Jump to content



roomba και τελωνείο problem


crmaris

Recommended Posts

Παιδιά όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει. Στις 29 Μαίου παράγγειλα μια Roomba από Αμερική μέσω Ebay. Ο πωλητής την έστειλε με paypal shipping (προσωπικά δεν ήξερα ότι το paypal πρόσφερε και shipping options). To δέμα στάλθηκε με USPS και πήρα μέσω mail ένα tracking number. Βλέπω λοιπόν ότι από τις 1 Ιουνίου το δέμα βρίσκεται στο τελωνείο της Ελλάδας (customs). Μήπως ξέρει κανείς τι παίζεται και το κρατάνε τόσο καιρό. Πρέπει να τους πάρω κανα τηλέφωνο. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω κιόλας που να πάρω τηλέφωνο.Εγώ μένω Μυτιλήνη οπότε να πεταχτώ βόλτα μέχρι το τελωνείο δεν γίνεται :D. Να προσθέσω ότι το δέμα δηλώθηκε από τον πωλητή σαν gift.

Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρουμε με τη σειρά.

1)Πόσο κάνει αυτό πραγματικά, πόσο δηλώθηκε,αν ασφαλίστηκε και πόσο, αν κυκλοφορεί στην Ελλάδα?

2)Τι τρόπος αποστολής?Ems ή usps airmail?

3)Αν υπάρχει πρόβλημα/κόλλημα στο τελωνείο,το ανοίγουν& 2 είναι οι περίπτωσεις: Αν δε βρουν πειστική απόδειξη(αντίγραφο paypal πληρωμή) σου στέλνουν συστημένο γράμμα που σου λένε ότι δε βρέθηκε τιμολόγιο αγοράς& απαιτούν εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος να τους στείλεις ένα.Εκτός και αν υπάρχει στους καταλόγους τους,κάτι που θα το ξέρεις εσύ&θα υπάρχει αν είσαγεται στην Ελλάδα. Αν υπάρχει στο δέμα, στο φορολογούν και το παραδίδουν στα ελτά.

4) Μετά την είσοδό τους στην Ελλάδα τα δέματα, χάνουν το στίγμα τους μετά που μπαίνουν στο τελωνείο. Το tracking history θα ξανανεωθεί όταν το παραλάβεις. Αν γράφει ότι ήρθε&μπήκε 1 Ιουνίου, δεδομένου ότι είσαι Μυτιλήνη, τη βρίσκω λογική τη καθυστέρηση. Ίσως Δευτέρα να το έχεις. Να ξέρεις ότι το δέμα δε καθυστερεί στο τελωνείο, αλλά στην επίδοσή του στα ελτά &μετά σε σένα. Δε ξέρω ακριβώς γιατί κολλάνε εκεί αλλά δε φταίει το τελωνείο. Στο λέω επειδή γνωρίζω τι γίνεται στο τελωνείο.

5)Αν τελοσπάντων κάτι πάει στραβά τα ξαναλέμε μην ανησυχείς βρίσκουμε άκρη. Περίμενε ως τη Δευτέρα γιατί πιστεύω ότι θα σου έρθει ειδοποίηση χωρίς τελωνεία χωρίς τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

να σε καλα φιλε μου για την απαντηση. Ελπιζω και εγώ από Δευτέρα να έχω νεότερα. Τρόπος αποστολής ήτανε usps international.

Δλδ όχι express έτσι? Στο (1) έχω κάποια ερωτήματα, μπορείς να μου απαντήσεις αυτά?Αν ναι θα σου πω αν παίζει να περάσει από τελωνείο. Αν περάσει από τελωνείο μην ανησυχείς θα πληρώσεις το 20% υπολόγιζε περίπου της αξίας του& βρεις άκρη εύκολα έστω και από απόσταση ;)

Link to comment
Share on other sites

πάντος είχα πάρει και ένα KVM από Αμερική με αξία δηλωμένη 150$ και δεν έφαγα τελωνείο. Πριν από κανα μήνα αυτό. Επίσης το KVM το είχανε στείλει πάλι με USPS αλλά μέσω μιας υπηρεσίας online shipping(Stamps.com) η οποία δίνει πιο αναλυτικό tracking κτλ. Σε αυτό το πακέτο είδα ότι το κρατήσανε τελωνείο μόνο 2 μέρες (στο tracking έγραφε πότε μπήκε στο τελωνείο και πότε βγήκε).

