Jump to content


Υπάρχει πρόγραμμα που να γράφει *.img αρχεία σε σκληρό δίσκο αντι για cd?


Nickman

Recommended Posts

Ψάχνω για πρόγραμμα που να μπορεί να μεταφέρει τα *.img, iso αρχεία σε σκληρό δίσκο αντί για κάψιμο σε cd. Εχει κανείς τίποτα υπόψη του?

Και αν με ρωτήσετε τι το θέλω, απλά προσπαθώ να μεταφέρω ενα img αρχείο σε ενα σκληρό δίσκο και να κάνω boot απο εκει. Σε cd λειτουργεί άψογα αλλά θέλω να το μεταφέρω στον σκληρό για να μπορώ να επέμβω στα αρχεία του.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

ultraiso http://www.ezbsystems.com/ultraiso/ δεν είναι free αλλά κάνει ότι ακριβώς θες

edit

τώρα είδα ότι είναι για Linux, sorry

για linux isomaster http://littlesvr.ca/isomaster/

αρκετά χρήσιμο αν και έχει κάποια bugs

Π.χ. κανείς edit bootable iso και του βάζεις 1 αρχείο, και τότε δεν είναι

πια bootable

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αυτά που είπατε νωρίτερα (εκτος του file roller) και μπορώ να πώ ότι δεν σας έδωσα να καταλάβετε τι ακριβώς θέλω να κανω. Θέλω να εγκαταστήσω ενα img αρχείο στον σκληρό δίσκο και να κάνω boot απο εκείνον τον δίσκο χωρίς να χρειάζεται άλλο λειτουργικό.

*Οταν φτιάχνουμε ενα cd απο iso ή αλλο img αρχείο, το cd περιέχει τα αρχεία του iso και μετά γίνεται bootable. Εγώ θέλω να κάνω την ίδια εργασία με του cd αλλά σε σκληρό δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

δεν γίνετε υπάρχουν προγράμματα να γίνει mount το iso αλλά όχι όπως γίνεται στα windows απλά θα βλέπεις τα περιεχόμενα του η να παίζεις τις ταινίες που ειναι σε iso.Το προγραμματάκι που είναι πάρα πολυ καλό γιαυτη την δουλειά ειναι το AcetonelISO υπάρχει και στα repos του Ubuntu και το home page του ειναι εδω

http://www.acetoneteam.org/

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να γίνει αυτό που θέλω, υπάρχει μια σειρά εντολών στο Linux που το κάνει. Αλλά δυστυχώς οσο και να έχω προσπαθήσει, αν δεν ξέρω τι κάνω, είναι πολύ απίθανο να το πετύχω :(

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και οι διανομές που υποστηρίζουν boot/install απο usb p.x. slax

προϋποθέτουν ότι έχεις ανοίξει το αρχείο img/iso και το έχεις σε κάποιο

directory, κατευθείαν boot από iso/img δεν νομίζω να υπάρχει κάτι έτοιμο

βέβαια ποτέ δεν ξέρεις μιας και linux είναι αυτό και ότι θέλεις μπορείς κάνεις

η μόνη λύση που βλέπω είναι από virtualbox, vmware, qemu ktl

Link to comment
Share on other sites

Στο forum του προγράμματος που θέλω να εγκαταστήσω δίνουν οδηγίες για το πώς γίνεται. Το τακό είναι οτι δεν γίνεται με το πάτημα ενός πλήκτρου (για εμάς τους ασχετους) :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bourlas [20-06-2007 17:52]

ακόμα και οι διανομές που υποστηρίζουν boot/install απο usb p.x. slax

προϋποθέτουν ότι έχεις ανοίξει το αρχείο img/iso και το έχεις σε κάποιο

directory, κατευθείαν boot από iso/img δεν νομίζω να υπάρχει κάτι έτοιμο

βέβαια ποτέ δεν ξέρεις μιας και linux είναι αυτό και ότι θέλεις μπορείς κάνεις

η μόνη λύση που βλέπω είναι από virtualbox, vmware, qemu ktl

Στην περίπτωση που έχω το ανοίξει το img σε κάποιον δίσκο πως μπορώ να τον κάνω bootable? (εχω χρησημοποιήσει την εντολή dd αλλά και πάλι boot δεν γίνεται :( )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.