Jump to content



Asus vs XfX


jimakos21

Recommended Posts

Labites ηρθε η στιγμη να ζητησω για αλλη μια φορα την πολυτιμη για μενα γνωμη σας..

Ειμαι σε ενα τεραστιο διλλημα! Εχω αποφασιση να αγορασω 8800GTS. Εχοντας το συστημα τις υπογραφης μου κ μνημες τις teamgroup elite.

Το διλλημα τωρα ειναι στην κατασκευαστικη!

Εγω στις κατασκευαστικες δινω πολυ σημασια.. Εχω μια ιδιαιτερη συμπαθια στις XfX.. ΤΙς θεωρω εξαιρετικες!! Εχω κιολας κ μου ειναι απολυτα αξιοπιστες! Ομως ενας φιλος μου μου ειπε να πας σε Asus..

Και τωρα η πρωτι ερωτηση.. Ισχυει οτι αφου εχω μητρικη asus θα ''stakaroun''καλυτερα μεταξυ τους.. Δλδ υπαρχει θεμα μεγαλυτερης συμβατοτητας..? Επισεις ειναι γνωστο οτι οι Xfx ειναι χρονισμενες απο μαμα...Και στι δικη μου δεν δεχετε μεγαλους χρονισμους.... Σχεδον καθολου!

Πειτε μου εσεις λοιπον, ρε παιδια...Αν ειχατε το δικο μου συστημα πια κατασκευαστικη θα διαλεγατε...??????

:sick: :...:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Ειναι εξισου καλες και οι δυο εταιρειες,πηγαινε για την φτηνοτερη ή αυτη με το καλυτερο "πακετο".Ετσι κι αλλιως οι καρτες ειναι reference,δλδ αλλαζει μονο το αυτοκολλητο ουσιαστικα

Κυκλοφορουσε μια φημη καποτε οτι η XFX επαιρνε διαλεγμενα τσιπακια(δεν ξερω αν ισχυει) γι'αυτο και η εμμονη με το εργοστασιακο OC.

Προσωπικα δεν θα επαιρνα ASUS γιατι δεν μου αρεσουν οι κατασκευαστες που φτιαχνουν "απ'ολα" (αυτο βεβαια ειναι προσωπικο κολλημα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η διαφορα των τιμων αναμεσα στις 2 κατασκευαστικες ειναι 2 ευρο!

Θελω την δικη σας γνωμη απλα! Τις δικιες σας προσωπικες εμπειριες πανω σε προιοντα των 2 κατασκευαστικων!

Link to comment
Share on other sites

ASUS μου έχει βγάλει και μπανάνα κάρτα και καλή κάρτα (την gts μου) που ανέβαινε καλά. Το ίδιο και η XFX σε φίλους και γνωστούς. Πάρε όποια έχει καλύτερο πακέτο ή όποια βγει από το κορώνα γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sofix

ψαξε και βρες ποια εχει το καλυτερο συστημα ψυξης και το πιο ησυχο...

εγω αυτο θα εθετα ως προτεραιοτητα...

Έχουν ακριβώς το ίδιο.....

Εγώ δεν ξέρω γιατί..αλλά +1 στην XFX

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ητανε καλυτερα να πηγαινες σε κατι πιο light ? 1950pro ξερω γω που εχει τα μισα λεφτα ? η ram και η cpu θα σε κρατησουν αρκετα πισω, imo πιο πολυ αξιζει μια 8800gts/2900xt σε ενα καινουργιο συστημα παρα ως αναβαθμιση, αν ειχες c2d θα αλλαζε το πραμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβαινει η XFX κουκουνι..! Ειναι χρονισμενη απο μαμα... Απλα στους χρονους που εχει απο μονη τις ειναι με διαφορα καλυτερη!

Δεν ξερω μαλλον XFX θα παρω παιδια! 1ον) Γτ ειναι δοκιμασμενη απο την πλευρα μου

2ον) Γτ βγαζει μονο καρτες γραφικων κ στον τομεα τις ειναι απλα εξαιρετικη!!

3ον) Η φημες για τα chips τις ισως κ να αληθευουν απο μια πλευρα..

4ον) Ειναι κ το θεμα τις συμπαθιας.. απο πλευρα μου..

Ομως αν εχετε να προσθεσετε κατι πειτε το! Καποιο σχολιο! Η καποια γνωμη! Δεν εχω κατασταλαξη ακομη!

Η καποια πληροφορια!

