Jump to content


Πρόβλημα με τροφοδοτικο;


metkosas

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους.

Αγόρασα ενα etasis 850W για αντικατασταση του enermax 480W και αφου το συνδεσα παρατηρώ οτι 8/10 φορες που πατάω το κουμπί του τροφοδοτικού η το power button απο μπροστα του κουτιού, πέφτει η ασφαλεια στον πίνακα του σπιτιού.(όχι η κεντρική αλλα αυτή του δωματίου μου). παρόλα αυτα το pc δουλευει κανονικά αφού ειναι πάνω σε ups.

όταν πάω να την σηκώσω απο τον πίνακα την ασφάλεια ξαναπέφτει και στην δευτερη προσπάθεια μενει σηκωμένη.

τι λέτε να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα A για την ασφάλεια και μάλλον δε σηκώνει τις συσκευές που έχεις σε αυτή τη γραμμή. Να υποθέσω ότι μένεις σε παλιά πολυκατοικία; Παρόμοια πρόβλημα είχα παλιότερα όταν μπήκε και τρίτο κλιματιστικό στην ίδια γραμμή του σπιτιού. Αναγκαστήκαμε να "τραβήξουμε" άλλη γραμμή από τον πίνακα για να λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

για να έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό αποκλείετε έτσι;

η ασφάλεια είναι 10Α και υπάρχει και μια 20Α μονο για το πλυντήριο.

Να φέρω ηλεκτρολόγο να μου τις αλλάξει και να βάλει την 20Α στο δωμάτιο και την 10Α στο πλυντήριο;

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το συνιστούσα. Η ασφάλεια για να είναι 10Α θα υπάρχει λόγος. Η λύση είναι να "τραβήξει" ο ηλεκτρολόγος μια άλλη γραμμή από τον πίνακα.

Για να είσαι 100% σίγουρος ότι δε φταίει το τροφοδοτικό, συνέδεσε τον Η/Υ στη γραμμή του πλυντηρίου για να δεις αν ρίχνει και εκεί την ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από metkosas [Σήμερα, στις 11:19]

για να έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό αποκλείετε έτσι;

η ασφάλεια είναι 10Α και υπάρχει και μια 20Α μονο για το πλυντήριο.

Να φέρω ηλεκτρολόγο να μου τις αλλάξει και να βάλει την 20Α στο δωμάτιο και την 10Α στο πλυντήριο;

Αυτό με το πλυντήριο ούτε να το σκεφτεσαι...

10Α για φωτισμο ή για τις πριζες?

Κανονικά οι ρευματοδοτες και ειδικά οι ενισχυμενοι (σουκο) πρεπει να έχουν δικό τους κυκλωμα (3χ2,5) και να ασφαλιζονται με 16Α ασφαλεια.

Αν ο ρευματοδότης που χρησιμοποιεις για το pc ασφαλίζεται με 10Α (που μπορει να σημαινει ότι καλωδια του είναι και (3χ1,5) τοτε αυτός είναι και ο πιυανοτερος λόγος που πεφτει η ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 10:11]

Αυτό με το πλυντήριο ούτε να το σκεφτεσαι...

10Α για φωτισμο ή για τις πριζες?

Κανονικά οι ρευματοδοτες και ειδικά οι ενισχυμενοι (σουκο) πρεπει να έχουν δικό τους κυκλωμα (3χ2,5) και να ασφαλιζονται με 16Α ασφαλεια.

Αν ο ρευματοδότης που χρησιμοποιεις για το pc ασφαλίζεται με 10Α (που μπορει να σημαινει ότι καλωδια του είναι και (3χ1,5) τοτε αυτός είναι και ο πιυανοτερος λόγος που πεφτει η ασφαλεια.

οπώτε τι να κάνω;

πρέπει να αλλαχτούν και τα καλώδια;

τα 10Α δινουν σε φωτισμό,μπρίζες (σούκο),σε κουζίνα και υπνοδωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις το τροφοδοτικό σε ένα pc ενός φίλου σου? και αν κάνει το ίδιο πάντο για έλεγχο. και αμα είναι να ασχολίθείς μς τα ηλεκτρολογίκα ρώτησε κάποιον ηλεκτρολόγο αν γίνεται απο 10 ασφάλεια να βάλεις 16, γιατί κάπωσ μικρή μου φένεται η 10.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από metkosas [Σήμερα, στις 14:02]

οπώτε τι να κάνω;

πρέπει να αλλαχτούν και τα καλώδια;

τα 10Α δινουν σε φωτισμό,μπρίζες (σούκο),σε κουζίνα και υπνοδωμάτιο.

