Jump to content



Abit AW9D-MAX Bios Update failure


Mercenary

Recommended Posts

Καλησπερα και παλι παιδες με νεα προβληματα. Πηγα και εγω σαν καλο παιδι να κανω update το bios και εκει που ηταν ετοιμο να τελιωσει κολησε ολο το συστημα. Το εκλεισα γιατι δεν μπορουσα να κανω και τιποτα αλλο. Και τωρα οταν τον ανοιγω με βγαζει στην αρχη με ενα tool απο οτι εχω καταλαβει αν θυμαμε καλα λεγετε bios blocker και μου λεει οτι παει να διαβασει απο την δισκετα. Εδω ειναι το μεγαλο προβλημα οτι η δισκετα δεν φενεται να ανταποκρινεται και το drive της δισκετας δεν εχει προβλημα. Παιδες δωστε τα φωτα σας μηπως βγαλω καμια ακρη γιατι ειμαι ετοιμος να το στειλω για RMA TNXX

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis_01

Ειχα παθει το ιδιο με μια Gigabyte 965P-S3, και μαντεψε...

...RMA :flower:

Αρχική απάντηση από Mercenary

Δηλαδη δεν την γλητωνω ε?

Τουλαχθστον στην αλλαξανε η σου κανανε νουμερα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις καποια ακρη (που μαλλον δεν θα βρεις) και την πας πισω, ναι εμενα μου την αλλαξανε. Απο Πλαισιο την ειχα παρει. Μαλιστα, την αφησα εκει και σε 2 ωριτσες μου ηρθε μηνυμα οτι ειναι ετοιμη :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis_01

Αν δεν βρεις καποια ακρη (που μαλλον δεν θα βρεις) και την πας πισω, ναι εμενα μου την αλλαξανε. Απο Πλαισιο την ειχα παρει. Μαλιστα, την αφησα εκει και σε 2 ωριτσες μου ηρθε μηνυμα οτι ειναι ετοιμη :D

Και τι σου κανανε σου δωσαν καινουργεια?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο μου συνέβη πρίν λίγες ώρες. Κόλλησε στο update, και τώρα ζητάει δισκέτα και δισκέτα δεν βρίσκει (άσχετα αν έχω ήδη δοκιμάσει 2 boot disks και 2 bios disks ..).

Μήπως κάνω κάτι λάθος; Υπάρχει σωτηρία;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω οτι επειδή είχα enabled : update bootblock, το οποίο πρέπει να είναι off (τι το έχουν τικαρισμένο τότε..) τον ήπιε και το fail-safe bootblock μαζί με το bios. Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα πείτε παιδία..

Aύριο παίρνω για RMA, τι τους λέω; Την πάπια; Και αναρωτιέμαι πως θα γίνει τώρα απο επαρχία να τη στείλω Αθήνα και πάλι πίσω..

Tη μόμπο πότε δεν την πείραξα, τάσεις, χρονισμούς η oc.. είναι όπως την έκανε η μαμά της. Ένα update πήγα να κάνω.. -.-

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fandom [Σήμερα, στις 02:05]

Διαβάζω οτι επειδή είχα enabled : update bootblock, το οποίο πρέπει να είναι off (τι το έχουν τικαρισμένο τότε..) τον ήπιε και το fail-safe bootblock μαζί με το bios. Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα πείτε παιδία..

Aύριο παίρνω για RMA, τι τους λέω; Την πάπια; Και αναρωτιέμαι πως θα γίνει τώρα απο επαρχία να τη στείλω Αθήνα και πάλι πίσω..

όταν κάνεις update με windows πάντα με αρχειο απο τον δισκο και οχι online και καλο είναι να έχεις το bootblock unchecked.

δες και παρόμοια θεματα με αποτυχημενα updates στο forum της abit.

....όσο για την "παπια" τωρα είναι αργά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fandom

Διαβάζω οτι επειδή είχα enabled : update bootblock, το οποίο πρέπει να είναι off (τι το έχουν τικαρισμένο τότε..) τον ήπιε και το fail-safe bootblock μαζί με το bios. Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα πείτε παιδία..

Aύριο παίρνω για RMA, τι τους λέω; Την πάπια; Και αναρωτιέμαι πως θα γίνει τώρα απο επαρχία να τη στείλω Αθήνα και πάλι πίσω..

Παντως οτι και να τους πεις οπως το βλεπω εγω τουλαχιστον δεν νομιζω να μην στην αλλαξουν παντως εγω θα την παω για RMA να τελειωνω

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω μανίκι, ζητάνε να τους στείλω το όλο πακέτο και μπλα μπλα μπλα.

Ξέρει κάποιος στα Γιάννενα κανα μέρος που να φλασάρουν bios/ να πουλάνε νέα;

Ακόμα, αν κατέβω ο ίδιος Αθήνα μέσα Ιουλίου είναι καλύτερα να το πάω Στουρνάρη χέρι με χέρι (ή κάπου αλλού; ), θα βρώ πιστεύετε την AW9D-MAX ή θα πρέπει downgrade?

Link to comment
Share on other sites

Update:

Στην αρχή ένας τεχνικός μου πρότεινε να στείλω όλο το κουτί στην Πάτρα να το ελέγξουν (καθώτι είχα παραγγείλει ξεχωριστά κομμάτια και όχι έτοιμο σύστημα αλλά μου έστειλαν όλα κουμπωμένα) μπλα μπλα. ’κυρο το νούμερο.. Με τον 2ο τεχνικό που μίλησα μου είπε οτι μπορώ να την πάω σε κάποιο κατάστημα να την ελέγξουν (Στουρνάρη προφανώς) αλλά το μοντέλο δεν υπάρχει πια στην αγορά οπότε θα πρέπει να πάμε σε άλλο.

Τώρα οι εναλλακτικές είναι 2, αλλαγή με κάποιο άλλο μοντέλο της τάξης των 130-150ευρώ (καμιά ιδέα πιο..; ), ή επίσκεψη στον hipro5 για αλλαγή του bios on-the-fly.

Τι προτείνετε παιδιά; Υπόψην δέν έχω και την καλύτερη ιδέα που βρίσκεται η Ηλιούπολη, χα :) ’λλα η AW9D-MAX δεν είναι και μητρική που την αλλάζεις έτσι.. Δυσμενής απόφαση

edit: Μercenary εσύ τι έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Όποιος είναι από Αθήνα, ας μου φέρει το δικό του Bios chip να πάρει ένα άλλο φλασαρισμένο..... :)

Χιλια ευχαριστουμε Hipro για την προσφορα σου και το ενδιαφερον Hipro αλλα μολις ειδα το ποστ και ειχα παει ειδη το mobo για RMA και απαντησαν αμεσως απο πλαισιο οτι μπορω να παω αυριο να παρω πιστοτικο. Λεω να παω να παρω την P5B premium vista edition αμα εχετε καμια αλλη προταση καλωδεχουνη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.