Jump to content



Το pcακι δεν ανοιγει...


isaias1983

Recommended Posts

Παιδια επαθα μεγαλη ζημια...το pc δεν ανοιγει...αποτελειται απο:GIGABYTE P35C-DS3R,E4300,2X1GB GEIL PC6400 ULTRA LOW LATELCY κ μια 8800gts 640mb,τροφοδοτικο thermatake 500 watt.

εδωσα 1.41v στο cpu κ 2.2v στις μνημες...κ τωρα δεν ανοιγει καθολου.ακουγονται οι ανεμιστηρες ολοι κ μαλιστα αυτος της καρτας γραφικων ακουγεται παρα πολυ λες κ δουλευει 100%...προσπαθησα clear cosmos με το jumperακι,εβγαλα κ την μπαταρια αλλα τιποτα.το pc αρνειται να δειξει κατι στην οθονη...υπαρχει κατι που μπορω να κανω η τα σκοτωσα τα πραγματα?τι μπορει να εχει καει?γιατι τις μνημες τις αγορασα απο overclockers.uk κ δεν χερω πως θα τις στειλω πισω...βοηθηστε με σας παρακαλω γιατι εχω πελαγωσει!δοκιμασα να βγαλω cpu,gpu,μνημες κ να τα ξαναβαλω μετα αλλα παλι τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Σε μια παρομοια κατασταση με την δικη σου βρισκομουν κι εγω μια μερα και μετα απο 5 ωρες ανεπιτυχων προσπαθειων, τα εβγαλα ολα απο μεσα, τα διαχωρισα ολα σαν μολις να τα ειχα παρει και τα ξαναβαλα παλι στην θεση τους. Αλλαξα βεβαια παστα στον επεξεργαστη, ελεγξα διπλα και τριπλα ολες τις ενωσεις, εριξα και ενα ξεσκονισματακι (ασχετο) και τον εθεσα παλι σε λειτουργια. Και επαιξε. Δοκιμασε να αλλαξεις παστα στον επεξεργαστη σου γιατι μπορει να ανεβαζει πολυ υψηλη θερμοκρασια και να μην σου ανοιγει. Και αν παλι δεν γινει τιποτα, κανε το πιο πανω που περιγραφω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που προτείνω είναι λιγάκι "shot in the dark" και σου τα προτείνω ελπίζοντας ότι δεν έχεις hardware πρόβλημα. Οι δύο προτάσεις είναι ανεξάρτητες μεταξύ τους.

Κλείσε το διακοπτάκι του τροφοδοτικού και ΒΓΑΛΕ το καλώδιο τροφοδοσίας για 5 λεπτά.

Όταν πας να μπουτάρεις έχε πατημένο το πλήκτρο insert.

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax

Σε μια παρομοια κατασταση με την δικη σου βρισκομουν κι εγω μια μερα και μετα απο 5 ωρες ανεπιτυχων προσπαθειων, τα εβγαλα ολα απο μεσα, τα διαχωρισα ολα σαν μολις να τα ειχα παρει και τα ξαναβαλα παλι στην θεση τους. Αλλαξα βεβαια παστα στον επεξεργαστη, ελεγξα διπλα και τριπλα ολες τις ενωσεις, εριξα και ενα ξεσκονισματακι (ασχετο) και τον εθεσα παλι σε λειτουργια. Και επαιξε. Δοκιμασε να αλλαξεις παστα στον επεξεργαστη σου γιατι μπορει να ανεβαζει πολυ υψηλη θερμοκρασια και να μην σου ανοιγει. Και αν παλι δεν γινει τιποτα, κανε το πιο πανω που περιγραφω.

Μαλλον επαιξε για τον λογο που λεει ο ταζ:p

Ηταν εκτος μπριζας για πολυ ωρα....Οποτε θελω να πιστευω αν το αφηνες τοση ωρα κ δεν ειχες αλλαξει τπτ , παλι θα παιζε..

