Jump to content



Σύνθεση νέου pc...βοήθεια για RAM..


HotPeanut

Recommended Posts

Λοιπόν, η 22 Ιουλίου πλησιάζει και καταστρώνω τα σχέδια για το καινούριο πι-σι μου.

Δεν ενδιαφέρομαι προς το παρόν για o/c, αλλά στο μέλλον (μόλις τον στρώσω :p) θα φάει ένα μικρό o/c. Έχω ξεχωρίσει τα παρακάτω κομματια:

CPU: CORE 2 DUO E6750 (ρώτησα στο πλαίσιο και μου είπαν ότι από τις 23 Ιουλίου θα είναι διαθέσιμη για παραγγελία :D)

MOBO: GIGABYTE P35C-DS3R

ΜΝΗΜΕΣ: GEIL GX22GB6400UDC DDR2 PC2-6400 800MHZ CL4 2GB (2X1GB) ULTRA DUAL CHANNEL KIT

PSU: Έδώ σας χρειάζομαι..θέλω ένα στα 500W μέχρι 80 ευρώπουλα :unsure:

GPU: Και εδώ σας χρειάζομαι...θέλω μια nvidia <= 140 ευρώ :unsure:

Παιδιά αν παίζει καμιά :help:, θα το εκτιμούσα :o .

Υ.Γ.: Δίσκο πήρα προχθές αυτόν WESTERN DIGITAL 250GB 16MB WD2500KS 7200RPM SATA2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22 [Σήμερα, στις 23:45]

Λοιπόν, η 22 Ιουλίου πλησιάζει και καταστρώνω τα σχέδια για το καινούριο πι-σι μου.

Δεν ενδιαφέρομαι προς το παρόν για o/c, αλλά στο μέλλον (μόλις τον στρώσω :p) θα φάει ένα μικρό o/c. Έχω ξεχωρίσει τα παρακάτω κομματια:

CPU: CORE 2 DUO E6750 (ρώτησα στο πλαίσιο και μου είπαν ότι από τις 23 Ιουλίου θα είναι διαθέσιμη για παραγγελία :D)

MOBO: GIGABYTE P35C-DS3R

ΜΝΗΜΕΣ: GEIL GX22GB6400UDC DDR2 PC2-6400 800MHZ CL4 2GB (2X1GB) ULTRA DUAL CHANNEL KIT

PSU: Έδώ σας χρειάζομαι..θέλω ένα στα 500W μέχρι 80 ευρώπουλα :unsure:

GPU: Και εδώ σας χρειάζομαι...θέλω μια nvidia <= 140 ευρώ :unsure:

Παιδιά αν παίζει καμιά :help:, θα το εκτιμούσα :o .

Υ.Γ.: Δίσκο πήρα προχθές αυτόν WESTERN DIGITAL 250GB 16MB WD2500KS 7200RPM SATA2

Συνάδελφε εγώ δεν κρατίεμαι και παραγγέλνω αύριο.

Θα πάρω τις ίδιες μνήμες(οπότε θα σου πω τι παίζει)

Από μητρική δεν γίνεται να τσιμπίσεις την DQ6?

Εγώ κατέληξα σε αυτό το τροφοδοτικό LINK

Φαίνεται βαρβάτο μονο που δεν ξέρω απο θόρυβο(θα σου πώ επίσης σε λίγες μέρες)

Link to comment
Share on other sites

Αντί να πληρώνεις ακριβές μητρικές. Παίρνεις μια μητρική με 70 ευρώ και τα 60-70 που περισσεύουν παίρνεις 2 μοντέλα πιο καλό επεξεργαστή.

Για να πάρεις τα μέγιστα από τέτοια μητρική θες και τα xtreme μοντέλα. Σε όσα review διάβασα δε βρήκα λόγο να πάρω κάποιο συγκεκριμένο chip και να δώσω τόσα λεφτά, παρά μόνο αν ήθελα raid κτλπ που θα χρειαζόσουν την p35 για το ich9 ή αν ήθελες sli κτλπ να πήγαινες σε 680i.