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι δε θα φας τελωνείο πάλι,απλά υπάρχει μια καθυστέρηση για διάφορους λόγους από τα ελτά και όχι από το τελωνείο. Δε το βλέπω να κυκλοφορεί και στην Ελλάδα αυτο. Και να φας πάντως θα δώσεις κανά 30ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

roomba εχει στην Ελλάδα αλλά όχι το μοντέλο που αγόρασα εγώ από την Αμερική. www.roomba.gr

Αν δεν έρθει και αύριο θα ψαχτώ μπας και βρω κανα τηλ μέσα στο τελωνείο και βγάλω καμια άκρη.. Τα τελωνεία τους μεσα και τα Ελτά τους. Απο Αμερική έκανε 2 μέρες για να έρθει και περιμένω κοντά 10 μέρες τώρα για να έρθει από Αθήνα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

roomba εχει στην Ελλάδα αλλά όχι το μοντέλο που αγόρασα εγώ από την Αμερική. www.roomba.gr

Αν δεν έρθει και αύριο θα ψαχτώ μπας και βρω κανα τηλ μέσα στο τελωνείο και βγάλω καμια άκρη.. Τα τελωνεία τους μεσα και τα Ελτά τους. Απο Αμερική έκανε 2 μέρες για να έρθει και περιμένω κοντά 10 μέρες τώρα για να έρθει από Αθήνα..

Μα έτσι γίνεται δυστυχώς. Στην Ελλάδα είναι η πιο πολύ καθυστέρηση. Είμαι και εγώ σε νησί και αγοράζω τακτικά από έξω και βλέπω τι γίνεται. Τέλοσπάντων δε νομίζω να υπάρξει και άλλο πρόβλημα, αν χρειαστεί να επικοινωνήσεις μαζί τους πες μου.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις κανα τηλέφωνό τους στείλτο μου σε παρακαλώ με κανα pm για να τους πάρω αύριο γιατί η σκούπα είναι για την μάνα μου και με έχει φάει :D με το πότε θα έρθει. Ασε που φοβάμαι μην την είδε κανας τελωνειακός και του άρεσε και την έβαλε στα αζήτητα :p

Link to comment
Share on other sites

τελικά το tracking χάνεται στο τελωνείο. Σήμερα ήρθε η roomba και παρόλο που ήταν δηλωμένη σαν δώρο, επειδή ο πωλητής την έστειλε μέσω paypal και έγραφε ακριβώς το πόσο την πήρα και τα έξοδα αποστολής πλήρωσα 47 ευρό επιπλέoν στα ΕΛΤΑ.. Μιλάμε για πολύ χαράτσι. Καλά να φορολογούνε την αξία της σκούπας αλλά κaι τα μεταφορικά ρε γαμώτο.. Αυτό και αν είναι τρελό. Την άφησα προς το παρόν να φορτίζει και όταν ξαναπάω στο πατρικό μου (την σκούπα την πήρα για την μητέρα μου) θα σας πω εντυπώσεις.. Πάντος άλλη φορά χλωμό το βλέπω να ξαναπέρνω ακριβό πράγμα από Αμερική γιατί το τελωνείο τσούζει..

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο Ergoteli για όλη την βοήθεια.. Τελικά είχες δίκιο ότι την είχανε ήδη στείλει από το τελωνείο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

τελικά το tracking χάνεται στο τελωνείο. Σήμερα ήρθε η roomba και παρόλο που ήτανδε δηλωμένη σαν δώρο, επειδή ο πωλητής την έστειλε μέσω paypal και έγραφε ακριβώς το πόσο την πήρα και τα έξοδα αποστολής πλήρωσα 47 ευρό επιπλέων στα ΕΛΤΑ.. Μιλάμε για πολύ χαράτσι. Καλά να φορολογούνε την αξία της σκούπας αλλά και τα μεταφορικά ρε γαμώτο.. Αυτό και αν είναι τρελό. Την άφησα προς το παρόν να φορτίζει και όταν ξαναπάω στο πατρικό μου (την σκούπα την πήρα για την μητέρα μου) θα σας πω εντυπώσεις.. Πάντος άλλη φορά χλωμό το βλέπω να ξαναπέρνω ακριβό πράγμα από Αμερική γιατί το τελωνείο τσούζει..

