Jump to content



Προτείνετε πραγματικά αθόρυβο δίσκο 3,5"


fonzi

Recommended Posts

Ψάχνω έναν πραγματικά αθόρυβο δίσκο για HTPC (>=250GB).

Εχω δοκιμάσει τα πάντα και όλα είναι άστα να πάνε όταν γράφουν...

Εκτός και αν κάποιος από τους "φρέσκους" είναι πλέον αθόρυβος.

Εχετε δει κάποιον καλό σε αυτόν τον τομέα λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειναι και τοσο ενοχλητικο για δισκο. Εγω δεν εχω μονο αυτον. Αν δεις την υπογραφη μου θα καταλαβεις οτι ο συγκεκριμενος δισκος κανει τον λιγοτερο θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

εχω στο συστηαμα μου και WD & Seagate & Samsung

ο πιο α8ορυβος και πιο δροσερος απο ολους ειναι μακραν ο Samsung.τωρα 8α μου πειτε οι ραπτορες δεν αποτελουν μετρο συγκρησης για φασαρια (δεκτον) αλλα αυτοςυ εχω τι να κανω.αμα εξαιρεσεις την ωρα που διαβαζουν και αυτοι κατα τα αλλα ειναι α8ορυβοι.

προτεινω Samsung λοιπον με κλειστα ματια.δεν ειναι τυχαιο εξαλλου οτι οι περισσοτεροι που αλλαζουν τους σκληρους στα xbox πανε και παιρνουν ειτε Hitachi (first priority) οι οποιοι ομως εχουν αρκετα τσιμπημενη τιμη σε σχεση με του υπολοιπους,ειτε Samsung,ακριβως γιατι ειναι πολυ δροσεροι (το xbox δεν εχει και τον καλυτερο αερισμο :p) και δευτερευοντως α8ορβοι.

οι 2 250αρηδες Samsung που εχω δουλευουν στα8ερα 5-7 βα8μους χαμηλοτερα απο τον Seagate (ηταν και οι μεσα στο ιδιο cage π=και του φυσουσε ενας 12αρης) και δεν ακουγονται απολυτως κα8ολου.εκει που 8εωρουσα τους Seagate α8ορυβους με το που εβαλα τους Samsung πανω στο συστημα διαπιστωσα οτι και ο Seagate φανταζει 8ορυβωδεις μπροστα τους.

μονο προσεξε σε περιπτωση που επιλεξεις να αγορασεις Samsung,απο ποιο καταστημα 8α τους αγορασεις γαιτι η εγγυηση που παρεχουν τα διαφορα καταστηματα διαφερει.οι δικοι μου εχουν 5 χρονια εγγυηση.σε αλλα καταστηματα τους ιδιους ακριβως δισκους τους διμουν με 2 χρονια εγγυηση και σε αλλα με 3.οποτε προσεξε το αυτο

Link to comment
Share on other sites

Τους ίδιους που έχεις (SP2504C) τους έχω και θα τους τοποθετήσω σε raid 0 στο κυρίως μηχάνημά μου. Πάντως σε μιά πρόβα που τους έκανα σε nforce chipset δεν ήταν αθόρυβοι.

Επειδή δεν θα βάλω raid, να αρκεστώ σε αυτόν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305498 ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 17:14]

Τους ίδιους που έχεις (SP2504C) τους έχω και θα τους τοποθετήσω σε raid 0 στο κυρίως μηχάνημά μου. Πάντως σε μιά πρόβα που τους έκανα σε nforce chipset δεν ήταν αθόρυβοι.

Επειδή δεν θα βάλω raid, να αρκεστώ σε αυτόν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305498 ;

why not?

αλλα εισαι σιγουρος οτι 8ελεις να αγορασεις τον δισκο σου απο το e-c hop?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt [Σήμερα, στις 19:22]

why not?

αλλα εισαι σιγουρος οτι 8ελεις να αγορασεις τον δισκο σου απο το e-c hop?

Συμφωνώ με τον τρελομέρμηγκα και επαυξάνω.

Τηλεφώνησε στο πλαίσιο, έχω την εντύπωση (σχεδόν βεβαιότητα) ότι σου το φέρνουν σπίτι χώρις να πληρώσεις μεταφορικά.

ΥΓ: Και μη μου πεις τι θα γίνει άμα χαλάσει, πολύ καλύτερη τύχη θα έχεις με το πλαίσιο και ας είναι μακριά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.