Jump to content



Core 2 duo 6700 multiplier problem


Vassilis_X

Recommended Posts

Kαλημερα.. εχω προβλημα με το multi του επεγεργαστη.. Στο bios εχω default ρυθμισεις και οταν ανοιγω το cpu-z μου γραφει 6x αντι για 10x.. To εχω δοκιμασει με το καινουργιο bios v.12 της Abit IN9-32 max wifi.. με το ΕIST enable και disable το ιδιο συμβαινει.. επισης το voltages einai user define και οχι auto.. το ρυθμιζω auto και οταν ανοιγω παλι το pc ειναι ξανα user define τα voltages..

Τι παιζει παιδια; μια βοηθεια plz..

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το κάνουν αυτό για εξοικονόμηση ενέργειας.

Έτσι ανάλογα τις απαιτήσεις κατεβάζει ή ανεβάζει την ισχύ του επεξεργαστή!

Εμένα η μητρική (Gigabyte της υπογραφής) είχε κάποια επιλογή στο bios την οποία απενεργοποίησα κι έτσι αντί για τα 1,6 σε χαλαρό παίζει σταθερα στα 2,13.

Link to comment
Share on other sites

λέγεται EIST (enhanced speedstep) η επιλογή... αυτόματα μειώνει τη συχνότητα στο ελάχιστο (x6 multi) σε κατάσταση idle, αλλά τον βάζει στο x9 όταν ο επεξεργαστής αρχίζει να χρησιμοποιείται

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimcar

λέγεται EIST (enhanced speedstep) η επιλογή... αυτόματα μειώνει τη συχνότητα στο ελάχιστο (x6 multi) σε κατάσταση idle, αλλά τον βάζει στο x9 όταν ο επεξεργαστής αρχίζει να χρησιμοποιείται

Yeap!!!Σωστός!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimcar

λέγεται EIST (enhanced speedstep) η επιλογή... αυτόματα μειώνει τη συχνότητα στο ελάχιστο (x6 multi) σε κατάσταση idle, αλλά τον βάζει στο x9 όταν ο επεξεργαστής αρχίζει να χρησιμοποιείται

Αρχική απάντηση από Vasslis_X

με το ΕIST enable και disable το ιδιο συμβαινει..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και κάποιες άλλες επιλογές (ιδιαίτερα αν έχεις default ρυθμίσεις) οι οποίες έμεσα ρυθμίζουν/επηρεάζουν το ΕIST.

Δες αν έχεις επιλογές στο Bios ξεχωριστά για Speedstep (βάλτο Disable), HyperPath (βάλτο Disable), Performance (βάλτο Auto και αν δεν είναι σταθερό Standard, αλλά ΟΧΙ Turbo). Κάνε επίσης Disable τα Throttling (chipset και cpu). Αν το πρόβλημα αποκατασταθεί ξεκίνα να επαναφέρεις μία - μία τις παραμέτρους (ξεκίνα από τα Throttling) και θα βρεις ακριβώς τι δημιουργούσε το πρόβλημα.

Γενικά συμβαίνει μάλλον αυτό που περιγράφει το post #5 (gkatsogr) και το post #6 (dimcar), αλλά το post #8 (GoMar) θάπρεπε να σου έχει ήδη λύσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.