Τώρα αν διαλέγεις τη μια και όχι την άλλη με κριτήριο πιο clockari καλύτερα, τότε ξέχασε την παραπάνω θεωρία αφού από αυτά είμαι άσχετος και όταν φτάνω σε αυτό το κομμάτι των reviews αλλάζω σελίδα.

Όσο για την σύνθεση καλή φαίνεται απλά οι μνήμες είναι πολύ φτηνές και δε ξέρω αν είναι ευκαιρία ή κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hohenstaufen [Χθες, στις 23:59]

Συνάδελφε εγώ δεν κρατίεμαι και παραγγέλνω αύριο.

Θα πάρω τις ίδιες μνήμες(οπότε θα σου πω τι παίζει)

Από μητρική δεν γίνεται να τσιμπίσεις την DQ6?

Εγώ κατέληξα σε αυτό το τροφοδοτικό LINK

Φαίνεται βαρβάτο μονο που δεν ξέρω απο θόρυβο(θα σου πώ επίσης σε λίγες μέρες)

Ok περιμένω εντυπώσεις...όσο για την DQ6 πάνε πολλά τα ευρώ (200), και από την άλλη θέλω να είμαι συμβατός με DDR3, για μελλοντική χρήση ;)

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα μια χαρά μου φαίνεται.:hehe:

Αρχική απάντηση από Hohenstaufen

Από μητρική δεν γίνεται να τσιμπίσεις την DQ6?

Εγώ κατέληξα σε αυτό το τροφοδοτικό LINK

Φαίνεται βαρβάτο μόνο που δεν ξέρω απο θόρυβο(θα σου πώ επίσης σε λίγες μέρες)

όσο για το τροφοδοτικό δεν νομίζω να κάνει πολύ θόρυβο παρέα με τους υπόλοιπους ανεμιστήρες.

Περίμενε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hohenstaufen

Εγώ κατέληξα σε αυτό το τροφοδοτικό LINK

Φαίνεται βαρβάτο μονο που δεν ξέρω απο θόρυβο(θα σου πώ επίσης σε λίγες μέρες)

το εν λογω τροφοδοτικο δεν σου κανει εντυπωση που για 550W εχει μονο 60 ευρω?ειναι απλα ενα οικονομικο psu και τιποτα αλλο..μονο "βαρβατο" δεν ειναι..

απο το site thermaltake

http://www.thermaltake.com/product/Power/TR2power/w0101102/w0101102.asp

παραθετω:

2 12αρες στα 14-15Α εκαστη..

efficiency >70%....

αν το συγκρινεις πχ με ενα SEASONIC S12 -80 PLUS 500W..αν και μονο 500W εχει:

+12V1 18A, +12V2 18A, +12V3 18A, +12V4 18A ( 4 12αρες στα 18Α...)

efficiency >80%

τιμη γυρω στα 100..

thermaltake 550W 60 euro- seasonic 500W ~100euro...

εμενα θα με εβαζε σε σκεψεις μονο κ μονο η διαφορα αυτη..

επειδη ειδα και σε αλλο θεμα οτι θες να βαλεις καλη καρτα γραφικων,κανε χαρη στον εαυτο σου και αν σε παιρνει να δωσεις 30ευρο παραπανω, παρε ενα καλυτερο τροφοδοτικο και αυτο το thermaltake βαλτο σε κανα κατεβαστηρι...

εντελως φιλικα

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sofix [Σήμερα, στις 01:19]

το εν λογω τροφοδοτικο δεν σου κανει εντυπωση που για 550W εχει μονο 60 ευρω?ειναι απλα ενα οικονομικο psu και τιποτα αλλο..μονο "βαρβατο" δεν ειναι..

απο το site thermaltake

http://www.thermaltake.com/product/Power/TR2power/w0101102/w0101102.asp

παραθετω:

2 12αρες στα 14-15Α εκαστη..

efficiency >70%....

