Jump to content



6700 4GHz help...


NaMe_GR

Recommended Posts

Hi guys...Θα ηθελα βοηθεια περι ΟC στον 6700...Mεχρι τα 3850ΜΗz oλα καλα κ ολα ωραια...Επισης στα 4GHz ολα καλα κ ολα ωραια...μεχρι να bootaro τα ΧΡ :p....Το προβλημα ειναι οτι οταν παει στα 4 και παει να μπουταρει τα ΧΡ μου δειχνει την κλασικη μπλε οθονη και κλασικα επανεκκινηση....OK λεω θελει περισσοτερο ρευμα :D Tο ανεβαζω απο το BIOS στα 1.85...Αργει περισσοτερο η μπλε οθονη να βγει...αλλα κ παλι επανεκκινηση..ΟΚ λεω :p περισσοτερο ρευμα :) Το ανεβαζω στα 1.9 ....KAI....τπτ αυτο ητανε...το PC ανοιχτο κ μαυρη οθονη......Θελει crlmos απο τη mobo για να ξαναδουλεψει!!! Τωρα θελω να ρωτησω τι ***** φταιει??? ;) Eχω mobo με Ρ35 Chipset της Gigabyte,Thermaltake 700W,Ram TeamGroup Dark 800 @1050 kαι ΒFG 8800 στα 600(θελει πολυ ρευμα...περνει 2x6πινα)..Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

δοκιμασε και παραπανω ρευμα.

τσαμπα ειναι:tomato:

περαν της πλακας....το οβεκλοκιν δεν ειναι μονο δωσε ρευμα καραμητρο

με τι ψυξη εισαι και τι θερμοκρασιες εχει ο επεξεργαστης σου στο bios με 1.9ρευμα?

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω ρε φιλε οτι δν ειναι μονο ρευμα...αλλα σε αυτη την περιπτωση μονο ρευμα χρειαζετε ram ειναι οκ :D.. Δν ξερω αν με καταλαβες αλλα..οταν δινω 1.9 ρευμα το PC ειναι ανοιχτο με μαυρη οθονη...και δν ανοιγει αν δν του κανω clrmos...Οσο για την ψυξη και τις θερμοκρασιες ολα καλα :p

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν σε ρωτησα αν ολα καλα....

εγω σε ρωτησα ΤΙ ψυξη και ΠΟΣΟ θερμοκρασια.

εαν θες να σε βοηθησουμε απαντα οσο πιο συγκεκριμενα γινεται γιατι απο οτι διαβαζω απο αυτα που γραφεις εχεις μισοδιαβασει τι σημαινει overclocking και πως επιτυγχανεται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε για πες γενικά τι τάσεις δίνεις σε μόμπο μνήμες κτλ.....Απλά για το record....

Αρχική απάντηση από greekfragma

με τι ψυξη εισαι και τι θερμοκρασιες εχει ο επεξεργαστης σου στο bios με 1.9ρευμα?

λολ μου αρέσει ο τρόπος που το προσεγγίζεις το θέμα! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την ερωτηση αλλα μηπως ειναι πολυ πρωι και δεν καταλαβαινω κατι? Για conroe 6700 μιλαμε? Αν ναι με 1,9 ρευμα ελπιζω να τον ψυχεις τουλαχιστον με ξηρο παγο.Τι ψυξη χρεισιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blindy

Συγνωμη για την ερωτηση αλλα μηπως ειναι πολυ πρωι και δεν καταλαβαινω κατι? Για conroe 6700 μιλαμε? Αν ναι με 1,9 ρευμα ελπιζω να τον ψυχεις τουλαχιστον με ξηρο παγο.Τι ψυξη χρεισιμοποιεις?

Nεράκι λέει σε άλλο πόστ του. Πάντως αν είχε ξηρό πάγο και πάλευε για τα 4ghz αυτό είναι αποτυχία....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NaMe_GR

:S Tι ακουω!!!Το μαμησαμε το θεμα :p Tεσπα...εχω BigWater με το διπλο ψυγειο θερμοκρασιες στα 4 ΣΤΟ bios ειναι 40-45 περιπου...τορα που εχουμε ζεστη δλδ...Αυτα ;)

ώπα .. σε load πόσους έχεις? λίγοι είναι, παίζει να κλέβει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NaMe_GR

Ξαναλεω...το μαμησαμε το θεμα ΠΑΛΙ...Ακου (εμπειρια) Ελεος...Λοιπον ας ξαναγυρισουμε στο θεμα μας....σε full load φιλε πως θα δω θερμοκρασιες αφου καν δν μπορω να μπω σε Win...PEACE ;)

πες μου στα 3.990 που δε σου κολλάει, ή λίγο πιο κάτω...

