Jump to content



Raid 0 ή Raptor? Ποιό είναι γρηγορότερο?


damasta

Recommended Posts

Έχω έναν maxtor 300gb sata 7200 HDD. Θέλω να αυξήσω την χωρητικότητα του υπολογιστή μου και έχω κολλήσει σε 2 επιλογές:

1)Να πάρω άλλον έναν 300gb Maxtor και να φτιάξω ένα raid 0 array

2) Να πάρω έναν raptor 150gb

Η πρώτη επιλογή συμφέρει γιατί θα έχω 300+300gb χώρο και θα ξοδέψω μόνο 80 ευρώ. Η δεύτερη επιλογή θα μου κοστίσει ακριβότερα και θα έχω 300 + 150 gb συνολική χωρητικότητα. Αυτό που δεν ξέρω είναι ποια λύση είναι η γρηγορότερη (??), ώστε να αποφασίσω.

Και κάτι τελευταίο, αν τελικά αποφασίσω να κάνω raid 0 πρέπει ο δεύτερος σκληρός να είναι ίδιας χωρητικότητας / εταιρίας / μοντέλο ή φτάνει απλά να είναι και αυτός sata??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Αν κάνεις τη σύγκριση ταχυτήτων, μεταξύ δύο δίσκων 300GB σε διάταξη Raid 0, με ένα ράπτορα stand alone, τότε η απάντηση είναι πολύ έυκολη και είναι η πρώτη επιλογή.

Από πλευράς χρημάτων και χωρητικότητας επίσης καλύτερη επιλογή είναι ο συνδυασμός των 300άρηδων.

Το μόνο μελανό σημείο στην υπόθεση είναι το backup. Αν "χτυπήσει" ένας από τους δύο θα βρεθείς στο δρόμο :shifty:

Link to comment
Share on other sites

ε τωρα αυτο δε το καταλαβαινω... το φοβουντε ολοι αλλα σε τι διαφερει απο το να ειχαν μονο εναν δισκο? παλι θα τα εχαναν. τεσπα οπως τα λεει ο ταζ.

1. raptors raid

2. non-raptors raid

3. raptor(βασικα δισκος στισ 10.000 στροφες να ειναι. εχει και η hitachi)

4. απλος δισκος

υπαρχουν και οι scii αλλα ειναι πανακρηβοι....

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη ταχυτητα raid o με δυο raptor Τελεια με 4

καλη ταχυτητα raid o με δυο sata πολυ καλυτερη με 4 και τεραστια χωρητικοτητα

Οικονομικη λυση 300 + 300

Ακριβη λυση 74 + 74

Αν πας σε raptor καλυτερα 74 παρα 150

Ειναι μικρο το ρισκο να χτυπησει καποιος εκτος και αν συνεχεια πειραζεις κατι στο pc

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα θα ηθελα να επισημανω....600GB σε maxtor??...και μαλιστα raid?? :hehe:

Kουφια η ωρα που τα ακουει ευχομαι να μην παθουν ποτε τιποτα...:D

Μπορεις αντι για 150αρη raptor ..να παρεις τον 75αρη ...

Σου περισσευουν ακομα για τον maxtor αν τον θελησεις πιο μετα..

Link to comment
Share on other sites

μα γιατι το λες αυτο? εγω εχω εναν ιδε 160γιγα απο τον οκτομβιο του 2004 δουλεβε 24/7 καπου 2 χρονια. ειχε φαει αμετριτα φορματ διαχωρισους σε παρτισιον απο 2πλες εγκαταστασεις παραθυρων ή/ηαι λιβουξ αλλα καποια στιγμη στην μετακομηση που εκανα οταν συνδεσα το πισι ο δισκος καπουτ. τον πηγα rma και απο τοτε μια χαρα (αυτη τη φορα δεν εχει φαει ουτε ενα χωρισμο παρτισιον) και δουλεβει 1 χρονο 24/7 οπως επισης 1 χρονο περιπου εχω και εναν αλλο 300γιγα σατα που δεν εχει βγαλει κιχ....

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο περίεργο λόγο, παρόλο που όλο ακούω τα χειρότερα για τους maxtor, μου έχει χτυπήσει seagate, μου σφυρίζει σαν τρένο western digital, όλοι οι maxtor δουλεύουνε ρολόι!! Κι έχουν περάσει πολλοί σκληροί από τα χέρια μου...

