Jump to content



LG L206WTQ-SF ή SAMSUNG SM206BW;ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


FUTURE81

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους είμαι καιννούργιος χρήστης στο forum και ετοιμάζομαι εντος των ημερών να παραγγείλω καινούργιο pc αλλά δεν έχω εποφασίσει ακόμη ποιά απο τις 2 οθόνες να παραγγείλω μιάς και οι 2 φαίνεται να έχουν τα ίδια σχεδον χαρακτηριστικά.Οι οθόνες είναι:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=965847

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=955345

Πριν μου απαντήσετε αντιπαραθέτω το σύστημα που θα έχω:

ASUS Commando,Inter Core Duo 6600,Corsair 620W HX,G-Skill 2GB 4-4-3-5,Asus 8800 GTS,Raptor 36,7GB.

Το pc προωρίζεται κυρίως για παιχνίδια αλλά και για παρακολούθηση ταινιών.

Ποια απο τις 2 οθόνες μου προτείνεται και γιατί;Περιμένω βοήθεια για να αποφασίσω και να προχωρήσω στην παραγγελία.

--------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω λεω να κανεις μια βολτα στα μαγαζια να τις δεις απο κοντα και αποφασίζεις μετα. Εγω πήρα την LG206 και το μονο οπου με χαλαει πραγματικα ειναι που δεν εχει πραγματικο 32βιτ βάθος χρωματος, αλλα αυτο ειναι ενα αρνητικο των ΤΝ πάνελ,ότι πληρώνεις παίρνεις έτσι είναι τι να κανουμε.;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [Σήμερα, στις 11:40]

φιλε μου εγω λεω να κανεις μια βολτα στα μαγαζια να τις δεις απο κοντα και αποφασίζεις μετα. Εγω πήρα την LG206 και το μονο οπου με χαλαει πραγματικα ειναι που δεν εχει πραγματικο 32βιτ βάθος χρωματος, αλλα αυτο ειναι ενα αρνητικο των ΤΝ πάνελ,ότι πληρώνεις παίρνεις έτσι είναι τι να κανουμε.;)

σου φαινεται τοσο πολυ η διαφορα ρε c?εγω περασα απο καθοδικη 753DFX στην 226BW και δεν ειδα κατι παραλογο σε διαφορα...εκτος βεβαια απο κακοσυμπιεσμενα βιντεο...

future...πριν παρεις τσεκαρε εικονα και ταχυτητες σε οθονη που δεν εχει ΤΝ...στις ταινιες,αν εισαι κανας ψειρας θα το εκτιμησεις πιστευω...εξαρταται βεβαια και το τι παιχνιδια θελεις...αν θες να γινεις ο Fatal1ty οθονη με ΤΝ σαν την SAMSUNG ειναι μονοδρομος...αλλιως κοιτα και προς SIPS panels...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Σήμερα, στις 13:15]

σου φαινεται τοσο πολυ η διαφορα ρε c?εγω περασα απο καθοδικη 753DFX στην 226BW και δεν ειδα κατι παραλογο σε διαφορα...εκτος βεβαια απο κακοσυμπιεσμενα βιντεο...

ναι tsakona μου φαίνεται, ειδικα σε εισαγωγες παιχνιδιων, videos,σε μενου παιχνιδιων, ακομα και στο desktop αμα βαλεις συγκεκριμένες εικόνες για backround το βαθος χρωματος δεν φαινεται σωστα. Αν θυμαμαι καλα το ΤΝ υπολείπεται περι τις 500.000 αποκλίσεις χρώματων(16.7με16.2),σε γενικες γραμμες δεν γινεται αντιληπτο αλλα δεν ειναι και το καλύτερο αποτελεσμα. Προσπαθησε να αλλαξεις πολλα και διαφορετικα backround με 32bit χρωμα και θα το παρατηρισεις. :hi:

Link to comment
Share on other sites

Από πότε παίζει και το 32 bit χρώμα στις οθόνες? Αν δε κάνω λάθος 2^24=16.77 Μ Colours. Τα 32 bit των εικονών είναι 3x8=24bit χρώμα και 8 bit για alpha channel (transparency και τέτοια). Όσο για τις παραπάνω δύο οθόνες, στο PRAD.de (http://www.prad.de/en/guide/ausstattung_auswahl.html) τις έχει με 24bit.

Link to comment
Share on other sites

Ο arxagelos μιλησε για 32bitο χρώμα σε backgrounds, όχι σε οθόνες.... Στο prad.de τις έχει μέν με 16,7 βάθος χρώματος αλλά αυτό πετυχαίνεται με βελτιώσεις μέσω software και όχι καθαρόαιμα... η διαφορά είναι φαίνεται ακόμα πιο καθαρά αν έχεις δίπλα δίπλα ένα ΤΝ και ένα S-IPS πάνελ...

Πάντως ανάμεσα στις 2...και εγώ για LG θα πήγαινα....

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και σε άλλο thread, προσπαθώ εδώ και καιρό να βρω οθόνη της προκοπής (20άρα, 1680x1050 ή 1600x1200) με interpolation (1:1 απεικόνιση σε όλες τις αναλύσεις) γύρω στα 350-400 euro κομπλέ τιμή και δε βρίσκω τίποτε. Να τα σκάσω για Dell 2007 wide με S-IPS? Δουλεύω κυρίως εφαρμογές ανάπτυξης (Delphi, Dreamweaver, λιγότερο Photoshop) και Office, αλλά που και που σκοτώνω και τους οχτρούς σε κανένα FPS.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.