Jump to content



SilenX iXterma Rro Fan IXP-74-16


pusher

Recommended Posts

SilenX iXterma Rro Fan IXP-74-16

Προδιαγραφές

specscv2.jpg

Φωτογραφίες

ixp76frontlargerh2.jpg

ixp76rearlargeqy6.jpg

Με θερμοκρασία περιβάλλοντος 34 βαθμούς C:

- σε Full Load: 65 βαθμούς C ο επεξεργαστής / 41 η μητρική

- σε idle κατάσταση: 53 βαθμούς C ο επεξεργαστής / 41 η μητρική

(επεξεργαστής P4 3.0 GHz)

Στις 1390 στροφές που δουλεύει μετά βίας ακούγεται από απόσταση μεγαλύτερη των 0,5 μέτρων. Συνολικά ο θόρυβος του PC μειώθηκε πολύ γιατί έπεσαν οι στροφές του ανεμιστήρα της CPU, ο οποίος τώρα το καλοκαίρι δούλευε σε υψηλές στροφές. Η συσκευασία του δεν είναι σφραγισμένη. Το πίσω μέρος της (χαρτόνι) σύρεται για να ανοίξει ή να κλείσει η συσκευασία. Περιλαμβάνεται αντάπτορας από 3-pin θηλυκό σε 4-pin αρσενικό & θηλυκό για να μπορεί ο ανεμιστήρας να συνδεθεί απ' ευθείας στο τροφοδοτικό και εκτός από τις κλασσικές βίδες και βίδες σιλικόνης για ελαχιστοποίηση των κραδασμών (άρα και των θορύβων).

Οι μετρήσεις έγιναν με το PC Probe της ASUS. Το κουτί του υπολογιστή είναι το CX-03SL-SL-A κα είναι Full Tower. Δεν είχε τοποθετημένο πριν κανέναν ανεμιστήρα. Παρατηρήθηκε πτώση 16 - 17 βαθμών σε Full Load και 12 σε idle κατάσταση σε σχέση με πριν. (Βέβαια μεσολάβησε και καθαρισμός του heatsink της CPU ο οποίος ήταν μέτρια σκονισμένος. Υπολογίζω ότι 1-3 βαθμοί της πτώσης θα οφείλονται στον καθαρισμό).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 14:37]

Για τι επεξεργαστη μιλαμε? Αν ειναι π.χ. ο Ε6600 τοτε δεν ειναι καλη θερμοκρασια. Αν ειναι κανας P4 τοτε εισαι σε λογικα πλαισια (μαλλον).

Για P4 στα 3.0 GHz. Θα το αναφέρω και πάνω. Παράλειψη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι βίδες σιλικόνης 2 μήνες μετά από την τοποθέτηση του ανεμιστήρα έχουν ξεραθεί και οι 4. Δύο κόπηκαν με αποτέλεσμα ο ανεμιστήρας να ξεκρεμαστεί μερικώς από τη θέση του. Δεν υπάρχει λόγος να τις τοποθετήσετε. Και οι κανονικές δεν επηρεάζουν το επίπεδο του θορύβου. (Εφόσον βέβαια βιδωθούν καλά). Οπότε προτιμήστε τη σίγουρη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σας ακουώ όλους που τους λέτε αθόρυβους και δεν μπορώ να το καταλάβω. Αγόρασα έναν για το κατεβαστήρι μου και τον έβαλα στα 5V για να μην ακούγεται αυτός αλλά το τροφοδοτικό. Δεν λέω ότι είναι ενοχλητικοί, αλλά με το dbμέτρο ενός γνωστού μέτρησα σε μισό μέτρο απόσταση από το κουτί 36dbA ενός μετά την τοποθέτηση στα 5V 24dbA που έρχονται από το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που ειχα σε καποια φαση 3 απο δαυτους στην κατοχη μου (την εκδοση με το LED) τους ξεφορτω8ηκα κακην κακως και τους αντικατεστησα με Coolermaster Silent...

πραγματικα κανει 8ορυβο ο μηχανισμος των συγκεκριμενων ανεμηστηρων.Ο παραγομενος 8ορυβος δεν οφειλεται στα πολλα cfm που υποτι8εται πως αποδιδει ο SilentX αλλα στον μηχανισμο τους.

τοπο8ετοντας διπλα διπλα εναν SilentX με εναν CM Silent η διαφορα υπερ του δευτερου ηταν τραγικη και η διαφορα στην ροη αερα ελαχιστη...

