεδομένη ομάδα. Μερικές οθόνες έρχονται με ένα φυλλάδιο που δηλώνει πόσα νεκρά pixel επιτρέπονται για να έχουν προτού να μπορέσετε να τις στείλετε πίσω στον κατασκευαστή. Τα νεκρά pixel μπορούν επίσης να εμφανιστούν σε ομάδες πράγμα ιδιαίτερα ενοχλητικό, άλλα και στις περισσότερες περιπτώσεις αυτές μπορούν να σταλούν πίσω στον κατασκευαστή.

Σε μερικές περιπτώσεις, ο κατασκευαστής στέλνει όλες τις οθόνες στην πώληση, και αντικαθιστά έπειτα την οθόνη εάν ο πελάτης τη βρει ως ελαττωματική με νεκρά pixel καλύπτοντας τις ελάχιστες απαιτήσεις τους για την επιστροφή.

Η πλειοψηφία των νεκρών pixel είναι μόνο αξιοπρόσεχτη σε σταθερές βάσεις χρώματος, παραδείγματος χάριν μέσω της χρήσης των «νεκρών ελεγκτών pixel» που αποτελείται από 4 ή 5 εικόνες στερεός-χρώματος.

:T: :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Κάνε ένα τηλέφωνο στη Media Vis και ζήτα να σου δώσουν εργαλεία (soft) για να το ξεκολλήσεις. Πιθανότατα να είναι κολλημένο αφού βγάζει χρώμα και δεν είναι μαύρο.

Πήρα και μου είπαν ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα :S

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, αλλά ίσως δεν το χρησιμοποιούν επειδή συμβαίνει σπάνια...

Κάνε μια αναζήτηση στο Λάμπη, το έχουμε ξανασυζητήσει, μου φαίνεται με το παιδί που την είχε πάρει από Technixxx και είχε τα προβλήματα. Κάπου στο thread έχει link :)

Link to comment
Share on other sites

σε μενα που ειχα αυτην την απορια ελεγα οτι ειχα καμενο pixel, πηρα ενα στυλο το χτυπησα απαλα, και ειχε φυγει

Link to comment
Share on other sites

στην AOC LM928 νομίζω του πατέρα μ..

Αραιά και που εμφανίζεται ένα κίτρινο..

Όταν το πρωτοείδα έπαθα σοκ...

Έτσι είσαι ρε μαμημένο...του πατάω και γώ μία με τον αντήχειρα και εφυγε :p

Από τότε όποτε εμφανίζεται το ίδιο κάνω :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Μην το κάνεις μόνο με τη μύτη του στυλό, γιατί δε θα έχεις κολλημένο, αλλά γραμμένο :hehe:

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

στην AOC LM928 νομίζω του πατέρα μ..

Αραιά και που εμφανίζεται ένα κίτρινο..

Όταν το πρωτοείδα έπαθα σοκ...

Έτσι είσαι ρε μαμημένο...του πατάω και γώ μία με τον αντήχειρα και εφυγε :p

Από τότε όποτε εμφανίζεται το ίδιο κάνω :p

υπαρχει και η μεθοδος με το σφυρι:hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δες το attachment.Ειναι προγραματακι που αλλαζει χρωματα στην οθονη(TFT)και very propable να σου φτιαξει κανενα κολλημενο pixel.Εχω μια Viewsonic22 και οταν την πηρα μου εβγαζε και εμενα ενα pixel,οχι καμμενο αλλα μολις περνουσε μαυρο χρωμα πανω απο εκεινο το σημειο κοκκινιζε το Pixel...Μεγαλη ***πιπέεερι*** ..γιατι φαινοτανε,επειδη ητανε κοκκινο πανω στο μαυρο.Με το που ετρεξα αυτο το προγραμμα δεν το ξαναεκανε(δοξα το θεο!!!)

Παρε και αφτο,ειναι 180κβ και δεν μπορω να το κανω attach.

http://www.dps.uk.com/freeware_DTP.htm

tft-test.rar

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

στην AOC LM928 νομίζω του πατέρα μ..

Αραιά και που εμφανίζεται ένα κίτρινο..

Όταν το πρωτοείδα έπαθα σοκ...

Έτσι είσαι ρε μαμημένο...του πατάω και γώ μία με τον αντήχειρα και εφυγε :p

Από τότε όποτε εμφανίζεται το ίδιο κάνω :p

:hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λογικά όπως το καταλαβαίνω το μαύρο που έχω είναι dead, ενώ το κόκκινο είναι stuck σωστά;

Το μαύρο δεν με ενοχλεί καθόλου, το έχω συνηθίσει, το κόκκινο είναι σπαστικό.

Happy Edit: :D

Έτρεχα για κανά 20λεπτο το videάκι με τις εναλλαγές χρωμάτων μέχρι που τα πήρα και έπιασα ένα μαρκαδοράκι από την ανάποδη και του έδωσα και κατάλαβε :p

Στην αρχή το έκανα απαλά, αλλά μετά πάνω στα "νευράκια" μου, του έβαλα λίγο δύναμη παραπάνω και έφυγε!

Thanks guys :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Χθες, στις 19:44]

Οπότε λογικά όπως το καταλαβαίνω το μαύρο που έχω είναι dead, ενώ το κόκκινο είναι stuck σωστά;

Το μαύρο δεν με ενοχλεί καθόλου, το έχω συνηθίσει, το κόκκινο είναι σπαστικό.

Happy Edit: :D

Έτρεχα για κανά 20λεπτο το videάκι με τις εναλλαγές χρωμάτων μέχρι που τα πήρα και έπιασα ένα μαρκαδοράκι από την ανάποδη και του έδωσα και κατάλαβε :p

Στην αρχή το έκανα απαλά, αλλά μετά πάνω στα "νευράκια" μου, του έβαλα λίγο δύναμη παραπάνω και έφυγε!

Thanks guys :D:D:D

εχω και εγω ενα μπλε στο στο αριστερο μερος... εκανα και εγω αυτο με την εναλλαγη αλλα τιποτα.. μηπως να φαει καμια φαπα να στρωσει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από suboy

εχω και εγω ενα μπλε στο στο αριστερο μερος... εκανα και εγω αυτο με την εναλλαγη αλλα τιποτα.. μηπως να φαει καμια φαπα να στρωσει?

αν ειναι καμενο δεν θα φυγει:( αλλα ειναι κολημενο τοτε θα φυγει,απαλα και χτυπατο πολλες φορες

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω να προτινω να χτηπισεις την οθονη στον τοιχο και δεν θα εχεις ουτε κολημενο.ουτε καμενο pixel... μια σφαλιαρα την ημερα το pixel το κανει περα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για να προσδιορίσουμε λίγο το μέγεθος του χτυπήματος. Αν το panel ήταν ξαπλα στο γραφείο από πόση απόσταση (σε χιλιοστά) θα έπρεπε να αφήσει κάποιος ενα κοινό στυλό (bic ας πουμε) κάθετα προς το panel για να γίνει το χτύπημα που λέτε? 2-3 χιλιοστά ή παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.