Jump to content



macbook pro 17


blade_pan

Recommended Posts

Παιδες σκεφτομαι για εναν mac book pro 17.

Θελω απλα να μου πειτε μερικα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα!

Μπορω να εχω και windows και osx?

Απο games?

Τον ειδα σημερα και :jump:

Link to comment
Share on other sites

Τα mac της apple (αν δεν κανω λαθος) δεν κολανε ιους, τα προγραμματα ειναι τα ιδια σε εκδοσεις για μακ ειναι πολυ ομορφα.

Για windows δεν νομιζω. Δεν υπαρχουν ΧΡ drivers.

Αυτα απο μενα.

Χτυπα το ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oOoOo

Τα mac της apple (αν δεν κανω λαθος) δεν κολανε ιους, τα προγραμματα ειναι τα ιδια σε εκδοσεις για μακ ειναι πολυ ομορφα.

Για windows δεν νομιζω. Δεν υπαρχουν ΧΡ drivers.

Αυτα απο μενα.

Χτυπα το ...

Με ένα boot loader βλέπε grub/lilo μπορεί να τρέξει Windows και linux και Mac OS

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα παω Αγγλια και θελω ενα δυνατο μηχανημα.

Οποτε λεω για Macbook για να παω osx και να εχω και windows παραλληλα αν δεν τρεχει κατι.

Απο κει και περα, τον βρηκα στα multirama και απο το online site της apple στη ελλαδα!

Πιστευψ ειναι καλη επιλογη!

ΤΙ λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Παιδες σκεφτομαι για εναν mac book pro 17.

Θελω απλα να μου πειτε μερικα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα!

Μπορω να εχω και windows και osx?

Απο games?

Τον ειδα σημερα και :jump:

Μπορεις να εχεις και OSX και windows. Η apple δίνει drivers gia xp και vista. Επισης μπορείς να τρεχεις windows μεσα απο το OSX χωρίς να χρειαζεται επανεκίνηση, μεσω parallels , με ταχυτητα ιδια με την native.

Games, τρεχουν όλα σε windows, μερικά μεσω parallels και οσα εχουν βγεί σε mac στο osx.

Πλεονεκτήματα:

Δεν κολανε ιούς,

Οχι spyware

Πολύ ποιο απλός στην χρήση, δεν θα ξαναασχοληθείς με το software του υπολογιστή...

Αθόρυβος

Πολύ καλύτερη εργονομία OSX απο windows.

To leopard.

Μειονεκτήματα:

Μεγεθος, για το 17αρη

Ζεσταινετε απο κατω, λόγω του οτι ειναι μεταλικός, αλλα μπορείς με προγραμμα να του αλλαξεις τις default ρυθμίσεις και να εισιαι ΟΚ

Περίοδος εξικοιωσης, και να βρείς τα προγραμματα που θές σε osx. Eμενα μου πήρε 1 μερα.

Συμφωνώ και εγώ να το πάρεις απο αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

thanks jogi!

Καλυτερο ποιο ειναι το Boot Camp ή το parallels. Το συστημα σερνεται πολυ με αυτά?

Όσο για το μέγεθος ειναι 17ρης και είναι μονο 3 κιλά!!

Για το ζέσταμα εννοείς οτι μπορω να του ανεβάσω τους ανεμιστήρες?

Απο αγγλια βρηκα αυτο...

Το πληκτρολογιο ειναι διαφορετικο? βασικα δεν με νοιαζει αν δεν γραφει πανω Ελληνικα γραμματα...αλλα να υποστηριζει κανονικα τα Ελληνικα!

Link to comment
Share on other sites

to boot camp είναι ένας boot loader/manager, δηλαδή αναλαμβάνει να κάνει το efi bios της apple boot άλλα λειτουργικά.

http://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Firmware_Interface

Tο parallels είναι κάτι σαν το vmware άρα είναι emulator και τρέχει μέσα στο macos

τέλος η apple δεν δίνει drivers για xp, αλλά το Boot camp τους περιλαμβάνει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.