Jump to content


Geforce 6800 GT vs. ATI X1950 Pro


oekab1992

Recommended Posts

Καλημέρα σας, ενα φίλος θέλει να αγοράσει για σχετικά παλιό υπολογιστή με agp slot μια μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών, συγκεκριμένα την Gainward Geforce 6800GT 256 MB Ram DVI AGP Slot. Αξίζει πιστεύετε? Δεν θέλει να δώσει πάνω απο 60 με 70 ευρώ, οπότε ξεχνάμε μια ολοκαίνουργια κάρτα. Εγω προσωπικά έχω στο νεό μου pc την GECUBE ATI X1950 PRO - 256 MB και ειμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Έχοντας στο μυαλό μου σαν σημείο αναφοράς την δικιά μου, που την είδε ο φίλος μου και έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος, υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο καρτών ή έιναι έτη φωτός η ΑΤΙ απο την 6800? Γενικά, θα μπορεί να παίξει με αξιοπρέπεια νέα παιχνίδια σε νορμαλ αναλύσεις?

Σας ευχαριστώ!!

PS. O φιλος μου νομίζει πως η gf8500gt με 90 ευρώ ειναι καλύτερη απο την 6800 gt ενώ εγώ δεν συμφωνώ, ποιός έχει δίκιο?

Link to comment
Share on other sites

H Geforce 6800GT είναι μια γενιά πίσω απο την ATI X1950Pro οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Το ίδιο ισχύει και για την 8500gt με την 6800gt.

Kαλύτερη η 8500gt μόνο και μόνο επειδή είναι Dx10.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl [Σήμερα, στις 13:22]

H Geforce 6800GT είναι μια γενιά πίσω απο την ATI X1950Pro οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Το ίδιο ισχύει και για την 8500gt με την 6800gt.

Kαλύτερη η 8500gt μόνο και μόνο επειδή είναι Dx10.

Μα αν δεν κάνω λάθος, memory clock & engine clock για την 8500 ειναι χαμηλότερα απο την 6800, και επίσης ο φίλος δεν παίρνει pci e αλλά μόνο κάρτες agp.

Link to comment
Share on other sites

Οι χρονισμοί δεν έχουν να κάνουν με την αρχιτεκτονική. Πάρε εναν celeron και πήγαινέ τον στα 2.5 giga και πάρε και έναν A64 στα ίδια Mhz. Ποιος είναι πιο γρήγορος. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στις VGA.

Έ τότε αμα δεν παίρνει pci-e τότε γιατί μου βάζεις στην σύγκριση pci-e κάρτα; θα εφαρμόσεις τη μέθοδο hanibal όπως είχε κάνει κάποιος κάποτε σε μια 7900;

Link to comment
Share on other sites

Η x1950pro έχει πάνω από τα διπλάσια 3dmarks από 6800gt, οπότε μη το συζητάμε καν για σύγκριση...Πάντως για σχετικά παλιό μηχάνημα, και η 6800gt δεν είναι καθόλου άσχημη.

Link to comment
Share on other sites

η 8500gt πρακτικα εχει αποδοση οσο μια 6600gt περιπου (με εξαιρεση ισως τα νεοτερα παιχνιδια..) , οποτε στις περισσοτερες περιπτωσεις η 6800gt πιστευω θα ειναι αρκετα μπροστα.. Για την 1950προ με καλυψαν οι προλαλησαντες ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πώ αυτό που σου είπαν και οι άλλοι παραπάνω

1. :eek: Δεν μπορείς να συγκρίνεις μια κάρτα γραφικων AGP με μια PCI-e :eek: γιατί μιλάμε για διαφορετικές τεχνολογίες πράγμα που συνεπάγεται άμεσα διαφορετικές μητρικές και μνήμες

2.Όπως σου είπα για τη χρήση που τη θέλει και λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι παλιό το μηχάνιμα είναι αρκετά καλή:T:

P.S:Δεν υποστηρίζω κάτι απλά σου λέω την άποψη μου ευθέως......;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kokolikos [Σήμερα, στις 14:33]

1. :eek: Δεν μπορείς να συγκρίνεις μια κάρτα γραφικων AGP με μια PCI-e :eek: γιατί μιλάμε για διαφορετικές τεχνολογίες πράγμα που συνεπάγεται άμεσα διαφορετικές μητρικές και μνήμες

Η x1950pro υπάρχει και σε agp.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oekab1992

PS. O φιλος μου νομίζει πως η gf8500gt με 90 ευρώ ειναι καλύτερη απο την 6800 gt ενώ εγώ δεν συμφωνώ, ποιός έχει δίκιο?

