Jump to content



samsung 22'' Wide SM226BW ή 22'' L226WTQ-SF


Skalex

Recommended Posts

Γεια χαρά,

είμαι στα πρόθυρα να κάνω το βήμα αλλαγής οθόνης και έχω καταλήξει σε αυτές τις 2 :

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=967238

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=953423

δεδομένου του "λαχείου" που παίζει όπως διάβασα εδώ με την samsung το προτείνεται?

η LG αξίζει? ή samsung και ότι panel κάτσει?

Thnks

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχεις διαβασεις το ηδη υπαρχων θεμα για τις 22" σωστα ?

Εγω αγορασα απο πλαισιο προχθες την 226WTQ με 339...Την ελεγξαμε επιτοπου αν εχει καμμενα πιξελ.(την ανοιξαμε εκει ) και την πηρα..

Θελει ρυθμισμα πολυ η οθονη για τα χρωματα της και ολα...Παντως για τα λεφτα της ειναι πολυ καλη..Σε παιχνιδια που εχω παιξει battlefield 2142 , company of heroes , LFS2 , C&C3 εχω μεινει αφωνος..

Στα χρωματα βεβαια με χαλαει λιγο ( TN panel δεν εχει ?)

Link to comment
Share on other sites

Thnks για την απαντηση...

να σου πω την αληθεια δεν ψαχτει καθολου οσο αναφορα τα panel :o

και τι εννεοις θελει πολλες ρυθμισεις?ποσο χρονο σου πηρε? και τελος:D ειναι one time οι ρυθμισεις οι πρεπει και καλα σε καθε παιχνιδι να τις αλλαζεις?

EDIT

Υπαρχει λινκ για την οθονη που προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ , απλως ρυθμισεις οπως contrast , brightness , RGB ,sharpness κλπ...Αλλα υπαρχει και το fortemanager που τα ρυθμιζεις ολα μεσα απο το προγραμμα...

Παντως απο 17αρα που πηγα σε 22 και χωρις γνωστης πολλων πραγματων απο το ειδος μου φανηκε απιστευτη οθονη...Τη χαιρομαι οταν παιζω παιχνιδια :D

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλή φαίνεται. και σε μαύρο που το προτιμώ :D

ξερεις μηπως ημερομηνια ποτε θα ερθει? Αλλιως αμα αργει πολυ να αγκαρεψω το ξαδερφακι μου που θα ερθει το καλοκαιρι απο γερμανια :)

Link to comment
Share on other sites

Kοίταξε.. η γνώμη μου είναι πως για να έχουν και 80 ευρω διαφορά πιστεύω πως η samsung τα έχει μέσα τα λεφτά της σε όποιο panel και να πέσεις,

Εγω προσωπικά πρίν παρω την samsung 226bw (ευτυχώς μου έτυχε και panel S αλλα και να μήν τύχαινε δεν θα έσκαγα)πήγα στο πλαίσιο και είδα τα αντίστοιχα ακριβώς μοντέλα σε 20" και η διαφορά υπέρ της samsung ηταν εμφανής χωρίς να ξέρω ποιο panel έχει!

Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο ωστε να κάνεις την καλύτερη επιλογή, γιατί δεδομένου τα χαρακτηριστικά φαίνονται εξ οψεως τα ίδια... το μάτι καταλαβαίνει πολλά περισσοτερα απο κοντά.

Νομίζω στο the mall έχει και τα δύο μοντέλα.Αν και εγω τελικά την πήρα απο ποιό δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

@ GoMaR

- είδα ότι έχει και d-sub και dvi. εσύ που την έχεις συνδέσει ;

- παραπονιέσαι για χρώματα , ουσιαστικά η σχετικά μικρή της τιμή αντικατοπτρίζει και την ποιότητά της ;

ψηνόμουν να την αγοράσω μιας που η 24άρα έχει τα διπλάσια λεφτά και σε επιφάνεια οθόνης δε νομίζω να νιώσω καμμιά τρελή διαφορά (είμαι σε 19αρα crt).

Link to comment
Share on other sites

οσοι δεν πολυγουσταρουν τα χρωματα σε ΤΝ ας δοκιμασουν να παιξουν με λιιιιγο παραπανω φωτισμο στο δωματιο....εγω ειδα σεβαστη διαφορα με αυτο(αν κι εχω την αισθηση πως το ξερουν ολοι κι εγω κανω τωρα σαν να ανακαλυψα την Αμερικη)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...
Αρχική απάντηση από ea6gka

για την LG κανεις αλλος εντυπωσεις?

Αν έχει το ίδιο panel με την M228WA (αυτήν έχω) θα σου πω ότι αξίζει τα χρήματα για τις 22 ίντσες, τις βελτιωμένες γωνίες και τα καλά χρώματα. Αλλά μέχρι εκεί. Μην περιμένεις όμως να είναι super duper.

Επίσης το interpolation στα 1280x1024 (στο HAL 2) ήταν καλούτσικο δεδομένου και της native ανάλυσης της οθόνης.

2 μειονεκτήματα που έχει είναι:

- το backlight bleeding με υψηλά contrast και brightness (αν μειώσεις βελτιώνεται η κατάσταση)

- το contrast σε τόνους του μαύρου πάνω σε μαύρο background

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον diperr. Έχει backlight bleeding αλλά εαν είναι έντονο στην αλλάζουν. Θεωρείται κατασκευαστικό ελάττωμα. Τα χρώματα θέλουν ΠΟΛΥ δουλειά μέχρι να τα φέρεις. Γενικά είναι μια τίμια πρόταση για τα λεφτά της (έδωσα 280 ευρώ) αλλά θέλει δουλειά η τεχνολογία ακόμη..

Επίσης θα ήθελα να προτείνω τη δημιουργία ενός thread όπου θα ποστάρουμε calibration settings για τις οθόνες μας. Να μπορούμε να δοκιμάζουμε μεταξύ μας μπας και πετύχουμε καλύτερα και γρηγορότερα αποτελέσματα. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από koozoop

...αλλά εαν είναι έντονο στην αλλάζουν.

Την άλλαξα (nice after sale LG) και η διαφορά είναι της τάξεως 10%-15% (προς το καλύτερο) οπότε μαλλον είναι γενικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα καταφερα και την εφερα στα μετρα μου , ποσταρω τις ρυθμισεις μου για συγκριση και βοηθεια

ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ : 75

ΑΝΤΙΘΕΣΗ : 75

ΓΑΜΜΑ :-50

ΠΡΟΡΥΘΜΙΣΕΙΣ : 6500Κ

ΕΥΚΡΙΝΕΙΑ : 4

f ENGINE : OFF

μια πρωτη γευση ειναι οτι για τα λεφτα της οντως ειναι παρα πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να έχω μία generic ρύθμιση για όλα γιατί αλλιώς θέλω να βλέπω dvd (λίγο εντονούτσικα χρώματα και υψηλό contrast) και αλλιώς όταν δουλεύω σε desktop.

Αρχική απάντηση από ea6gka

μια πρωτη γευση ειναι οτι για τα λεφτα της οντως ειναι παρα πολυ καλη.

Σίγουρα είναι πολύ καλή και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πόσο έχουν βελτιωθεί τα TN σε σχέση και με τις άλλες εταιρίες αλλά και με τα άλλα Panel.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.