αν το συγκρινεις πχ με ενα SEASONIC S12 -80 PLUS 500W..αν και μονο 500W εχει:

+12V1 18A, +12V2 18A, +12V3 18A, +12V4 18A ( 4 12αρες στα 18Α...)

efficiency >80%

τιμη γυρω στα 100..

thermaltake 550W 60 euro- seasonic 500W ~100euro...

εμενα θα με εβαζε σε σκεψεις μονο κ μονο η διαφορα αυτη..

επειδη ειδα και σε αλλο θεμα οτι θες να βαλεις καλη καρτα γραφικων,κανε χαρη στον εαυτο σου και αν σε παιρνει να δωσεις 30ευρο παραπανω, παρε ενα καλυτερο τροφοδοτικο και αυτο το thermaltake βαλτο σε κανα κατεβαστηρι...

εντελως φιλικα

:T:

Έχεις δίκιο....μάλλον σε αυτό που λες θα καταλήξω....

Επίσης μια άλλη ερώτηση.

Η HD2900XT λειτουργεί με ένα οκτάπινο και ένα εξάπινο αλλά σημειώνει πως η κάρτα δουλεύει και με 2 εξάπινα αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα για OC.

Πως ακριβώς είναι οι θύρες που μπαίνουν τα καλώδια?Για διαφωτίστε λίγο βρε παιδιά.

Εντωμεταξύ, άλλο που είδα στο Tom'sHardware είναι οτι πρέπει να υπάρχει στο σύστημα

τροφοδοτικό τουλάχιστον 750βαττ!! ο Ισους!!

Τι θα γίνει τελικά?? φτάνουν λέτε τα 500 550βαττ?....

Στραγάλια τα έχουμε καταντησει τα βαττ με της νέες κάρτες γαμότεν!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis_01 [Σήμερα, στις 01:17]

Καρτα γραφικων, θα ελεγα μια 8600GT αν θες dx10 ή μια 1950pro, αν δεν σε νοιαζει το dx10.

Για τροφοδοτικο ακουω καλα λογια για τα heroichi σαν αυτο.

Καλό μου φαίνεται αυτό το τροφοδιτικό, όσο για κάρτα θέλω dx10 αλλά είμαι ασχετός από κάρτες. π.χ. βρήκα μια (δεν θυμάμαι chipset) η οποία έχει 512 μνήμη και έχει μόνο 100 ευρώ:wassat: .

Δεν έχω ιδέα πως να διαλέξω μια κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τι θες να κανεις. Να παιξεις παιχνιδια ας πουμε βαρια ή πιο ηπιας μορφης? Και μετα ειναι και ποσα θες να δωσεις (ειναι ενα καλο κριτηριο εκτος κι αν δεν σε νοιαζει το ποσο), μετα ειναι η δυναμη της καθε καρτας. Το οτι ειναι 512 δεν σημαινει τιποτα. 6600GT υπαρχει με 512 αλλα η καρτα τωρα πια ειναι της πλακας. Αν δε σε νοιαζουν και τοσο πολυ τα παιχνιδια, παρε μια 8600. Αν θες να την εχεις για πολυ καιρο (αντικειμενικο ειναι αυτο), παρε μια 8800GTS ή για ακομα περισσοτερο μια 8800GTX. Θα αντεχουν τα παιχνιδια για πολυ καιρο ακομα. Γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 16:26]

Αναλογως τι θες να κανεις. Να παιξεις παιχνιδια ας πουμε βαρια ή πιο ηπιας μορφης? Και μετα ειναι και ποσα θες να δωσεις (ειναι ενα καλο κριτηριο εκτος κι αν δεν σε νοιαζει το ποσο), μετα ειναι η δυναμη της καθε καρτας. Το οτι ειναι 512 δεν σημαινει τιποτα. 6600GT υπαρχει με 512 αλλα η καρτα τωρα πια ειναι της πλακας. Αν δε σε νοιαζουν και τοσο πολυ τα παιχνιδια, παρε μια 8600. Αν θες να την εχεις για πολυ καιρο (αντικειμενικο ειναι αυτο), παρε μια 8800GTS ή για ακομα περισσοτερο μια 8800GTX. Θα αντεχουν τα παιχνιδια για πολυ καιρο ακομα. Γνωμη μου.