10Α ασφάλεια είναι αρκετα να σηκώσουν ένα pc, αν δεν υπάρχουν βεβαια και άλλα πολλά φορτια στην γραμμη που ασφαλίζονται απο αυτή, που δεν μπορω να το ξέρω.

Έκανα την υπόθεση ότι μπορει να μην αντεχει το φορτιο η 10Α γιατι αρχισε να πεφτει απο την στιγμή που έβαλες μεγαλυτερο τροφοδοτικό.

Να βάλεις ασφάλεια μεγαλυτερη απο 10Α δηλ 16Α στο κυκλωμα σου δεν είναι λυση.

Υποθετω, ότι για να έβαλε ο ηλεκρολογος 10αρα ασφαλεια έβαλε και 1,5mm καλώδιο.

Αν εσυ μεγαλωσεις την ασφαλεια, σε μεγάλες απαιτησεις ρευματος, υπαρχει σοβαρό ενδεχόμενο να καταστρεψεις τα καλώδια (υπερφορτιση).

Βεβαιώσου ότι δεν έχει κάποιο προβλημα το psu πρωτα.

και μετά ζήτησε βοηθεια απο ηλ/γο.

Αν τελικά υπάρχει προβλημα με την ηλεκτρολογική εγκατασταση(που και πάλι λεω 10Α είναι αρκετά και για το pc) δεν είναι ανάγκη να αλλαχτουν τα καλωδια ή κάποια απο αυτά, μπορει το υπάρχον κυκλωμα να χωριστει στα 2 και να ασφαλιστει ξεχωριστά. Έτσι θα μοιραστει το φορτιο στα 2.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Αυτό με το πλυντήριο ούτε να το σκεφτεσαι...

Γιατι να μην το δοκιμασει στην πριζα του πλυντηριου? Αν το σηκωνει παει να πει οτι εχει προβλημα η γραμμη. Αν παλι δεν το σηκωσει και πεσει και του πλυντηριου η ασφαλεια, παει να πει οτι εχει προβλημα το τροφοδοτικο. Παντως κανονικα ολα τα σπιτια εχουν 16Α ασφαλειες. Τωρα γιατι στο παιδι εχουν 10Α, δεν ξερω. Να υποθεσω οτι δεν εχει κλιματιστικο μεσα ε?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον

απο την 10Α περνοθν τα φωτα του φις,κουζινας και μπριζεσ κουζινας,φωτα υπνοδωματιου και πριζες υπνοδωματιου.

μονο στο δωματιο μου εχω ζ5500 3 laptop και 2 pc +εκτυποτεσ σκαννετ ................

το κλιματιστικο ειναι σε ξεχωριστη γραμμη του σαλονιου και του χωλ.

Στην πρίζα του πλυντηρίου θα το δοκιμασω το απογευμα (θα παω να πάρω μπαλαντέζα).

edit: το σαλόνι και το χώλ πέρνουν απο 16Α.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 10:49]

Γιατι να μην το δοκιμασει στην πριζα του πλυντηριου? Αν το σηκωνει παει να πει οτι εχει προβλημα η γραμμη. Αν παλι δεν το σηκωσει και πεσει και του πλυντηριου η ασφαλεια, παει να πει οτι εχει προβλημα το τροφοδοτικο. Παντως κανονικα ολα τα σπιτια εχουν 16Α ασφαλειες. Τωρα γιατι στο παιδι εχουν 10Α, δεν ξερω. Να υποθεσω οτι δεν εχει κλιματιστικο μεσα ε?

Δεν είπα να μην δοκιμασει το pc στην πριζα του πληντηριου.....

Eίπε να

Αρχική απάντηση από metkosas [Χθες, στις 11:19]

να μου τις αλλάξει και να βάλει την 20Α στο δωμάτιο και την 10Α στο πλυντήριο;

και εγω είπα ουτε να το σκεφτεσαι αφου 10Α ασφαλεια + Πλυντήριο = Νο Go. Με τίποτα.

Και βεβαια ουτε ο ηλεκτρολογος που θα έφερνε θα σκεφτοταν να το κάνει.

Να καταλαβαινόμαστε...

Και δεν εχουν όλα τα σπιτια 16Α ασφαλειες, Για φωτισμο είναι αρκετες οι 10Α και αν δεν έχεις ενυσχημενες πριζες μπορουν κανονικά να ασφαλιστουν και απο 10Α αναλογα με το φορτιο που θα σηκώσει η γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.