για μενα προσωπικα ειναι πεταμενα λεφτα τα 20-25 ευρω που κοστιζουν αυτοι οι ανεμηστηρες ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από effect [Σήμερα, στις 01:47]

Ρε παιδιά σας ακουώ όλους που τους λέτε αθόρυβους και δεν μπορώ να το καταλάβω. Αγόρασα έναν για το κατεβαστήρι μου και τον έβαλα στα 5V για να μην ακούγεται αυτός αλλά το τροφοδοτικό. Δεν λέω ότι είναι ενοχλητικοί, αλλά με το dbμέτρο ενός γνωστού μέτρησα σε μισό μέτρο απόσταση από το κουτί 36dbA ενός μετά την τοποθέτηση στα 5V 24dbA που έρχονται από το τροφοδοτικό.

Δεν κατάλαβα σε τι αναφέρονται αυτές οι δύο τιμές. Η μία είναι ο θόρυβος SilenX και τροφοδοτικού μαζί και η άλλη μόνο του τροφοδοτικού;

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία μετράει το δυνατότερο. Δηλαδή ο Silenx έκανε 32dBA(πες τα άλλα 4 είναι από τροφοδοτικό. Φαντάσου να μιλάς στο δρόμο και να περνάει μια μηχανή μες θόρυβο δίπλα σου. Η φωνή σου επηρεάζει τη μέτρηση αλλά ελάχιστα. 32 σε σχέση με τα 11 που δηλώνουν είναι τεράστια διαφορά γιατί το dba δεν πάνε αναλογικά αλλά λογαριθμικά.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει εγώ γενικά όλα κάνουν πολύ περισσότερο θόρυβο από ότι δηλώνουν οι κατασκευαστές. Η εργοστασιακή ψύκτρα μιας 8800 την έχουν μετρήσει στο ένα μέτρο στα 42,5dbA(σε ένα review το είδα δεν το έχω δοκιμάσει εγώ). Αν έκανε η SilenX 14db (και 19 σου λέω) θα έπρεπε είτε έχεις το ανεμιστήρα συνδεδεμένο είτε όχι ο θόρυβος να μην μεταβάλλεται μιας και κανένα τροφοδοτικό που έχω δει δεν πέφτει κάτω από 19. Αλλά εγώ έχω τεράστια διαφορά με το Silen να δουλεύει από όταν δεν λειτουργεί. Εγώ αυτό που πιστεύω και προσωπικά έχω δει δεν γίνεται ανεμιστήρα 120μμ να περνάει τις 800-900 στροφές και να μην ακούγεται(είτε είναι SilenX, είτε άλλη μάρκα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt

εγω παντως που ειχα σε καποια φαση 3 απο δαυτους στην κατοχη μου (την εκδοση με το LED) τους ξεφορτω8ηκα κακην κακως και τους αντικατεστησα με Coolermaster Silent...

για αυτον μιλαμε?

COOLERMASTER R4-S2S-12AK SILENT FAN 120 SI1

Αρχική απάντηση από Lazy Dog

Scythe S-FLEX:worship:

ειναι δυνατον να ειναι ΜΟΝΟ 8.7 dBA???

SCYTHE S-FLEX S-FDB 120MM QUIET FAN

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να αναφέρω πως εδώ και λίγο καιρό μετά από μία περίοδο αδικαιολόγητων αυξομειώσεων στην ταχύτητα περιστροφής του SilenX και παράλληλη αύξηση του θορύβου αντικατέστησα τον ανεμιστήρα με έναν Zalman ZM-F3. Λίγο πιο θορυβώδης αλλά και πολύ πιο δυνατός από τον SilenX και ελπίζω και πιο αξιόπιστος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pusher

Να αναφέρω πως εδώ και λίγο καιρό μετά από μία περίοδο αδικαιολόγητων αυξομειώσεων στην ταχύτητα περιστροφής του SilenX και παράλληλη αύξηση του θορύβου αντικατέστησα τον ανεμιστήρα με έναν Zalman ZM-F3. Λίγο πιο θορυβώδης αλλά και πολύ πιο δυνατός από τον SilenX και ελπίζω και πιο αξιόπιστος.

4 Zalman ZM-F1 που έχω 3 περίπου χρόνια τώρα δουλεύουν απροβλημάτιστα στα 5.5V σχεδόν όλο το 24ωρο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.