Όπως είπα και στο πρώτο μου ποστ δίνω μέχρι 140 ευρώ...απλά θέλω να παίζω παιχνίδια με αξιοπρέπεια. να μην σέρνεται και τελείως δηλαδή:getlost: (και να επισυμανω ότι δεν θέλω 512 μνήμη) 256 καλή είναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν διαβασα το πρωτο ποστ. Απλα επισημανα τα κριτηρια.

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=1&Category=26174053&Products=896276%2c941972

Η δευτερη ειναι λιγο καλυτερη απο την πρωτη. Βεβαια εγω δεν ειμαι φανατικος της ΑΤi αλλα της nVidia αλλα στα λεφτα που προτεινεις, αυτες εχει. Εχει και αλλες πιο φτηνες αλλα αφου τα διαθετεις, παρε μια απο τις δυο.

Link to comment
Share on other sites

Για PSU

Εnermax 535 Watt = 75 Eυρω

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=904058

Αρχική απάντηση από honda22 [Σήμερα, στις 16:16]

όσο για κάρτα θέλω dx10

Αμα θες DX10 τοτε αναγκαστικα πρεπει να δωσεις κατι παραπανω

οπως ειναι το Geforce 8600

παραδειγμα

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=959804

Το Χ1950 δεν υποστηριζει DX10 απο οσο θυμαμαι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sofix [Σήμερα, στις 21:46]

2 12αρες στα 18Α

Εννοώ πόσα sata βγάζει, πόσες pci και τέτοια...πάντος τώρα ειμαι ανάμεσα σε αυτο που μου λες και σε αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700143 . Εκτιμώ τα 3 χρόνια εγγύηση που έχουν και τα 2 κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22 [Χθες, στις 23:45]

Λοιπόν, η 22 Ιουλίου πλησιάζει και καταστρώνω τα σχέδια για το καινούριο πι-σι μου.

Δεν ενδιαφέρομαι προς το παρόν για o/c, αλλά στο μέλλον (μόλις τον στρώσω :p) θα φάει ένα μικρό o/c. Έχω ξεχωρίσει τα παρακάτω κομματια:

CPU: CORE 2 DUO E6750 (ρώτησα στο πλαίσιο και μου είπαν ότι από τις 23 Ιουλίου θα είναι διαθέσιμη για παραγγελία :D)

MOBO: GIGABYTE P35C-DS3R

ΜΝΗΜΕΣ: GEIL GX22GB6400UDC DDR2 PC2-6400 800MHZ CL4 2GB (2X1GB) ULTRA DUAL CHANNEL KIT

PSU: Έδώ σας χρειάζομαι..θέλω ένα στα 500W μέχρι 80 ευρώπουλα :unsure:

GPU: Και εδώ σας χρειάζομαι...θέλω μια nvidia <= 140 ευρώ :unsure:

Παιδιά αν παίζει καμιά :help:, θα το εκτιμούσα :o .

Υ.Γ.: Δίσκο πήρα προχθές αυτόν WESTERN DIGITAL 250GB 16MB WD2500KS 7200RPM SATA2

Από μητρική είδα και αυτή GA-P35-DS4 (P35, s775, DDR2)

Τώρα δεν μπορώ να αποφασίσω, την πρώτη για μελλοντική χρήση μνημών ddr3 ή την δεύτερη για πιο καλές επιδόσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22 [Σήμερα, στις 22:05]

Από μητρική είδα και αυτή GA-P35-DS4 (P35, s775, DDR2)

Τώρα δεν μπορώ να αποφασίσω, την πρώτη για μελλοντική χρήση μνημών ddr3 ή την δεύτερη για πιο καλές επιδόσεις?

Προσωπικα θα προτιμουσα την ds4. Αυτα τα 2 σε 1, και σαμπουαν και μαλακτικο, δεν τα πολυεμπιστευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.