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο Ergoteli για όλη την βοήθεια.. Τελικά είχες δίκιο ότι την είχανε ήδη στείλει από το τελωνείο..

Δυστυχώς έτσι είναι, αν περάσεις τελωνείο φορολογούνται και τα μεταφορικά.

Αρχική απάντηση από kender

Αν περιμένω αποστολή με ΕΜΣ μετά το τελωνείο χάνεται επίσης το τρακινγκ? Επειδή κανα δυο μέρες τώρα κολλημένο εκεί...

Από θυμάμαι το ίδιο συμβαίνει και εκεί, απλά επειδή είναι ΕΜΣ το σπρώχνουν πιο γρήγορα(λέμε τώρα)...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

re pedia ego agorasa ena tilexiristirio tou ps3 apo Ameriki me usps ke tora mu lei oti ine sto telonio 4 meres poso akoma tha prepi na perimeno??????:help::nuke:

Priority Mail International Parcels

Customs Clearance

June 16, 2012, 11:34 am

GREECE

International Parcels

Processed Through Sort Facility

June 16, 2012, 11:03 am

GREECE

Processed Through Sort Facility

June 14, 2012, 12:17 pm

ISC MIAMI FL (USPS)

Arrived at Sort Facility

June 14, 2012, 12:17 pm

ISC MIAMI FL (USPS)

Electronic Shipping Info Received

June 11, 2012

Dispatched to Sort Facility

June 11, 2012, 8:04 pm

FORT LAUDERDALE, FL 33316

Acceptance

June 11, 2012, 5:12 pm

FORT LAUDERDALE, FL 33335

:shout::X::flag::yes2::):wall::nuke:

Link to comment
Share on other sites

εχουν αποθρασυνθει τελειως παντως εκει στα στις courier με το θεμα του εκτελωνισμου

παραγγελνει ο αδερφος ενα inverter κι ενα φορτιστη laptop

φτανει με dhl σπασμενο!

ο πωλητης λεει no problem, στο ξαναστελνω!

περνανε οι μερες

κι επικοινωνει σημερα η DHL τηλεφωνικα και λεει το εξης κορυφαιο

"εχετε ενα ο θεος-να-το-κανει-δεμα, και ξερετε εχει τελη εκτελωνισμου 100€!

με τα πρωτα γκαζια στο τηλ. το γυρνανε σε

"ναι ξερετε οι δικοι μας εκτελωνιστες (επειδη ειναι τσακαλια) θα σας το εκτελωνισουν με 50€"

κι αφου ακολουθουν κι αλλα ευγενικα του στυλ

"ρε πατε καλα μια βδομαδα πριν το φερατε ανευ εκτελωνισμου μαζι με το φορτιστη κιολας

και τωρα που ειναι μια σκετη πλακετα 10 εκατοστων σε φακελο θελετε 50€ εκτελωνισμο?

το αφησαν σε εκκρεμοτητα να το δει η υπευθυνη που ειχε σχολασει σημερα....

αυριο αναμενεται επαναληπτικος γυρος!

το νου σας

προσωπικα μου φαινεται οτι ριχνουν αδεια για να πιασουν γεματα

οτι να ναι κι οπου λαχει

κι εχουν ξεφυγει τελειως!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουν αγριέψει πολύ τα πράγματα εδώ και κάνα χρόνο, όσα δέματα έχουν αναγραφόμενη αξία πάνω απο 80$ συγκεντρώνουν μεγαλύτερες πιθανότητες να περάσουν τελωνείο.

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι όχι fedex κτλ, μόνο usps.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.