Ευχαριστω! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

Δεν θα ητανε καλυτερα να πηγαινες σε κατι πιο light ? 1950pro ξερω γω που εχει τα μισα λεφτα ? η ram και η cpu θα σε κρατησουν αρκετα πισω, imo πιο πολυ αξιζει μια 8800gts/2900xt σε ενα καινουργιο συστημα παρα ως αναβαθμιση, αν ειχες c2d θα αλλαζε το πραμα

Ε...Ειπα στην αρχη πως θα αλλαξω ραμ....Θα παρω αλλες... Μαν ... dx10....you know....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δικαιολογια προς το παρων το dx10 support ειδικα με τα πρωτα απογοητευτικα δειγματα ( wizard και mariosalice μην αρχισετε την διατριβη παλι το πιασαμε το νοημα :p) την αναβαθμιση την κανει καποιος για τα παιχνιδια που εχει ΗΔΗ στο pc του, αν καποιο στην συλλογη σου θελει μονο μια 8800gts και τπτ αλλο για να γινει playable σε maxed settings παω πασο αλλα οπως και ναχει ο amd στα 2.3 ειναι bottleneck εδω περα για να ξυπνησει η 1900xt(@xtx) μου εγω επρεπε να παω απτα 2.4 και 2.5 στα 2750 φαντασου τι γινεται με τις 8800 που εχουν αρκετη παραπανω ιπποδυναμη

Απο προσωπικη (δυστηχως) εμπειρια εχω διαπιστωσει πως ενα ισορροποιημενο συστημα στα games αποδιδει καλυτερα απο ενα λειψο, δεν λεω να πας ντε και καλα σε c2d προς θεου απλα προσπαθησε να πας τον cpu σου στα 2.5-2.7 πρωτα και μετα ψαξε για το ποια μαρκα θα προτιμησεις :)

Link to comment
Share on other sites

1oν) Αδερφε μακαρι να ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να αλλαζω συνεχεια vga..Σκεφτομαι κ το μελλον ξερεις.... Γτ θα την εχω για 2 χρονια τουλαχιστον!

2ον) Εχω κανει χρονισμο στον amd και πιστευω πως το συστημα δεν θα υπολειτουργη....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

1oν) Αδερφε μακαρι να ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να αλλαζω συνεχεια vga..Σκεφτομαι κ το μελλον ξερεις.... Γτ θα την εχω για 2 χρονια τουλαχιστον!

2ον) Εχω κανει χρονισμο στον amd και πιστευω πως το συστημα δεν θα υπολειτουργη....

Θα έχεις τρομερό bottleneck στην κάρτα απ τον επεξεργαστή...

Με λίγα λόγια θα έχεις πολύ χαμηλή απόδοση της κάρτας

Αν μπορούσες να αλλάξεις cpu+mobo θα ήταν πολύ καλύτερα...

Γιατί το υπόλοιπο σύστημα θα κρατάει την κάρτα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Θα έχεις τρομερό bottleneck στην κάρτα απ τον επεξεργαστή...

Με λίγα λόγια θα έχεις πολύ χαμηλή απόδοση της κάρτας

Αν μπορούσες να αλλάξεις cpu+mobo θα ήταν πολύ καλύτερα...

Γιατί το υπόλοιπο σύστημα θα κρατάει την κάρτα πίσω.

Eτσι ευκολα βρισκονται λεφτα για cpu..?Γτ mobo δεν πιστευω ετσι κ αλλιως να χρειαζεται να αλλαξω..!

Δλδ θα υπολειτουργη πολυ το συστημα?? Ο επεξεργαστης μου τρεχει στα 2,564 mhz. Πιστευα κ πως με τις νεες ram θα αντεχε μια χαρα... :cry: :cry: :cry:

Δλδ θα ειναι τοσο χαμηλα η αποδωσεις της με το παρον συστημα..?(εκτος απο ραμ π ειπα θα αλλαξω)

Υπαρχει καποιος amd να μου προτεινετε πολυ να με καλυπτει για την 8800!!???

Link to comment
Share on other sites

παρε μια 1950pro στα 115 ευρω αν σε τρωνε τα χερια σου για αναβαθμιση και ασε τα υπολοιπα οπως ειναι..νομιζω στο εξηγησαν αρκετα τα παιδια παραπανω..

αληθεια γιατι θες να αλλαξεις καρτα γραφικων?ποιο παιχνιδι παιζεις?επισης,μη σκεφτεσαι το μελλον των 2+ ετων,ουτε vista ,dx10 etc...

τωρα,τι θες να παιξεις και δεν μπορεις??πιστευω απο εκει πρεπει να αρχισεις..

εκτος αν σου ηρθε τωρα,πανω στην τρελλα σου να αλλαξεις vga και να παρεις 8800...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

Eτσι ευκολα βρισκονται λεφτα για cpu..?Γτ mobo δεν πιστευω ετσι κ αλλιως να χρειαζεται να αλλαξω..!

Δλδ θα υπολειτουργη πολυ το συστημα?? Ο επεξεργαστης μου τρεχει στα 2,564 mhz. Πιστευα κ πως με τις νεες ram θα αντεχε μια χαρα... :cry: :cry: :cry:

Δλδ θα ειναι τοσο χαμηλα η αποδωσεις της με το παρον συστημα..?(εκτος απο ραμ π ειπα θα αλλαξω)

Υπαρχει καποιος amd να μου προτεινετε πολυ να με καλυπτει για την 8800!!???

6000+ και πάλι πίσω θα είσαι σε σχέση με c2d

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.