Jump to content



ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ


ανιχνευτής

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.

πιστευω σε αυτη την ενοτητα να ταιργιαζει περισσοτερο το θεμα μου:tomato:

Λοιπον,ο αδερφος προ κατι μηνων αγορασε ενα pc .

Το εκανε build to order,απο το Πλαισιο.

του το πουλησανε για μηχανημα τερας,πολυ συνατο χωρις κολληματα.

και μονο κολληματα δεν βγαζει.

να φανταστειτε μετα απο παραπονα μας φερανε σφραγισμενο νεο.:worship: :worship:

αλλα μην βασιζεστε σε αυτο γιατι μπορει να ηταν καποιο παθητικο εξαρτημα.

τεσπα,

το αλλαξανε και παλι τα ιδια αργει παααααααρα πολυ στις εφαρμογες,κολλαει,να φανταστειτε μονο εργασιες του εχει μεσα ουτε παιχνιδια ουτε τιποτα γιατι δεν θα ανηγει στο τελος.

Ερωτω επειδη στο πλαισιο δεν τους πολυεμπιστευομαι γιατι σε βλεπουν με αλλο ματι,

θα ηθελα να μου πειτε ποιο ειναι το προβλημα????

μηπως δεν συνεργαζοντε πλακετα επεξεργαστης?πλακετα σκληρος?λεω τωρα :mad:

ΠΙΣΤΕΥΩ πως 1000% κατι ειναι παθητικο ή δεν ειναι 100% στις προδιαγραφομενες επιδοσεις.

σιγουρα κατι θελει αλλαγμα αλλα τιιιιιιιι???????????:T: το setup ειναι αυτο.

CPU INTEL P4 (s775) /64bit (3,2 GHZ)8

M/B P5 ASUS P5RDI-VM(s775,VGA)

SVGA PCIEXP.6600LE 512MB ALBATRON

HDD SATA 300GB SEAGATE-8MB Cache-7200R

DVDRW LG

SC CREATIVE AUDIGY SE BULK

FLOPPY DISK

RAM KINGSTON KVR400X64C3A 1GB PC3200 400MHZ

ακουω αποψεις για βελτιωσεις....ή κανενα βελτιωτικο προγραμμα θα κανει τπτ?

sorry για το μακροσκελες post.

αναμενω...:jump: :jump:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

μπες στο σιτε της asus βρες τον τυπο της μητρικης σου και κατεβασε την τελευταια εκδοση βιος..αν δεις τιποτα beta αστο μην φορτωθεις και αλλα προβληματα...

εγω θα ξεκινουσα αποσυνδεοντας dvd-rw-καρτες ηχου δισκετες αφηνοντας μονη της την μια μνημη και εναλλαξ κλπ....

η audigy δεν μου καθεται καλα γιατι κατι παρομοια εκανε και σε μενα μια live 24bit;)

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολα γιατι δεν μας εξηγεις ακριβως τι προβλημα εχεις???σου φαινεται αργο λες...Αν προσπαθεις να τρεξεις κανα F.E.A.R. ναι,ειναι νορμαλ να ειναι πολυ αργο....εχεις αρκετα αδυναμο επεξεργαστη και καρτα γραφικων και οποιοδηποτε παιχνιδι απο 2005 μετα (χονδρικα μιλωντας) δεν θα χαιρεται και πολυ .....τι προβληματα εχεις ακριβως?

επειδη σε βλεπω λιγο απειρο προτεινω να μην κανεις το bios update που προτεινει το αλλο παιδι....υπαρχει πιθανοτητα (ΟΚ μικρη,αλλα υπαρχει) να αχρηστευσεις τη μητρικη σου ετσι και λιγες πιθανοτητες εχει να σου λυσει το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απο ότι καταλάβα και γω είσαι άπειρος σε τέτοια θέματα

Γιατι δεν το πας σε ένα άλλο μαγαζι ή κάποιον που να ξέρει απο υπολογιστές(κατα προτίμηση σε κάποιο γνωστό σου) να του ρίξει μια ματια.

Συμφωνώ με τον unknown πάντως ένα bios update είναι το πρώτο που θα σκεφτόμουν

Επίσης θα άλλαξα και θέση (Pci slot)στην κάρτα ήχου.

Ενα clean install των windows ή ένας καθαρισμός της registry και του μηχανήματος απο spyware, malware και τα συναφή επίσης θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω εχω αλλη απορεια, επειδη βλεπω οτι εισαι και λιγο απειρος με τους υπολογιστες...

Πατα Ctrl+Alt+Del οτας μπεις στα windows και πες μου ποσα processes τρεχουν (πες αριθμο, το λεει τερμα θεου κατω αριστερα) και μετα πηγαινε στην τριτη καρτελα και πες μου ποση μνημη χρησιμοποιει το συστημα (ολα αυτα χωρις να εχεις ανοιξει κανενα προγραμμα μονο να εχεις ανοιξει τα win) το λεει κατω απο το cpu usage.

Ολα αυτα σε περιπτωσει που υπλογιστης παιρνει ωρες να μπει στα win...

Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη μέρα τα κάνει αυτά?

Μπας και ψήνεται το μηχάνημα και γιαυτό κολλάει?

Μπορείς από κάπου να δεις θερμοκρασία επεξεργαστή?