δε θες ρεύμα... ψύξη θες... η δικιά σου είναι τουλάχιστον μέτρια και οι τάση που δίνεις υπερβολική... τι διαιρέτη έχεις στις μνήμες?

λες στα 3850 είσαι οκ κ στα 4000 όχι... στα υπόλοιπα 150mhz ποιά η συμπεριφορά? memtest στα 3990 είσαι καθαρός?

Link to comment
Share on other sites

Hmmm....Δλδ μου λες οτι αν βαλω καλυτερη ψυξη θα μπουταρουνε τα ΧΡ χωρις προβλημα??? :S To ρευμα το ξερω οτι ειναι υπερβολικο αλλα δν δουλευει πιο χαμηλα...Οσο για τις RAM ειναι μια χαρα...αφου στα 3850 bootarei μια χαρα το συστημα...δλδ στα 3850 και στα 4000 ram σχεδον ιδια MHz ιδια timings...memtest δν μπορω να τρεξω δν εχω παρει ακομα δισκετα στο PC :p...τι αλλο....Διαιρετης 2:3....

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα η βοηθεια μου θα επρεπε να ειναι 1 γραμμη.

Χαμηλωσε το vcore για να μην τον καψεις.

Απο εκει και περα τωρα.

Δεν ξερεις αν οι μνημες ειναι σταθερες εκει που ειναι. Αν τα timings για τα συγκεκριμενα MHz στις μνημες ειναι ενταξει για να μπεις windows. Αν οι μνημες θελουν περισσοτερο ρευμα. Αν το chipset ή το FSB θελει περισσοτερο ρευμα.

Που θελω να καταληξω??? Ανεβαζωντας απλα το FSB για να παει απο τα 385 στα 400 και με τον στανιο να μπει windows δεν γινεται.

Κατ'αρχας παντα χρειαζεται μικρα βηματα. Επισης το οτι θα μπει windows δεν σημαινει τιποτα. Με το που θα πας να ξεκινησεις οποιαδηποτε εφαρμογη μπορει να κανει restart.

Οποτε. Χαμηλωσε για αρχη το vcore του επεξεργαστη σε λογικα για αυτη την υδροψυξη πλαισια.(περιπου 1.40-1.45)

Ξεκινα περιπου στα 3300-3400 ΜΗz και μπες windows. Τεσταρε την σταθεροτητα του μηχανηματος με prime-orthos. Αν δεις οτι στο 3ωρο-4ωρο ειναι ενταξει και οι θερμοκρασιες νορμαλ(τις οποιες θα βλεπεις αποκλειστικα με το coretemp) τοτε δοκιμασε για λιγο παραπανω, π.χ. τα 3460-3480. Ξαναβαλε να τρεχει orthos και λοιπα και λοιπα.

Πριν απο ολα αυτα να ξερεις που ακριβως παιζουν οι μνημες σου. Αυτο θα το δοκιμασεις ΚΑΤΕΒΑΖΟΝΤΑΣ τον multi του επεξεργαστη στο 7Χ π.χ. και μετα ανεβαζοντας το FSB.

Δινε και σε αυτες ρευμα με μικρα βηματα και τρεχε memtest, test5 και 8 για κανα2ωρο.

Μολις βρεις που παιζουν οι μνημες(ΜΑΧ FSB) τοτε αλλαξε το μουλτι σε 10Χ και ξεκινα να δοκιμαζεις τον επεξεργαστη οπως σου ειπα πιο πανω.

Αυτα για αρχη. Δοκιμασε εστω και 2-3 απο αυτα και τα ξαναλεμε.

Αν δεν καταλαβες σχεδον τιποτα απο τα παραπανω, τοτες κλειστα ολα και πανε για κανενα μπανακι να δροσιστεις.

Link to comment
Share on other sites

AXAXA Ωραιος φιλε μου...μου ελυσες πολλες μου αποριες :)Μπανακι δν θα παω...θα κατσω να κανω ΟC:P....οι μνημες ειναι 800MHz και τις εχω στα 1000 με auto timings απο τη mobo :S εχω δοκιμασει το ρευμα στο chipset αλλα τπτ...τεσπα thnxx και τα ξαναλεμε.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.