Αυτή τη στιγμή βέβαια το μηχάνημα έχει 3 seagate, αλλά ας όψεται η εξαγορά της maxtor και οι "budget" σκληροί που θα βγαίνουν από εδώ και πέρα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, sorry κιόλας, αλλά τι λέτε? Σαφώς και ένας Raptor είναι ταχύτερος σε Windows και εφαρμογές από δύο απλούς δίσκους σε Raid-0. Στα Windows δε μετράει το transfer rate αλλά το seek time που στους Raptors απλά ξεφεύγει σε σχέση με τους απλούς.

Αν σας νοιάζει το transfer rate, οκ, αλλά αν όχι, ο raptor είναι μονόδρομος. Και αργότερα και 2ος για raid-0. 4 Raptors το έχω ξαναπεί, είναι υπερβολή και δεν προσφέρουν τπτ (ακριβώς επειδή ΜΟΝΟ το transfer rate αυξάνουν).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 22:42]

Ρε παιδιά, sorry κιόλας, αλλά τι λέτε? Σαφώς και ένας Raptor είναι ταχύτερος σε Windows και εφαρμογές από δύο απλούς δίσκους σε Raid-0. Στα Windows δε μετράει το transfer rate αλλά το seek time που στους Raptors απλά ξεφεύγει σε σχέση με τους απλούς.

Αν σας νοιάζει το transfer rate, οκ, αλλά αν όχι, ο raptor είναι μονόδρομος. Και αργότερα και 2ος για raid-0. 4 Raptors το έχω ξαναπεί, είναι υπερβολή και δεν προσφέρουν τπτ (ακριβώς επειδή ΜΟΝΟ το transfer rate αυξάνουν).

Βασικά την ταχύτητα την θέλω για γρηγορότερα loadings στα παιχνίδια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Ρε παιδιά, sorry κιόλας, αλλά τι λέτε? Σαφώς και ένας Raptor είναι ταχύτερος σε Windows και εφαρμογές από δύο απλούς δίσκους σε Raid-0. Στα Windows δε μετράει το transfer rate αλλά το seek time που στους Raptors απλά ξεφεύγει σε σχέση με τους απλούς.

Αν σας νοιάζει το transfer rate, οκ, αλλά αν όχι, ο raptor είναι μονόδρομος. Και αργότερα και 2ος για raid-0. 4 Raptors το έχω ξαναπεί, είναι υπερβολή και δεν προσφέρουν τπτ (ακριβώς επειδή ΜΟΝΟ το transfer rate αυξάνουν).

Ακριβως! Το raid 0 αυξάνει το transfer rate, αλλα το seek time παραμένει το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Κ γω raptor λεω..... Εναν 74αρη τωρα και μετα αλλον εναν...

EDIT:Τωρα ειδα οτι εχει πεσει η τιμη του 150αρη στα 190ε.... Παρε καλυτερα τον 150 και αν δεν εχεις κουτι που να δειχνει τον σκληρο, προτιμησε αυτον χωρις το τζαμι...

EDIT_2:Α! και κατι σημαντικο.... οι raptor κανουν περισσοτερο θορυβο απο τους υπολοιπους σκληρους... αλλους τους ενοχλει, εμενα οχι.... μου αρεσει το γουργουριτο που κανουν....:upside:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters [Σήμερα, στις 23:54]

Κ γω raptor λεω..... Εναν 74αρη τωρα και μετα αλλον εναν...

EDIT:Τωρα ειδα οτι εχει πεσει η τιμη του 150αρη στα 190ε.... Παρε καλυτερα τον 150 και αν δεν εχεις κουτι που να δειχνει τον σκληρο, προτιμησε αυτον χωρις το τζαμι...

ποιός είναι πιο γρήγορος, ο 74αρης ή ο 150άρης?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ειναι.... Ελαχιστα ταχυτερος ο 74ρης στο seek αλλα ο 150αρης εχει λιγο καλυτερο transfer rate (Μιλαμε για πολυ μικρες διαφορες).... Ο 150αρης ομως εχει 100% παραπανω χωρητικοτητα αλλα ειναι μονο 25% ακριβοτερος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.