Κλεισε psu , βγαλε το psu απο τη μπριζα , πατα πολλες φορες το pwr button (ετσι δεν αδειαζουν οι πυκνωτες ?:p) και μετα απο ενα 5λεπτο ,ξαναδοκιμασε...Αφου εχεις κανει ηδη clr cmos

Link to comment
Share on other sites

Τα κανα παιδια αυτα που μου λετε...τιποτα δεν κανει.Λετε να ταπαιξε η μητρικη?Γιατι οταν δουλευε κανονικα το ανεμιστηρι της καρτας γραφικων δεν πηγαινε πολυ γρηγορα ενω τωρα ειναι σαν να πηγαινει 100%...Η βλακια ειναι πως δεν εχω αλλες μνημες να το ελενξω....Οι μνημες καιγονται ευκολα ρε παιδια?Τι καιγεται πιο ευκολα απο τα τρια?cpu,mb η μνημες?

Link to comment
Share on other sites

Τα βγαζεις ολα , τα στηνεις πανω στο τραπεζι και δοκιμαζεις ενα - ενα...Βγαζεις μνημη , cpu , vga...Συνδεεις το speaker και ακους τα beep που κανει..

Με λιγα λογια κανε αυτο που λεει ο Nikoszax :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει, κατά τη γνώμη μου, σειρά. ’μα είναι να σου τύχει...

Καλά, δεν έχεις ένα φιλαράκι να του δανειστείς τις μνήμες ή/και την κάρτα γραφικών για να κάνεις μια βασική αποσφαλμάτωση;

ΥΓ: Χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πειστήριο, το κόβω για m/b. Αυτό το λέω μονό και μόνο από το γεγονός ότι δεν έχεις error codes (beeps). Βέβαια κάτι τέτοιο δεν αποκλείει και psu, οπότε στην τελική κοίταξε αυτά τα δύο.

Είθε η δύναμη να είναι μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω κανονικα μνημες,cpu,gpu επανω δεν ακουγεται κανενα beep.Οταν βγαζω τις μνημες ακουγεται κανονικα τα beep που ακουγονται οταν δεν εχεις μνημες επανω.Οταν βγαζω το cpu κ ανοιγω το pc δεν ακουγεται κανενα beep.Το ιδιο κ οταν δεν εχω καρτα γραφικων επανω.Χθες την πηρα την μητρικη κ το cpu απο eshop...λετε να παω να τα στειλω πισω...θα περιμενω κανενα μηνα γα απαντηση οπως ολοι?

Link to comment
Share on other sites

Αρα αφου βγαζει τις μνημες , ανταποκρινεται η μητρικη...Οποτε λες να φταιει η μνημη ; Δοκιμασες με ενα stickaki ?

Επισης..Δε δοκιμαζεις και τη καρτα στο αλλο σλοτ ? Δε μπορω να φανταστω τι ειναι..

Οταν εκαψα τη 8800 μου .... Στο πανω σλοτ ανοιγε και εκλεινε..Στο κατω ανοιγε και δεν εδειχνε τπτ..

Καλα και εσυ....Ξερεις οτι θα περιμενεις ενα μηνα + και πηγες και αγορασες απο eshop?

@taz : Το οτι τα εγραψα ετσι δε σημαινει οτι θα τα βγαλει με αυτη τη φορα :p

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κ με ενα stickaki κ με 2...αλλαξα κ καρτα γραφικων οποτε σιγουρα δεν φταιει η 8800...

ελπιζω οτι επειδη εναι μονο μια μερα που την εχω να μου τειλουν κατευθειαν καινουρια κ να μην με πρηξουν..