Επίσης τσέκαρε και πες μας αυτό που ήδη γράφτηκε, για τις ενεργές διεργασίες

Link to comment
Share on other sites

Το cpu πρεπει να επεξεργαστει ολες αυτες τις διεργασιες και να τις φορτωσει στη μνημη πριν ολοκληρωσει την εκκινηση, οποτε και αν ειναι πολλες τι συτημα σερνεται οταν μπαινει στα win για οση ωρα ο επεξεργαστης "δουλευει" τα δεδομενα απο τις διεργασιες.

Απο τον αριθμο που ειπες δεν μου φαινονται και τραγικα τα πραγματα.

Εγω θα σου προτεινα να δεις και τι προγραμματα εχει προεγκατεστημενα το συστημα που σου εδωσαν και παλι σου ξαναεδωσαν, μπορει να ειναι ενα antivirus που ξεκιναει scan σε καθε εκκινηση και να μην το εχεις παρει πρεφα μπορει, μπορει χιλια δυο μπορει δεν ξερω.

Παντως το πιο γρηγορο και ευκολο που μπορεις να κανεις ειναι να φερεις κανα φιλο σου/κολλητο σου καμμενο με τα pc, πιστευω οτι χαλαρα θα βρει που κολλαει το θεμα.

Παιζουν ολες οι υποθεσεις που σου ειπαμε ολοι μας αλλα χωρις να δουμε το μηχανημα ειναι λιγο δυσκολο να ριχνουμε ετσι μαντεψιες επειδη ειναι λιγο "γενικο" το προβλημα αν καταλαβαινεις τι θελω να πω. my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

οκ....καθυστερησεις πολλες ε?λοιπον...παμε να τσεκαρουμε θερμοκρασιες....εγκαταστησε το AI BOOSTER απο το CD της μητρικης (asus δεν εχεις) τρεξτο και πες τι θερμοκρασιες λεει για επεξεργαστη/συστημα και τι στροφες ανεμιστηρων...θα το βρουμε ρε συ:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πρότεινα format. Όχι φυσικά από τον ίδιο (αν και άμα θέλει ας το κάνει μονος του να μαθαίνει κιόλας) αλλά απο κάποιο γνωστό σου ή άμα έχει την οικονομική άνεση ας το πάει σε κανά μαγαζί (στο συνοικιακό θα σου πρότεινα) και τότε σίγουρα θα λυθεί το πρόβλημα σου. Μπορεις να κάνεις και το άλλο με τις δοκιμές (βγάλε το ένα ασε το αλλο, κτλ.) :):):):)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ανιχνευτής

του το πουλησανε για μηχανημα τερας,πολυ συνατο χωρις κολληματα.

........

Πάντως ότι μηχάνημα και να έχεις, μια γρήγορη ανανέωση της επιφάνειας εργασίας θα πρέπει να μπορεί να την κάνει γρήγορα. Κάνε αυτά που προτείναν τα παιδιά και στην τελική στείλτο για format...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από what_lab [Χθες, στις 23:18]

Εγώ πάντως θα πρότεινα format. Όχι φυσικά από τον ίδιο (αν και άμα θέλει ας το κάνει μονος του να μαθαίνει κιόλας) αλλά απο κάποιο γνωστό σου ή άμα έχει την οικονομική άνεση ας το πάει σε κανά μαγαζί (στο συνοικιακό θα σου πρότεινα) και τότε σίγουρα θα λυθεί το πρόβλημα σου. Μπορεις να κάνεις και το άλλο με τις δοκιμές (βγάλε το ένα ασε το αλλο, κτλ.) :):):):)

η πρωτη λυση που σκεφτηκα.

εχουμε κανει 2 φορματ στο πλαισιο και καμια 6αρια εμεις.

το προβλημα ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ.

:jump: :jump: :jump:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αρχίζουν τα καλαματιανά. :D

Μια πιθανή αιτία είναι ελατωματικό καλώδιο δίσκου, είτε IDE, είτε SATA.

Δηλαδή: "μια τον βρίσκω, μια τον χάνω και κατά συνέπεια καθυστερώ"

Και μη μου πεις ότι είναι καινούργιο το μηχάνημα, αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες...

Πάντως ότι και αν κάνεις, για να είσαι σίγουρος για την αιτία, να αλλάζεις μια μια τις παραμέτρους. Αλλιώς είναι σα να πυροβολείς στο σκοτάδι.

Link to comment
Share on other sites

Αν το προβλημα παραμενει, τοτε δεν ειναι software αλλα hardware. Δες θερμοκρασιες μεσα απο το bios, με προγραμματα, με το χερι στην τελικη να δεις τι παιζει. Αν ανεβαζει πολυ θερμοκρασια, τοτε κατι δεν εχουν κανει καλα στο πλαισιο με παστα και τα συναφη. Ισως να μην δουλευει καν ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη. Επισης υπαρχει η εναλλακτικη του να αποσυνδεσεις καποια πραγματα μηπως και δεις καποια διαφορα. Α, δες μηπως σου εχουν βαλει αλλα πραγματα απο αυτα που ζητησες π.χ. οχι sata δισκο (λεμε τωρα), αλλη cpu απο αυτη που ζητησες, πιο αργη μνημη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.