Θα προτιμούσα 6800gt με κλειστά μάτια. Το επιχείρημα για υποστήριξη dx10 υπερ της 8500gt είναι άκυρο γιατί οτιδήποτε dx10 θα σέρνεται σε τέτοια κάρτα έτσι και αλλιώς. Είναι κάτι σαν το dx9 της fx5200:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Με βάση όσα λέγονται για το WDDM2.x ίσως να μην είναι και τόσο αργή η 8500 όσο φαίνεται.

+1,διαφορετικη τεχνολογια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kokolikos [Σήμερα, στις 14:33]

1. :eek: Δεν μπορείς να συγκρίνεις μια κάρτα γραφικων AGP με μια PCI-e :eek: γιατί μιλάμε για διαφορετικές τεχνολογίες πράγμα που συνεπάγεται άμεσα διαφορετικές μητρικές και μνήμες

Που κολλάει πάλι αυτό; Εδώ υπάχουν μητρικές που έχουν agp + pci-e και μαζί drr1 και ddr2.

Asrock FTW...

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να βρεις 1950 κ 6800 στα ιδια λεφτα,προφανως θα παρεις την 1950..πραγμα μαλλον χλωμο..

οπότε για 60-70 ευρω που λες,6800 μονοδρομος..

8500 agp δεν νομιζω οτι υπαρχει,οποτε δεν τιθεται θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Με βάση όσα λέγονται για το WDDM2.x ίσως να μην είναι και τόσο αργή η 8500 όσο φαίνεται.

Και για το dx9 παρόμοια έλεγαν αλλά, πρακτικά, η απόδοση των νέων καρτών, δεν ήταν τραγικά μεγαλύτερη από ότι στο dx8...

Link to comment
Share on other sites

η 1950 ειναι ισαξια με τις 7800gs που ειναι κατα 20-30% πιο γριγορες απο την 6800gt και 15-25% απο τις 6800ultra

για μενα παντος για ενα παλιο μηχανιμα δεν αξιζει να δοσεις τοσα λεφτα για καρτα... και εγω που εδοσα τι καταλαβα με κοβει το cpu μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασα το need for speed carbon στο pc ενός άλλου φίλου με την 8500 GT, και σε maximum detail με 1280 x 1024 σερνόταν. Σε medium detail και ανάλυση 1024 χ 768 έπαιζε καλούτσικα. Αμα βάλω την 6800 gt που λέγαμε στο pc του φίλου μου, θα παίζει τα ίδια με την 8500, καλύτερα ή χειρότερα και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

η 1950 ειναι ισαξια με τις 7800gs που ειναι κατα 20-30% πιο γριγορες απο την 6800gt και 15-25% απο τις 6800ultra

για μενα παντος για ενα παλιο μηχανιμα δεν αξιζει να δοσεις τοσα λεφτα για καρτα... και εγω που εδοσα τι καταλαβα με κοβει το cpu μου...

Eδώ μέσα θα τρελαθούμε στο τέλος με αυτά που διαβάζουμε...

:p

7800gs=sm3, 16pipelines, 6 vertex shaders, 8 rops, 375mhz core 1.2ghz memory 256bit

x1950pro=sm3, 36pipelines, 8 vertex shaders, 12 rops, 575mhz core, 1.38ghz memory 256bit..(το εσωτερικό 512bit ringbus ας μην το αναφέρω ε;)

Εγώ αυτό το λέω μέρα με τη νύχτα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.