Link to comment
Share on other sites

@GoMaR :) :)

@isaias1983

Πριν αποτανθείς στο καταστηματάκι που ανέφερες ότι "αγόρασες", καλύτερα να εξακριβώσουμε το πρόβλημα διότι πιθανότατα θα ταλαιπωρηθείς. Υπάρχουν άτομα από αυτό το "μαγαζί" που παρακολοθούν το forum (στα κρυφά) και ψάχνουν τρόπους για να μην γίνει η δουλειά σου (αν κάτι τέτοιο δεν συμβαδίζει με τα συμφέροντά τους) γκουχ γκουχ γκουχ (να δεις πως τη λέγανε εκείνη την αλοιφή :whistling )

Όσο για το ότι έχεις το πράγμα μόνο μια μέρα και δε θα σε πρήξουν, μη βασίζεσαι. Δεν μασάνε.

Από τη στιγμή που έχουν τα λεφτά σου στα χέρια τους, είσαι στο έλεός τους.

Εύχομαι καλή τύχη, αν και δε είμαι αισιόδοξος.

Αν πάντως βγω ψεύτης αυτή τη φορά, μην τους κάνεις τεμενάδες, τη δουλεία θα έχουν κάνει (for a change)

ΥΓ: ’κους να δεις που καταντήσαμε, να κάνουμε εμείς τη δουλειά του service του ισοπ. :tomato:

(no offence Ισαΐα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Angel

Ρε παιδιά στο eshop γιατί είναι τόσο κουραμπιέδες;

Και γιατί ότι και να πάρεις βγάζει πρόβλημα;

Ελλατωματικά επίτηδες φέρνουνε;

Μη λέμε ό,τι θέλουμε

Αρχική απάντηση από isaias1983

εδωσα 1.41v στο cpu κ 2.2v στις μνημες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από isaias1983 [Χθες, στις 17:35]

Την πηγα στο eshop τωρα απλα περιμενω να μου φερουν αλλη η φτιαχμενη....μου ειπαν 10 μερες το πολυ οποτε περιμενω!

Θέλουν "10 μέρες" για να μεστώσει το πράμα. :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% χαλασε η μητρικη..κ αυτο το λεω επειδη μολις την ανοιγω βλεπω το ανεμιστηρακι της gpu να ειναι στο τερμα...ενω οταν δουλευε σωστα παντα ηταν στο low...Απλα εστειλα κ το cpu για να ειμαι 100% σιγουρος...Δεν εχω κ αλλη μητρικη βλεπετε να το ελενξω...

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Mod δε λέμε ότι θέλουμε. Τον τελευταίο χρόνο 3 στις 10 αγορές από eshop είναι ελλατωματικές.

Και έχουν και το πιο χάλι σύστημα ever!

Φιλαράκι πήρε pc. Τις πρώτες μέρες κολλούσε, λέμε θα είναι επειδή δεν έχει ανεμιστήρα πίσω (αν είναι δυνατόν οι ξεφτίλες). Τελικά δεν προλάβαμε να βάλουμε γιατί μετά δεν άνοιγε. Του λέω είναι τροφοδοτικό πάντο πίσω. Το πάει πίσω. Στείλανε το μηχάνημα Αθήνα, διαπιστώθηκε ότι ήταν τροφοδοτικό (πυρηνική φυσική λέμε...), στείλαν το μηχάνημα πίσω χωρίς τροφοδοτικό. Μετά στείλανε το καινούργιο τροφοδοτικό και αυτό μπήκε στη Θεσσαλονίκη. Τεσπα, το παίρνει το μηχάνημα το παιδί, δουλεύει...κολλάει πάλι όμως. Πρέπει να είναι οι μνήμες του γιατί όλα τα άλλα τα κοιτάξαμε. Θα το πάει πάλι πίσω σε λίγες μέρες...Πρέπει να βρει 20 μέρες που δε θα θέλει PC τώρα. Γιατί τόσο θα κάνουν. Τροφοδοτικό 10 μέρες, μητρική 20 μέρες. Το κάνανε σε άλλο γνωστό...και την είχα βγάλει και από το κουτί να φανταστείτε!

Τεσπα, χίλια συγνώμη για το τεράστιο offtopic αλλά ήμουν φανατικός υπέρ του eshop και βλέπω να με πουλάνε στεγνά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.