Jump to content



oταν δεν bootάρει


Vagelis2000

Recommended Posts

Πολλές φορές μου έχει τύχει απο διαφορες αιτίες να μη ανοίγουν τα windows και μάλιστα ούτε με safe mode.

Πάντα κάνω format.

Υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να διορθώνει το πρόβλημα?

Κάτι έχω ακούσει για bootcd.

Πως γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Χεχε! Αν δεν εννοείς το παρακάτω αγνόησε το. Bootάρεις από το CD των Windows και στην πρώτη οθόνη πατάς Enter Για να γίνει κανονικά εγκατάσταση. Έπειτα εκείνο ψάχνει για ήδη εγκατεστημένο λειτουργικό και αφού το βρει σου δίνει την επίλογη να κάνει διόρθωση πατώντας το R. Πάντως μάλλον είναι άδικος κόπος. Περίπου όσο το format διαρκεί. Αρκεί να έχεις κάνει backup...

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια πάντως που ασχολούμε με τα ΧΡ δεν έχω βρεί καμια επιλογή να διορθώνει με το cd των wiΧΡ.

ΜΟΝΟ ΄νέα εγκατάσταση κάνει, αφού σβήσει την προηγούμενη.

Αυτό γινόταν μόνο στα win 98.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι λόγοι για τους οποίους συμβαίνει αυτό μπορεί να είναι πολλοί. Μπορείς να πας "Εκκίνηση"\"Εκτέλεση" και να γράψεις msconfig. Στο παράθυρο που θα σου βγάλει πας στη καρτέλα "Εκκίνηση" και απενεργοποιήσεις όποια διεργασία πιθανολογείς πως μπορεί να κολλάει στην εκκίνηση. Όταν την βρεις κάνε αποεγκατάσταση το πρόγραμμα που τη χρησιμοποιεί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagelis2000

Τόσα χρόνια πάντως που ασχολούμε με τα ΧΡ δεν έχω βρεί καμια επιλογή να διορθώνει με το cd των wiΧΡ.

ΜΟΝΟ ΄νέα εγκατάσταση κάνει, αφού σβήσει την προηγούμενη.

Αυτό γινόταν μόνο στα win 98.

Υπάρχουν 3 επιλογές, εγκατάσταση, άκυρο και επιδιόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον. εκανα φορματ, εγκατεστησα τα ΧΡ και οταν επανεκκινει και παει να μπει κανονικα πια, μου βγαζει -στη μαυρη οθονη ακομα -οτι ενα αρχειο των win ειναι κατεστραμμενο η λειπει. μου βγαζει ακριβως αυτη τη διαδρομη (windows root)\system32\hal.dll.

Λεπτομερεια, το μηνμα αυτο το βγαζει οταν δεν εχω το cd των xp στο cdrom, γιατι οταν το βαζω μπαινει κανονικα.....!!!

Link to comment
Share on other sites

εκανα και διορθωθηκε η εκκινηση αλλα τωρα μου κανει κολπα στο κλεισιμο. οταν παω να τον κλεισω, νε μεν βγαινει απο τα windows αλλα το μηχανημα δεν κλεινει!! οχι ομως ολες τις φορες, αλλα σε μη λογικο ποσοστο. πριν το φορματ δεν το εκανε αυτο....!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.