Jump to content



Denial of Service(Πως μπορώ να το αντιμετώπισω?)


gpsgp

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Εδώ κ 2 μέρες δέχομαι επίθεση στο firewall(sygate) από Denial of Service,το έψαξα στο google για το τι είναι αλλά δεν εβγαλά κ πολύ νόημα γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά...αν ξέρετε κατί επί του θέματος και κυρίως πώς αντιμετωπίζεται θα μου ήταν πολύ χρήσιμο..αν χρειαζεστε πιο συγκεκριμένες πληροφορίες πείτε μου...

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες :)

Καλό είναι να βγάλεις το Sygate γιατί δυστυχώς είναι παρατημένο, αν και για μένα ήταν το καλύτερο. Έχω παρατηρήσει πολλά bugs σε Windows SP2.

Κατέβασε το ZoneAlarm 6.5 (το 7 είναι μπούρδα και βαρύ). Λινκ θα βρεις στον οδηγό της υπογραφής μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως σου κάνουν DoS δεν μπορείς να κάνεις τίποτα περισσότερο από το να ενημερώσεις τον isp σου και αυτοί με τη σειρά τους να εντοπίσουν την πηγή του και να ενημερώσουν τον πάροχο του υπολογιστή που σου κάνει το DoS και να τον σταματήσουν.

Link to comment
Share on other sites

στα d.o.s. attacks ο επιτι8εμενος στελνει πολλα requests στον σερβερ που 8ελει να "κρεμασει"

η να ριξει...και αυτος απο τον φορτο μπλοκαρει η αργει δραματικα πολυ..

τελευταια ειναι γελιο να κανει κανεις κατι τετοιο αφου υπαρχουν προγραμματα...που και ασχετος να εισαι μπορεις να κατεβασεις και απλα να πατας το κουμπακι και να λες κανω χακινγκ!!!

πισω στο 8εμα...

η λυση με τον isp ειναι σωστη 8εωριτικα αλλα πρακτικα δεν 8α δουλεψει μαλλον.

αν δεν εχεις static ip δεν υπαρχει προβλημα ειναι τυχαιο χακ...(superscan speaks)

(η λα8ος του firewall)

Παντως μην ανησηχεις δεν ειναι τπτ σοβαρο ειδικα αν δεν εχεις σερβερ

Καλυτερα παντως βαλε zone alarm και κανε update! ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.